22. března 2010 9:17, aktualizováno  18:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Déšť a tání zvedly hladiny, na Dyji byl stav ohrožení

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Zaplavená silnice z Litoměřic do České Lípy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zaplavená silnice z Litoměřic do České Lípy | foto: ČTK

PRAHA Tající sníh a srážky dnes na mnoha místech Česka výrazně zvedly hladiny řek. Nejvážnější situace byla v Podhradí u Znojma, kde na řece Dyji odpoledne asi hodinu platil třetí stupeň povodňové aktivity.

Druhý povodňový stupeň vodohospodáři zaznamenali na šesti místech na Vysočině a ráno také ve východních Čechách. Situace se naopak zlepšila ve Stvolínkách na Litoměřicku, kde se dnes podařilo obnovit provoz na silnici, která byla od pátku zaplavená vodou a bahnem.

Vlivem tání spojeného s mírným deštěm se výrazně zvedla hladina řeky Dyje na jihu Moravy a Čech. V Podhradí u Znojma kolem 14:00 dosáhla třetího povodňového stupně - stav ohrožení.

Kde stoupají hladiny řek

1. povodňový stupeň (stav bdělosti):
Kamenice v Hřensku
Střela v Plasech
Hamerský potok v Plané
Klabava v Hrádku
Lomnice v Dolním Ostrovci
Smutná v Ratajích
Lužnice v Bechyni
Blanice v Louňovicích pod Blaníkem
Labe v Lese Království
Metuje ve Hronově
Metuje v Krčíně
Sázava v Kácově
Sázava ve Světlé nad Sázavou Sázava v Chlístov
Nežárka v Lásenici
Doubrava v Bílku
Doubrava ve Žlebech
Jihlava v Dvorcích
Jihlava v Třebíči-Ptáčově
Brtnice v Brtnicích
Balinka v Balinech
Želetavka v Jemnici
Želetavka ve Vysočanech
Dyje ve Vranově-Hamrech
Dyje ve Znojmě
Svratka ve Veverské Bítýšce
Svratka v Dalečíně

2. povodňový stupeň (stav pohotovosti): 
Sázava ve Zruči nad Sázavou 
Šlapanka v Mírovce
Jihlava v Bransouzích
Moravská Dyje v Janově
Dyje v Raabsu
Dyje v Podhradí nad Dyjí

Hladina překročila 250 centimetrů, před týdnem byla na úrovni 82 centimetrů. Po hodině však hladina znovu klesla na druhý stupeň - pohotovost.

Mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová dopoledne řekla, že voda zatím žádné škody nenapáchala. Na několika místech se mohla rozlít na louky. Sklepy domů, stojících u řeky, by mohla začít zaplavovat, pokud by její hladina stoupla ještě o půl metru.

"Rozhodně nám velmi pomohlo, že se koryto řeky před čtyřmi lety nechalo vybagrovat od nánosů. Nyní je schopno pojmout více vody. Možná, kdyby se tak nestalo, měli bychom již nyní problémy," řekl starosta Podhradí Petr Čálek.

Zvýšení průtoků způsobilo silné oteplení spojené s odtáváním posledních zbytků sněhu. Masu vody zachycuje Vranovská přehrada. Vodohospodáři ji na tuto situaci připravili. Její hladinu snížili v uplynulých týdnech dokonce o 11 metrů. Hladinu dostali na její 30leté minimum. Přehrada se postupně plní. Hladina je nyní tři metry pod její obvyklou úrovní a nádrž může zachytit ještě 20 milionů metrů krychlových vody. Problémy by se tedy podle vodohospodářů neměly dále prohlubovat.

Druhý stupeň povodňové aktivity před 18:00 platil kromě Podhradí také na dolním toku Dyje pod nádrží Nové Mlýny a v Ladné na Břeclavsku. První stupně hlásilo na Dyji také Znojmo a Hevlín. Bdělost platí i na Svratce v Brně a Veverské Bítýšce a na Křetínce v Prostředním Poříčí.

Zvýšené hladiny řek hrozí i nadále. Počasí má sice být bez srážek, kvůli vysokým teplotám však stále taje sníh. Podle Českého hydrometeorologického ústavu může povodňová aktivita nastat ještě na Sázavě, horním Labi, Lužnici a Dyji. Vodohospodáři se na tání připravili snížením hladin v přehradách.

ČTK, hsHelena Stinglová
Najdete na Lidovky.cz