Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Destruktivní Majdan ohrožuje jednotu Ukrajiny, líčí novinář střety v Kyjevě

Svět

  18:30
Dění na Majdanu, symbolu kyjevské revoluce, zastínila v uplynulých týdnech válka na východě Ukrajiny. Ve čtvrtek se však náměstí Nezávislosti opět ocitlo v centru pozornosti. Při pokusu radnice rozebrat tamní barikády zaútočili na bezpečnostní jednotky protestující, kteří se svých pozic na náměstí odmítají vzdát. Proč? „Jsou to jiní lidé než tehdy v únoru. Majdan se změnil na destruktivní sílu,“ řekl serveru Lidovky.cz kyjevský novinář Stanislav Kozljuk (Ukrajinskij Tyždeň), očitý svědek čtvrtečních střetů.

Centrum Kyjeva se ve čtvrtek opět ocitlo v plamenech. Protestující z Majdanu napadli pracovníky radnice a bezpečnostní jednotky, které se pokusily rozebrat tamní barikády. foto: ČTK

Lidovky.cz: V centru Kyjeva se střetli aktivisté s bezpečnostními složkami. Vy jste byl na místě, můžete popsat, co se na Majdanu dělo?
Radnice se z náměstí a přilehlé hlavní třídy Chreščatyk pokusila odstranit barikády a uvolnit tento prostor pro průjezd aut. Vyslala za tímto účelem přibližně 300 pracovníků, kteří ráno začali zátarasy odstraňovat z obou stran ulice. Chránit je měly dobrovolnické bataliony Kyjev-1 a Kyjev-2, které podléhají ministerstvu vnitra a tvoří je hlavně lidé ze Sebeobrany Majdanu. Na náměstí však už měsíce zůstávají desítky protestujících, kteří náměstí odmítají opustit a pracovníky radnice a policisty napadli. Útočili na ně dlažebními kostkami, ohněm, zapalovali pneumatiky... Pak se je ale podařilo zahnat na ústup a hasiči oheň v ulicích dostali pod kontrolu. V současné chvíli to vypadá, že nejhorší konflikt byl zažehnán, i když situace je stále napjatá.

VÍCE ZDE:

Lidovky.cz: Proč aktivisté svá stanoviště tak zuřivě brání, i po měsících, jež uplynuly od svržení Janukovyčova režimu?
Lidé, kteří dnes okupují Majdan, nejsou ti samí, kdo na něm v únoru bojovali proti Janukovyčovi. I tehdy se tam bojovalo, hořely ohně, ale bylo to něco jiného: aktivisté na Majdanu zápasili s vnějším nebezpečím, postavili se hrozbě, kterou režim Viktora Janukovyče představoval. Teď se nebezpečím stal sám Majdan. Změnil se v destruktivní sílu.

Čtvrteční střety v centru Kyjeva.

Lidovky.cz: Můžete být konkrétnější?
Odmítají Majdan opustit, protože tvrdí, že jejich požadavky nebyly naplněny. Jenže když se jich zeptáte, co vlastně chtějí, nevědí. Mám pocit, že jim jde hlavně o vzpouru, o revoluci pro revoluci. Nerozumějí tomu, co se dnes v naší zemi děje, že situace se od přelomu zimy a jara změnila, že východ země ničí válka. Ukrajinci se teď musí sjednotit, to je naprosto prvořadé. Nynější dění na Majdanu tu tolik potřebnou jednotu vážně ohrožuje.

Lidovky.cz: „Většina Kyjevanů chce bezpečnost a pořádek. To, co se na Majdanu v poslední době dělo, je zločin. Loupežná přepadení, střelba, krádeže. Je to naprostá diskreditace ideálů Majdanu, za něž se postavili všichni Ukrajinci,“ prohlásil starosta Kyjeva Vitalij Kličko. Souhlasíte s ním?
Ano, má pravdu. Když se pozdě večer nebo v noci vydáte na Majdan a do přilehlých ulic, riskujete. Někteří z tamních protestujících se skutečně dopouštějí kriminálních přestupků, vyvolávají konflikty s lidmi, kteří jen chtějí projít, mnohé uvidíte popíjet alkohol... je to něco úplně jiného než tehdy v zimě a na jaře.

PSALI JSME:

Lidovky.cz: Radnice chce Majdan uvolnit do 24. srpna, kdy se na náměstí má konat velká vojenská přehlídka. Domníváte se, že se jí to za těchto podmínek podaří, aniž by musela sáhnout k užití síly?
Kličko se s protestujícími na Majdanu snaží vyjednávat a odstranit barikády nenásilnou cestou. Na tom se podle mě nic nezmění – rozehnat je silou by bylo v současné situaci značně nerozumné, Ukrajina nepotřebuje další potíže, má jich dost i bez dalšího krveprolití. Myslím, že řešení spočívá v kyjevské veřejnosti. Obyvatelé města by měli za aktivisty přijít a říct jim: „Majdan byl dobrá věc, ale už je čas jít.“

Autor:

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč