21. prosince 2009 20:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Detenční ústav má třetího klienta. Uškrtil dva bývalé spolupacienty

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Detenční ústav v Brně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Detenční ústav v Brně | foto: Lidové noviny

BRNO Detenční ústav věznice v Brně-Bohunicích, určený pro zvlášť nebezpečné pachatele trestných činů, má od listopadu třetího klienta. Je jím 34letý psychicky narušený muž, který se dopustil již dvou vražd. Soud rozhodl o jeho umístění do ústavu, protože je duševně nemocný a nebezpečný pro své okolí, řekla mluvčí věznice Dana Krejčířová. Doplnila, že muž je podle lékařů nesvéprávný.

Brněnskému deníku dnes vedoucí detenčního ústavu Petr Stožický řekl, že muž nejprve coby pacient na psychiatrii v Brně uškrtil jiného
hospitalizovaného. Když byl přeložen na psychiatrii do Opavy, připravil obdobným způsobem o život dalšího nemocného.

Prvním chovancem ústavu se stal v březnu 28letý muž. Hrozilo mu až 15 let vězení za pokus o vraždu své matky. Útok se stal loni v květnu v Koryčanech na Kroměřížsku. Matku škrtil šňůrou, pak ji povalil na zem, bil ji cihlou a házel na ni osmikilový beton. Žena přežila jen díky rychlé pomoci lékařů.

Druhým pacientem je od července 30letý muž, který si v minulosti odpykal 12 let za brutální vraždu družky. Když byl po vypršení trestu umístěn letos v lednu do psychiatrické léčebny v Brně-Černovicích, odmítal spolupráci s lékaři. Stal se proto prvním občanem ČR, který se do detenčního ústavu dostal na přímou žádost psychiatrů.

Ústav pro výkon zabezpečovací detence vznikl v Brně k 1. lednu 2009. Kapacita prvního podobného zařízení v republice je 48 lůžek. Zabezpečením a ostrahou se detenční ústav podobá věznici, takže riziko útěku je minimální. Vnitřní režim ale zahrnuje léčbu a terapii a připomíná spíše zdravotnické zařízení.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz