12. února 2009 15:08 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Děti na Berlinale nadchl český film

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Kdo se bojí, nesmí do lesa. Terezka se ve své fantazii mění v Karkulku a utíká do pohádkového hvozdu, kde se setká i s vlkem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kdo se bojí, nesmí do lesa. Terezka se ve své fantazii mění v Karkulku a utíká do pohádkového hvozdu, kde se setká i s vlkem. | foto: Bontonfilm

BERLÍN Film režisérky Marii Procházkové Kdopak by se vlka bál? sklidil na filmovém festivalu Berlinale velké ovace od dětského publika. Představitelka hlavní role Terezky, sedmiletá Dorotka Dědková, zažila první velkou autogramiádu svého života.

Filmový příběh o krizi a nápravě rodinných vztahů běží na Berlinale spolu s dalšími 12 filmy v sekci filmů pro děti. Jeho mezinárodní premiéra se odehrála v legendárním západoberlínském kině Zoo Palast. To bylo hlavním dějištěm berlínského festivalu v době, kdy nestál dnešní Berlinale Palast a multiplexy v okolí Postupimského náměstí, které protínala Berlínská zeď.

Recenzi filmu si přečtěte ZDE

Terezka, která je "závislá" na pohádce o Červené Karkulce a která svou matku i jejího přítele Patrika považuje za mimozemšťany, si získala srdce dětského festivalového publika i přesto, že si muselo zvyknout na německý simultánní překlad z reproduktorů. Do závěrečných titulků se ozývalo skandování "Terezka, Terezka", představitelka hlavní dětské role rozdávala dobrých 20 minut po skončení projekce autogramy.
Odpolední

"Bylo to jako na rockovém koncertě," poznamenala po autogramiádě filmová maminka hlavní hrdinky Jitka Čvančarová, která se podpisové akce rovněž zúčastnila. Dorotka Dědková si slávu ještě nepřipouštěla, podobný ohlas prý měl film už na své české premiéře počátkem prosince v Praze. "Ale překvapilo mě, že tu bylo tolik diváků. A v Praze nebyla autogramiáda," připustila. Na základě prvního mezinárodního úspěchu nevylučuje, že by ve filmové kariéře pokračovala. "Pokud budou nabídky," dodala dívka, která se k roli Terezky dostala díky doporučení svého kamaráda Matouše Kratiny, jenž i ve filmu hraje jejího spolužáka.
Blíží se krize...

Německé děti, jejich rodiče a učitelky dnes v obřím sále číslo 3 sledovaly očima malé dívky podivné chování dospělých. Maminka, která tápe ve vztazích mezi dvěma muži, se Terezce nedokáže naplno věnovat. Ta má opravdu blízko jen ke svému otci (Pavel Řezníček), který však je, jak se Terezka dozví od babičky, nevlastní.

Režisérka a scenáristka Maria Procházková si netroufla odhadnout, zda i porotu sekce k plus její film zaujme natolik, aby mu udělila Skleněného medvěda, jenž se uděluje v této kategorii. "Pro nás je úspěch už to, že tady jsme. Díky tomu, že se o filmu píše, na něj chodí víc lidí i u nás," řekla filmařka ČTK. Velký zájem prý její snímek v Berlíně vyvolal také mezi zahraničními distributory, mimo jiné z Francie, Polska a Japonska.

Film, který je podle Procházkové určen pro děti i dospělé, ještě projde festivalovým testem na filmovém festivalu pro děti a mládež ve Zlíně.

Pozitivní ohlas samých dětí je však pro režisérku nejdůležitější. "Děti neumí předstírat," zdůraznila.

Film Kdopak by se vlka bál? je jediným českým zástupcem v některé ze soutěžních sekcí letošního Berlinale, které končí o víkendu.

  • 3Diskuse