12. června 2008 9:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Děti v létě pohlídají na táborech

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Nabídka aktivit pro děti, které budou trávit prázdniny v Praze, je velmi rozmanitá. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nabídka aktivit pro děti, které budou trávit prázdniny v Praze, je velmi rozmanitá. | foto: ČTK

PRAHA Nevyšel vám prázdninový program? Nevadí, vaše děti nemusí trávit dny u televize. Můžete je poslat na příměstský tábor. Jízda na koni, kreslení, kolektivní hry, sport anebo hudba či tanec. To je jen zlomek z nabídky jednotlivých táborů.

„Děti k nám přivezou ráno rodiče a až do večera je o ně postaráno,“ řekla Milada Horáčková z řeporyjského jezdeckého centra Zmrzlík. Děti budou jezdit dvakrát denně na koních, starat se o ně a hrát různé hry. Za jednodenní program zaplatí rodiče 450 korun, nebo tisícovku za celý týden. Centrum se zaměřuje na začátečníky od šesti let i pokročilé.

Pokud chtějí rodiče zabavit děti jen na jeden den, připravila pro ně program radnice Prahy 11. „Tábor pro děti z Jižního Města bude v pracovní dny už od 30. června do 29. srpna a probíhat bude ve dvou základních školách. Tam děti mohou přijít už v 7 hodin ráno,“ řekl tiskový mluvčí Prahy 11 Josef Škvor. Každý den je naplánovaný jinak, například vždy v úterý se pojede na celodenní výlet. Čtvrtek bude zase zaměřený na atletiku a koloběžky. Rodiče za jeden den zaplatí sto korun.

Výběr z nabídky pražských táborů
Středisko Zmrzlík, Řeporyje Jízda na koni (450 Kč/den, 1000 Kč/týden) 
Stanice techniků, Praha 6 Fotografie, film, umění (650 Kč/týden)
DDM Praha 3 Keramický týden, Taneční týden (200 Kč/den) Praha 11 ZŠ K Milíčovu, ZŠ Mikulova Hry, sport, výlety (100 Kč/den)
DDM Praha 11 - Výtvarné umění a výlety (500 Kč/den)
KD Novodvorská, Praha 4 Rozmarné léto Vlastivědné výlety po ČR (3120 Kč/týden)


V létě se nudit nemusí ani dospívající. Fotograf Jaromír Sanler, vedoucí pražské Stanice techniků, připravil dva týdenní turnusy pro mládež od 14 do 18 let, kde zájemce zasvětí do tajů fotografie a filmu. „Výuka bude aktivní cesta k seznámení s obrazem. Naučí se fotit digitálně i klasicky, vyvolávat fotky v laboratoři, vyzkouší si grafické programy na počítači. Fotit se bude venku i v našem profi ateliéru. Prostě za týden projdou účastníci cestu od nápadu k realizaci práce,“ popsal program Sanler. Za týdenní kurz zaplatí účastníci 650 korun. „V částce je i jídlo a pití. Cena je nízká díky sponzorským darům. Materiál i foťáky máme volně k dispozici,“ vysvětlil.

Stanice techniků je středisko Domu dětí a mládeže (DDM), který zřizuje hlavní město Praha. Pobočky domu jsou v každé městské části a většina z nich nabízí i letní příměstské tábory. Často už mají jen poslední volná místa. Takový je stav například v Praze 3. Místní dům má volné už jen dva turnusy - v týdnu od 7. července za dvě stě korun na den pořádá kurzy keramiky a v posledním týdnu v červenci taneční dílny s výlety.

Turisticky zaměřen je i projekt Rozmarné léto. Tři prázdninové týdny mohou děti využít k vlastivědným výletům po Čechách. „Ráno děti nastoupí do autobusu na Novodvorské a vyjíždíme každý den jinam. Při tom hrajeme různé hry,“ řekla organizátorka výletů Hana Gazdová. Za týden rodiče zaplatí 3120 korun.

Pro příznivce paleontologických vycházek do 16 let připravila Stanice přírodovědců výlety do Koněprus, Národního muzea a dalších oblastí. Týden stojí 700 korun. V červenci se mohou umělecky nadané děti zúčastnit i výtvarného tábora. Ten pořádá DDM Prahy 11. „Děti poznají památky, které poté budou malovat,“ řekla organizátorka Jana Šiplová.

Další informace se dají najít na webových stránkách městských částí nebo na www.ddmpraha.cz.

Markéta Slomková, Lidové noviny
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!