7. července 2011 20:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Dětští vrazi s kalašnikovem. V Ugandě jich je 60 tisíc

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Ugandský dětský bojovník. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ugandský dětský bojovník. | foto: Lenka Klicperová

KAMPALA Byla dobrým vojákem, uměla to s kalašnikovem. A uměla velet. Přepadání vesnic, vraždění a okrádání vesničanů. To byl svět třináctileté Grace, dětské vojačky. Je jednou z možná 60 tisíc dětí, které byly na severu Ugandy uneseny a donuceny stát se vraždícími monstry.

"Dostala jsem krátké školení, jak zacházet se zbraní. Ukázali mi, kde je spoušť, jak se míří, řekli, jak se obkličuje vesnice. Ostatní jsem se musela naučit až praxí," říká Grace Arach.

Grace Arach strávila v LRA pět a půl roku.

Při útoku LRA (Lord's Resistance Army - Armáda božího odporu) se prostě běží, křičí a střílí. Není to většinou boj z očí do očí (napsat boj muže proti muži nejde, protože v LRA bojují děti, i dívky).

DOČTĚTE SI ČLÁNEK

Celou reportáž najdete v magazínu LN Pátek 

V armádě Josepha Konyho existuje skupina zkušených bojovníků, kteří útok vedou, běží v první linii a ostatní, méně zkušení je sledují. Drtivá většina vojáků věří, že je chrání Duch svatý, jak jim Kony

Joseph Kony - krutý vizionář

Jeden z mála záběrů Josepha Konyho. Byl pořízen v Jižním Súdánu při mírových rozhovorech v roce 2006.O Josephu Konym se toho neví mnoho. Je vizionář. Dokáže svým vojákům namluvit cokoli. Třeba že umí zmizet, že čte budoucnost. Šíří kolem sebe strach, jeho armáda drží pospolu silou nesmírně krutých trestů, strachu a nevědomosti. Malí vojáci se učí rychle. Nemají totiž na výběr - pokud to nezvládnou, zemřou.

vštěpuje. Při útocích to pomáhá udržet na uzdě strach.

Konyho cíl je jednoznačný – chce svrhnout vládu současného prezidenta Museveniho, který v Ugandě vládne od roku 1986 (byl čtyřikrát "demokraticky" zvolen, poprvé teprve po deseti letech svého vládnutí, naposledy v únoru 2011).

Chce nastolit boží království, které bude mít oporu v Desateru. Věří, že právě on byl vybrán jako vůdce, který má zastoupit Boha na zemi. Jeho cíl je vznešený, s krutými prostředky, které k němu povedou, se netrápí. Jeho vojáci vraždí, unáší, devastují bez výčitek svědomí.

Lenka Klicperová
  • 1Diskuse