12. září 2014 12:05, aktualizováno  20:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Muž obviněný z vraždy dívky se přiznal. Soud ho poslal do vazby

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Podezřelý z vraždy malé školačky z Klášterce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podezřelý z vraždy malé školačky z Klášterce | foto: MAFRA - Ondřej Bičiště

KLÁŠTEREC NAD OHŘÍ Pětadvacetiletý muž se přiznal k vraždě dívky z Klášterce n.O. Hrozí mu až 20 let vězení, případně i výjimečný trest. Soud na obviněného uvalil vazbu. Státní zástupce Jan Jakovec v rozhovoru pro Lidovky.cz potvrdil, že mezi dívkou a vrahem byl příbuzenský vztah.

"Kriminalisté zjistili, že muž měl děvče nejprve oslovit a potom vylákat na odlehlé místo nedaleko obce Ciboušov. Tam byla dívka později nalezena bez známek života," řekla policejní mluvčí Alena Bartošová. Podrobnosti nehodlá policie s ohledem na rodinu a věk dítěte zveřejňovat.

Dozorující státní zástupce František Stibor dnes řekl, že muž se v první fázi vyšetřování přiznal. "Jako obviněný zatím nevypovídal," řekl Stibor. Soudce Martin Majchrák, který rozhodoval o vazbě, doplnil, že obviněný policisty mimo jiné navedl na místo, kam schoval věci zavražděné holčičky. Podle Stibora ale měli kriminalisté dostatek důkazů, aby muže obvinili i bez jeho přiznání. "Ve věci máme další důkazní materiály, které jednoznačně opodstatňovaly a odůvodňovaly zahájení trestního stíhání proti této konkrétní osobě," doplnil Stibor.

Obviněný nevypovídal ani před soudcem, který ho poslal do vazby. Soud vyhověl návrhu státního zástupce, který vazbu navrhoval z obav, že by obviněný ovlivňoval svědky, opakoval trestnou činnost nebo se pokusil uprchnout. "Obviněný je bez trvalého bydliště a bez stálého příjmu," vysvětlil jeden z důvodů vazby Majchrák. Muž byl už třikrát trestaný, je proti němu vedeno i další stíhání, nikoli však za násilnou činnost, doplnil soudce. Obviněný podal proti vazbě stížnost. Hned od soudu ho eskorta odvezla do vazební věznice v Litoměřicích.

„On se k tomu nějakým způsobem vyjádřil, když byl zadržen, a i to policii opravňovalo k tomu, že vznesla obvinění,“ řekl Lidovkám.cz Jakovec. Na přímý dotaz, zda to znamená, že se muž k činu přiznal, pak reagoval:

„My právníci jsme na to choulostiví. Možná že jeho advokát by to tak řekl, ale já to tak formulovat nechci. Té odpovědi se vyhnu. Počkám si na okamžik, kdy ho soud vezme do vazby, a pak bychom to případně mohli komentovat,“ doplnil svou odpověď.  

Před školu prý přišel s rodinou

V Klášterci nad Ohří děti ráno zapalovaly svíčky před základní školou, kterou navštěvovala zavražděná devítiletá dívka.
V Klášterci nad Ohří děti zapalovaly svíčky před základní školou, kterou navštěvovala zavražděná devítiletá dívka.
V Klášterci nad Ohří 11. září ráno vyvěsil školník černou vlajku před základní školou, kterou navštěvovala zavražděná devítiletá dívka.
V 1. ZŠ Krátká zahájili vyučování minutou ticha, aby uctili její památku.

Policie i žalobce nechtěli nijak konkretizivat v jakém vztahu byl obviněný k dívce.

Podle informací, které přinesl server iDNES.cz, je to bratranec matky zavražděné školačky jménem Roman. Stejně tak server uvedl, že zatím není jasné, zda muž znásilnění a vraždu plánoval. Před školou se ten den obviněný objevil i se svou přítelkyní a jejím synem, ti pak odešli. Později přítelkyně obviněného tento fakt sdělila babičce zavražděné dívky. Policii ale nic neřekla, napsal Blesk.cz.

Údajným spouštěčem násilné činu mělo být to, že muž viděl devítiletou dívku močit. Blesk.cz také uvádí, že muž byl drogově závislý a dívku uškrtil. Když se mu bránila, poškrábala ho na rukách, kriminalisté by tak měli disponovat důkazy z analýzy DNA.

PSALI JSME:

Devítiletá dívka se ztratila v úterý cestou krátce po poledni. Už pozdě večer po ní začaly pátrat desítky kriminalistů i dobrovolníků. Tělo dívenky bylo objeveno ve středu odpoledne u Ciboušova, asi kilometr od místa, kde bydlela s babičkou. Podezřelého muže zadrželi kriminalisté ve čtvrtek večer na Chomutovsku a převezli ho k výslechu do Ústí nad Labem.

Mapa ukazuje základní školu, odkud dívka odešla, červený bod je přibližné místo nálezu těla

Mapa ukazuje základní školu, odkud dívka odešla, červený bod je přibližné místo...

Najdete na Lidovky.cz