Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diag Human chtěl 14 miliard, dostane zřejmě stěží jednu

Česko

PRAHA Osmnáct let se vlekoucí spor v kauze Diag Human může v nejbližších týdnech dostat zajímavé rozuzlení. Stát má údajně velikou naději, že výrazně ušetří.

Zatímco firma Čechošvýcara Josefa Šťávy požaduje za zmaření obchodu s krevní plazmou 14 miliard a v roce 2008 jí rozhodčí senát přiřkl i s úroky necelých devět miliard korun, ve finále Diag Human nemusí podle informací LN dostat ani jednu celou miliardu.

Obdobné informace přitom včera zveřejnil i server Aktuálně.cz. Ten citoval vlastní „vysoce důvěryhodný zdroj“, podle kterého „pokud bude verdikt vynášet senát v současném složení, více než dvě miliardy to rozhodně nebudou. Rozpětí je mezi jednou a půl až dvěma miliardami korun.“ Podle zjištění LN by výsledná částka mohla být ještě nižší, pohybovat by se měla v řádu stamilionů.

Trojice rozhodců v čele s Petrem Kuželem včera věc s ohledem na povinnost mlčenlivosti nechtěla komentovat. LN ale už minulý týden napsaly, že porotci chtěli rozhodnout už na začátku ledna. Nestalo se tak pouze proto, že se na poslední chvíli omluvil švýcarský arbitr nominovaný Diagem Damian Della Ca. „Pan Della Ca opravdu nepřijel. Arbitráž už v tu dobu mohla být skončena,“ uvedl tehdy Kužel. Z toho vyplývá, že představu o verdiktu už arbitři mít musí.

Pokračování na straně 3

Diag Human chtěl 14 miliard... Arbitráž o miliardy jde do finále * Diag Human snižuje nároky a napadá stát pro ovlivňování průběhu sporu

Dokončení ze strany 1 O tom, že státu svitla nová naděje, jak letitý spor dovést do přijatelného konce, svědčí i náhle defenzivní taktika rozhodce za švýcarskou stranu. Auditor Damiano Della Ca podle informací LN na zatím posledním jednání arbitrů navrhl, aby obě přezkumné žádosti byly zamítnuty. To by v praxi znamenalo, že se Diag Human spokojí s „pouhými“ devíti miliardami, které mu přiznal předchozí rozhodčí senát. Dosud přitom společnost česko-švýcarského podnikatele Josefa Šťávy usilovala o nejvyšší možnou variantu náhrady, kterou prvoinstanční senát svým rozhodnutím vyčíslil bezmála na čtrnáct miliard. „Jsme přesvědčeni, že platební povinnost státu je nulová nebo výrazně nižší, než zněl předchozí nález. Bylo by ale vysoce neprofesionální, kdybych zveřejnil naši konkrétní představu,“ odmítl včera náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr komentovat, zda by úřad byl spokojený s uzavřením arbitráže na sumě okolo jedné miliardy korun. Kalvoda si stěžuje: Stát zasahuje do arbitráže Naproti tomu právní zástupce Diagu Jan Kalvoda avizuje, že s takovým výsledkem by se jeho klient nesmířil. „Kdyby se verdikt opravdu pohyboval v těchto bizarních rovinách, napadl bych jej žalobou na zrušení nálezu,“ popisuje. Spíše než výši částky by prý Kalvoda rozporoval průběh arbitráže. „Troufám si říci, že po tak nešikovné indiskreci nemohou arbitři přiznat zmíněnou sumu. Jinak by tím poskytli poslední důkaz o tom, že výsledek mají se státem předem dohodnutý,“ zlobí se Kalvoda.

Česko už nemůže probíhající arbitráž zvrátit zcela ve svůj prospěch, jedná se pouze o konečnou výši náhrady. Přesto si stát drží slušné vyhlídky na to, že nakonec nebude muset sáhnout příliš hluboko do kapsy. Jednou z možností je, že přezkumný senát nepřizná Diagu nárok na úroky z prodlení, což má v pravomoci. Penále přitom činí významnou část z celkové pohledávky. Jen od začátku ledna, kdy měl původně padnout verdikt, činí zhruba devětašedesát milionů korun. A od vyhlášení předchozího, dosud platného závěru rozhodčího senátu z počátku srpna 2008 to už je více než 725 milionů korun. Na vrub státu totiž naskakují denně úroky ve výši zhruba milion a půl korun za každý den zdržení platby. Hrozí další soud Diag Human kvůli tomu čelí nařčení českých úřadů zainteresovaných na případu, že rozuzlení sporu schválně protahuje. Napadl jmenování Petra Kužela, prezidenta Hospodářské komory, předsedajícím rozhodcem v arbitráži. Zatímco Ústavní soud stížnost proti jeho podjatosti zamítl, dovolání leží stále v agendě členů Nejvyššího soudu. „Věc stále ještě není vyřízena,“ potvrdil mluvčí soudu Petr Knotig. Nově si Diag Human stěžuje i na to, že Kužel přizval do sporu nové dva žalobce - Dumfries Holdings a Towit Machinery, offshorové firmy s nejasnou vlastnickou strukturou a sídly v daňových rájích. Soudní linka případu by se navíc mohla rozrůst i do nadnárodních rozměrů. „Konzultujeme i mezinárodněprávní zodpovědnost představitelů státu za protiprávní kroky v této fázi sporu,“ varuje Kalvoda.

Autor: