22. září 2014 14:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Diamantový král: Vydíral mě expolicista, ženě řekl, že zahrabal chlapa

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Luboš Říha. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Luboš Říha. | foto: MAFRA - Tomáš Krist

PRAHA Ve středu bude Obvodní soud pro Prahu 1 rozplétat kauzu údajného vydírání majitelele D.I.C. Holding, která je středoevropskou jedničkou v obchodu s investičními diamanty. Její majitel Luboš Říha se měl stát terčem cíleného vydírání ze strany soukromého detektiva a bývalého policisty protimafiánského útvaru Ladislava Kirschnera.

„V květnu byla podaná obžaloba pro zločin vydírání. Bylo to kvalifikované podle druhého odstavce ve stádiu pokusu. Pro to je trestní sazba v rozmezí dva až osm let. To, jak to bude posouzeno, je věcí soudu,“ řekla LN dozorová státní zástupkyně Zdeňka Galková.

Kvůli obavě o svou bezpečnost se známý podnikatel Říha spolu s rodinou odstěhoval do Dubaje. Pozoruhodné na případu je pak také to, že Kirschner byl počátkem 90. let za vydírání již jednou odsouzen.

ČTĚTE:

„Kirschner ke zdůraznění požadavků na uhrazení dluhu přikládal v rámci tzv. ruské rulety revolver zn. Taurus svědku Víškovi k různým částem těla,“ stojí v rozsudku z dubna 1995, jehož kopii LN získaly. Obvodní soud pro Prahu 3 za to Kirschnerovi vyměřil trest 4,5 roku „natvrdo“.

Majitel soukromé agentury M.I.B. International special detective force Kirschner LN řekl, že nynější obžalobě nerozumí. Podle něj se jí Říha snaží zakrýt okolnosti ztráty cenných diamantů z jeho obchodu, k níž došlo v roce 2012.

To Říha odmítá. „Je to absolutní nesmysl. Tuto informaci začal na internetu rozšiřovat právě Kirschner. Byla to další příležitost k vydírání,“ řekl podnikatel Říha v rozhovoru pro Lidové noviny.

LN Jak jste se s panem Kirschnerem seznámil?
Známý mi ho na počátku roku 2013 představil coby majitele bezpečnostní agentury pro hlídání našich objektů

LN Kdy se vaše cesty rozešly?
Krátce poté, co firma pana Kirschnera začala naše objekty hlídat, mě začal přesvědčovat, co vše vážného se může stát nejen firmě ale i mé rodině. Říkal, že má mnoho kontaktů mezi policejními složkami a v podsvětí a že čelím řadě nebezpečí. Současně s tím začal za ochranu požadovat stále více peněz.

LN Co vás přimělo k ukončení spolupráce?
Před loňskými prázdninami, když jsem byl na služební cestě v zahraničí, tak mi zavolal, že se dostal k informacím, že existuje spis s cílem zničit firmu a mě kriminalizovat. Ať se teď ani nevracím do Česka, že je to nebezpečné, že mě hned na letišti seberou. Tvrdil ale, že to umí vyřešit, pokud mu do jeho bezpečnostní schránky dám 400 000 eur.

LN Uvedl, co konkrétně ve spisu, bylo?
Ptal jsem se, o co jde. Opověděl, že přesně neví, ale že je to již hodně rozjeté. Jmenoval mi různé bezpečnostní složky, které se případem zabývají. A že to může být účelově a uměle vytvořené.

LN Zaplatil jste zmíněnou sumu?
Odmítl jsem to. Následně po mě požadoval sedm milionů korun za své dosavadní služby, což jsem opět odmítl stejně jako požadavek na zaplacení faktury ve výši 3,8 milionů korun coby závěrečné vyúčtování. Pan Kirschner mi nicméně začal psát urgence k uhrazení této sumy. Začal také na webech šířit, že na D.I.C. podal insolvenční návrh a na serverech umisťoval lživé a negativní články proti mně a firmě. K tomu, že za touto kampaní osobně stál, se mi dokonce během osobní schůzky loni v listopadu přiznal. Tu již monitorovala Policie ČR.

Luboš Říha s Helenou Vondráčkovou.
Luboš Říha.

Luboš Říha s Helenou Vondráčkovou (vlevo) a s produktem firmy.

LN Kdy jste se na policii obrátil?
Nejprve jsem se kvůli uhrazení Kirschnerovy faktury obrátil na právníky, kteří se s ním několikrát sešli a domluvili kompromisní sumu. Tu jsem akceptoval hlavně proto, že jsem měl obavu o rodinu. Ačkoli jsem částku uhradil, za tři týdny na to mi Kirschner poslal textovou zprávu, že chce další peníze, protože je tady prý proti mně nová kauza, ke které se dostal a za peníze ji umí vyřešit. To už jsem definitivně poznal, že ze mě chce jen vysávat peníze. Hned jsem kontaktoval Polici ČR a vše nahlásil.

LN Co vás přimělo situaci řešit?
V době mé loňské služební cesty mi Kirschner volal několikrát denně. Jezdil i za manželkou k nám domů. Povídal jí, v jakém jsme nebezpečí, co vše se kolem nás děje. Chlubil se jí, že zahrabal chlapa. Neustále zdůrazňoval vazby a kontakty na oficiální místa i do podsvětí. Někoho dostat prý není nic složitého. Začal jsem se bát o rodinu.

LN Co na to vaše rodina?
Hned v den loňského vysvědčení za mnou do Dubaje rodina přijela. Během prázdnin jsem téměř každý den řešil finanční požadavky Kirschnera a jeho útoky na firmu přes internet. S manželkou jsme se proto domluvili, že kvůli dětem raději v zahraničí zůstaneme. Tento krok nás dost ovlivnil. Najednou ze dne na den žijete v zemi, kde vlastně nikoho neznáte. První měsíce jsme bydleli různě po hotelích a dětem jsme našli školu. Brečeli, že nemají kamarády a že nikomu nerozumí, protože neumí cizí jazyk. Zdravotně to odskákala i manželka, což ostatně řešíme dodnes.

LN Jak se díváte na tvrzení, že krádež diamantů v hodnotě více než 200 milionů korun z vašeho obchodu v roce 2012 byla fingovaná a že šlo o pojistný podvod?
Je to absolutní nesmysl. Tuto informaci začal na internetu rozšiřovat právě Kirschner. Byla to další příležitost k vydírání: Ví, jak to s krádeží bylo a za peníze zařídí, aby se informace nedostaly na povrch. Policie to dva roky vyšetřovala a zabývala všemi možnými variantami. Nakonec případ odložila. Pachatele nezjistila.

LN Zaštiťoval se někdy Kirschner spoluprací se zpravodajskými službami?
Vykládal mi, že řešení mého problému má probrané s ekonomickou rozvědkou a že umí zajistit bezpečnost mé osoby i mého podnikání v Česku a v zahraničí, že zajistí zničení spisu a ukončení celého případu. Loni v listopadu mi řekl, že si to vymyslel, aby ze mě dostal peníze.

Velké téma o nadcházejícím soudu najdete v pondělním vydání Lidových novin.

Martin Shabu, Lidové noviny
Najdete na Lidovky.cz