21. května 2012 16:25 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Dirigent Bělohlávek převzal Řád britského impéria

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Dirigent Jiří Bělohlávek převzal 21. května v Praze od britské velvyslankyně Sian MacLeodové Řád britského impéria.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dirigent Jiří Bělohlávek převzal 21. května v Praze od britské velvyslankyně Sian MacLeodové Řád britského impéria. | foto: ČTK

PRAHA Dirigent Jiří Bělohlávek na britském velvyslanectví v Praze obdržel Řád britského impéria, které mu udělila královna Alžběta II.

Jiří Bělohlávek, jenž je šéfdirigentem londýnského Symfonického orchestru BBC, dostal čestný titul komandér Řádu britského impéria. Britská velvyslankyně Sian MacLeodová uvedla, že Česko i Británie mohou být pyšné na příspěvek Bělohlávka k propagaci české i britské hudby v celém světě. Bělohlávek při té příležitosti vyzdvihl umění britských filharmoniků.

Od září Bělohlávek nastoupí na šéfdirigentský post do České filharmonie. "Po úžasném období s Symfonickým orchestrem BBC, kde jste byl nejdříve jako hlavní hostující dirigent a poté jako šéfdirigent, se vracíte do Prahy, abyste zaujal místo ve středu kulturního dění ve vaší vlasti. V Londýně budete chybět a já doufám, že pro vás bude Velká Británie pořád druhým domovem," řekla diplomatka, jež dirigenta několikrát oslovila "maestro".

Řád britského impéria

Titul komandér Řádu britského impéria je udělován jako ocenění za pozoruhodné úspěchy. Dostávají ho i ti, kteří významně prospěli společnosti nebo dosáhli ve svém oboru výborných výsledků. Udělení titulu je spojeno s možností užívat zkratku CBE za jménem. Komandérem Řádu britského impéria se v minulosti stal například herec Colin Firth, královna ho ocenila za zviditelnění britských filmů ve světě. Vyznamenána byla třeba i herečka Catherine Zeta-Jonesová. Vyznamenání komandér Řádu britského impéria obdržel ale i generál Josef Duda, který prokázal svou statečnost zejména jako letec za druhé světové války.

"Získat tento řád je pro mne čest. Jsem šťastný, že takto byla oceněna moje práce," uvedl Bělohlávek. V londýnském tělese Bělohlávek pomalu končí a přesouvá svoje aktivity do Prahy. Už se účastnil jednání o reformě České filharmonie a příprav na novou sezónu. Čeká ho také účinkování v Nizozemsku, od sezony 2013/2014 se na čtyři roky stane stálým hostujícím dirigentem Rotterdamské filharmonie.

BBC nedávno oznámila, že v Londýně Bělohlávka nahradí Fin Sakari Oramo. Účinkování Bělohlávka označila jako "mimořádně úspěšné".

ČTK
  • 1Diskuse