Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Velkostatkáři mohou přijít o miliony

Čeští zemědělci se bouří, mohou přijít o milionové částky z Bruselu. Evropská komise zvažuje, že razantně seškrtá dotace pro velké farmy a družstva. Tento krok by se výrazně dotkl právě Česka, které má jednu z nejvyšších koncentrací velkých zemědělských podniků v unii.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jeseter

24. 11. 2007 2:01
Staveni

na "zelene louce" vas vazeni diskuteri, asi vubec nevzrusuje. Jinak EU postupuje zase jako diktator, s umyslel zlikvidovat co nejvice zmedelstvi byvaleho vychodniho bloku. Zapadni Evropa  mela po "prevratu" predstavu, ze vychodni Evropa je zmedelsky neschopna. Pak se zacala branit vuci vychodu. Ted si muzete domaci zemedlske produkty strcit za klobouk, trh a odbytiste jsou hnacim generatorem Bruselu, ale jenom pro ty "vyvolene". Jernom jako priklad : cukrovka a cukrovary !!;-P

0 0
možnosti

kdokoli

21. 11. 2007 12:04
bolševický titulek

Co mají zemědělská družstva společného s velkostatky ? Snad jen nenávist lůzy ke každému, kdo vlastní víc než jednu igelitku nakradených hadrů.

Nejspravedlivější řešení by bylo dotace zrušit, umožnit volný obchod se zahraničím a nastavit dovozní cla na dotované potraviny přesně ve výši dotací.

0 0
možnosti

Jeseter

24. 11. 2007 1:42
Re: bolševický titulek

Ovsem, to by pak nebyl zadny bruselsky socialismus!;-D

0 0
možnosti

tomas

21. 11. 2007 8:03
pro lomihnata

co se týče zornění nemam informace a nemuzu se k tomu vyjadrit pochybuji vsak ze je to celosvetovy trend alespon v zapadni evrope jsem nic takoveho nepozoroval a to co se deje v CR nema prakticky zadny vliv vim ze Polsko ma veliky potencial stejne tak ukrajina a rusko pokud se jim dostanou do rukou moderni technologie. Naopak vidim obrovskou sanci naproste devalvace cen zemedelskych komodit pokud by padly bariery a dotace a to i pres tlak ciny a co se transgenních technologií týče pak jejich potenciál je gigantický jistě nikoliv samospasitelný

0 0
možnosti

lomihnát

21. 11. 2007 9:33
Re: pro lomihnata

Teď nemůžete nic pozorovat. Jde o to, co se stane, když odstraníte dotace. Úvaha je založená na možnosti využít širokozáběrovou techniku, která umožní jednomu člověku obdělat stovky hektarů. Každý si pak spočte, že malé kousky se nevyplatí. Podobně méně úrodná pole, dnes obdělávaná díky dotacím (s nimi je to rentabilní). Bez nich prostě nebude ekonomické je obdělávat dnešním způsobem a budou opuštěna. Jen se vám snažím ukázat důsledky, osobně je mi to putna, a to přesto, že se zemědělstvím živím. Půda je výrobní prostředek, který má stát doma, a je to rozhodnutí státnické, národohospodářské, jestli podporovat její obdělávání nebo ne, příp. do jaké míry, nebo jí nechat svému osudu.

K Ukrajině a Rusku - ohromný prostor, ale nestabilní výnosy zejména pro počasí.

 Na devalvaci cen rozhodujících zem. komodit v případě odstranění dotací mám jiný názor, světové zásoby obilí mají klesající trend a zásoba pšenice nebyla tak nízká už asi patnáct let. Nevidím nástroj, který by cenu v této chvíli deformoval, protože je vyšší než intervenční (podstatně) a vývozy nejsou subvencovány.

Pkud je někde nadbytek, nebo máte pocit, že dovoz je hračkou, nezapomeňte, že náklady na přepravu a distribuci nejsou u těchto komodit zanedbatelné.

0 0
možnosti

tomas

21. 11. 2007 7:52
pro lomihnata

finální stav určitě neuvidí ani moji potomci ale to přece není důvod aby se to neudělalo púokud je to dobrá cesta. Navíc už po deseti letech se na neobdělávaných a nijak nevyužívaných plochách rozvíjí zajímavý biosystém viz nerekultivované výsypky opustěné lomy a hnědouhelné doly tam všude můžete vidět spoustu organizmů které jsou považovány za ohrožené či vzácné mnoho druhů rostlin ptactva obojživelníků a hmyzu takže o tom vubec nepochybujte stačí si opatřit základní informace a nebo se zajet podívat takových lokalit je v CR relativne dost jen se desim ze nejakeho idiota brzy napadne to rekultivovat proc ne hlavne kdyz si namasti kapsu ze.  To je totiz ten hlavni motiv pristupu k prirode a zakazkovem informovani verejnosti fronta zastupcu zajmovych skupin rozhoduje o tom co se odvysila a co ne pripadne v jakem vysilacim case

0 0
možnosti

lomihnát

21. 11. 2007 9:13
Re: pro lomihnata

Teď to nevypadá na další zúrodňování, naštěstí chytré hlavy daly k dotacím podmínku "způsobilosti" k obdělávání ke dni vstupu do EU - a jsou k dispozici snímky.

O využívání jinak rozhoduje vlastník a změnu využití schvaluje ouřad. Takže pokud by někdo na svém se rozhodl bez dotací k zemědělskému využití, těžko mu bránit. Výsypky a podobně, to je případ sám pro sebe. Ale mastit kapsu si tam lze jedině při rekultivaci za státní prachy. Zemědělsky ani omylem.

Mám zkušenost s biosystémem po vytěžených pískovnách a popílkovištích. Je to chudá step, v létě se hrozím, že tam haranti zapálí trávu a shoří desítky hektarů. Jediná dřevina je nálet topolu. Nic moc krásného. Je to věc názoru.

0 0
možnosti

lomihnát

20. 11. 2007 13:32
Kdo by se tomu divil?

Jejich péče o krajinné prvky je až na výjimky nulová - to jsou jen neproduktivní náklady.

Jejich přínos k zaměstnanosti venkovských obyvatel je vzhledem ke způsobu hospodaření zanedbatelný.

Samy o sobě už svou velikostí mají nad menšími podniky výhodu.

EU se již před naším vstupem rozhodla podpory směřovat na udržení venkova, a to jak jeho osídlení, tak i údržbu (= obdělávání a udržování pořádku) krajiny.

Zároveň se dotace odpojují od výše produkce (decoupling) a již dnes začal proces, který bude posilovat, a to přesun peněz z dotací zemědělcům na podporu osídlení venkova (podnikání, čističky, bioplyny, výtopny na biomasu, rybníky, cyklostezky, koňské stezky....) = modulace. A právě na tyto účely by prostředky nevyplacené velkým podnikům byly použity. Tak si připravte projekty. Venkov čeká.;-)

0 0
možnosti

Nikola

20. 11. 2007 13:22
Socialistická konezerva evropy

Naše zemědělství je jedna velká socialistická konzerva. Důvodů, proč tomu tak je , je mnoho. Jeden ze stěžejních je ten, že sem nebyl vpuštěn zahraniční kapitál a nevytvořilo se tak konkurence schopné prostředí. Dovedete si představit, na jaké úrovni by se nacházel dnes náš průmysl, kdyby se stejně postupovalo i v jeho případě?

0 0
možnosti

lomihnát

20. 11. 2007 13:46
Re: Socialistická konezerva evropy

Nesouhlasím. Zahraniční kapitál, pokud měl zájem, už tady je. Konkurenci měl vnést lépe udělaný Zákon o půdě. Ten platný dává kolchozům moc výmluv, proč tohle a tamto nejde vydat nebo vyplatit. Takto byli vlastníci často zblbnuti kolchozníky a mnozí ani dodneška nemají nazpět své majetky.

A pokud jde o průmysl, kdyby restrukturalizace průmyslu proběhla jako v zemědělství, tak je tady nová VŘSR. Z počtu pracovníků 533 tis./1989 na počet 135 tis/2006. To je čtvrtina. Tolik se nepropouštělo ani při restrukturalizaci Ostravska - doly a hutě dohromady. Pokud by se tak postupovalo v průmyslu, víte jaký by to byl veleskok v produktivitě? A co třeba v takových ČSD ;-D.

0 0
možnosti

tomas

20. 11. 2007 12:46
zemedelci nici krajinu a dan.poplatnika

Svetove ceny zemědělských komodit nejsou zavisle na ceske produkci. Jsme každý den obklopeni horou potravin, kterych se  verte neverte ruka ceskeho zemedelce nedotkla. Presto se nebudime hrůzou zda budeme mit zitra na stole kavu kakao caj banany citrusy a většinu dalšího ovoce a zelenimy morske i vetsinu sladkovodnich ryb ryzi lusteniny  a mnoho dalsich potravin jejichz cena je kupodivu na rozdil od domácí produkce v CR a potazmo EU dalekop stabilnějsi. Čímpak to asi bude pane  vrchni skuhrale Velebo ???.   

Zemědělství přispívá do Hrubého rozpočtu několika trapnými procentíky na druhou stanu výrobním nástrojem zemědělců lesáků a podobné havěti je celá česká krajina. Příroda je doslova rukojmým jejich hamižnosti. český zemědělec pro českého daňového poplatníka není zakukou vůbec ničeho jen natahuje ruku a ničí životní prostředí tunami toxických svinstev které v obrovském množství a dlouhodobě narušují prirozenou rovnovámu ekosystému. Zemědělelství je z energetického a ekologického hlediska nejvíce naročnou výrobou a podporovat tento způsob podnikání ve společnosti která má na to aby rozvíjela a fungovala  především na technologicky vyspělých technologiích je nesmysl.

Ani korunu dotaci bych Vám nedal místo těch desítek vyhozenejch miliard co se do vás každoročně nasypou bych podpořil výzkum a vědu, školství, zdravotnictví a infrastrukturu přesně v tomto pořadí.   >-Rv

0 0
možnosti

Nikola

20. 11. 2007 13:11
Re: zemedelci nici krajinu a dan.poplatnika

Konečně názor jak má být. Až zemědělci vytáhnou kartu "údržby krajiny " kterou se tak rádi ohánějí když jim teče do bot, dlužno jim připomenout, zda-li zde byla nejprve krajina a nebo zemědělec. Příroda člověka nepotřebuje. Bez něj by se jí dařilo mnohem lépe.

0 0
možnosti

Quick

20. 11. 2007 12:36
Konkurenčí boj pomocí vyhlášek

V Bruselu se normálně vede tvrdý konkurenčí boj - ten kdo v této válce uspěje, získá strukturální výhody (zejména dotace nebo různá omezení konkurence). Je třeba ptát se našich vyjednavačů/válečníků, proč neuspěli??? 

0 0
možnosti

Quick

20. 11. 2007 12:33
Úchylka

Větší farmy a družstva jsou efektivnější a dodávají evnější produkty. A budou čím dál efektivnější. Tento trend je třeba zabrzdit a podporovat malé sedláky (třeba v Polsku). BrávoRv

0 0
možnosti