Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Čarnogurského medaile

Kdyby se měla vydat ke vstupu do Schengenu pamětní medaile, mohla by nést portrét Jána Čarnogurského. Bývalý federální vicepremiér a slovenský premiér je už na okraji politiky, přesto se jeho šestnáct let stará vize ukazuje jako nejbližší skutečnému vývoji.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jonny

19. 12. 2007 13:10
Cítim ľútosť!

Nezvyknem sa zapájať do podobných debát ale nedá mi nevyjadriť aj môj osobný názor. Chcel by som sa opýtať, či sa vyššie menovaní páni nemali aspoň trocha unúvať, a opýtať sa aj nás obyčajných ľudí či by sme súhlasili z rozdelením ČSFR. Vtedy nám povedali, že by referendum stálo veľmi veľa peňazí. Napriek tomu neskôr prehajdákali nepomerne viac a to ich už vôbec netrápilo. Takže kto v konečnom dôsledku na tom vyryžoval? My ľudia alebo pár " veľkých zvierat " v pozadí? texttoto bude tučněR^

0 0
možnosti

dekadent

19. 12. 2007 12:17
.....

Férovosť pri rozdelení Českoslovenka bola dosť iluzórna ale vždy to bolo lepšie, ako keby sa bolo bojovalo ako v Juhoslávii. Len pre pripomenutie jeden príklad.

Keď sa rozdeľovala republika, bol použitý model 2:1, t.j. dva diely pripadli Česku a jeden diel Slovensku.

Pred delením rezerv v Národnej banke bol vo chvíli rozdelenia stav zásob taký, že Slovensko dostalo 20 (slovami dvadsať) miliónov US dolárov, čo bol začiatok jeho devízových rezerv, podľa toho malo Česko dostať 40 miliónov US dolárov.

Niekedy v apríli (duben) 1993 už ČNB hlásila stav devízových rezerv na úrovni asi 2,5 mld. US dolárov a začiatkom leta na úrovni okolo 4,5 mld. US dolárov.

V tom čase Slovensko zápasilo de facto s programovanou platobnou neschopnosťou, ktorá sa následne odstránila až po obdržaní pôžičky od MMF.Rýchle naplnenie českých devízovcýh rezerv po ich zredukovaní tesne pred rozdelením na historické minimum z asi 8 mld. US dolárov v lete 1992 bol husárskym lúpežným kúskom českej finančnej administratívy voči Slovensku.

0 0
možnosti

R

18. 12. 2007 19:47
Meciar...

kdyz vidim Meciara... chapu, proc Madar Slovaka triskal....

0 0
možnosti

milkom

18. 12. 2007 20:03
Re: Meciar...

Mečiar je původem maďar.

0 0
možnosti

Bolek

18. 12. 2007 19:04
všem co nemaj rádi Ceskoslovensko

všem co nemaj rádi Ceskoslovensko(Y) !!

0 0
možnosti

Bolek

18. 12. 2007 18:43
A nebo spíš

(Y)(Y)(Y)(Y)(Y)(Y)(Y)(Y)(Y)(Y)(Y)(Y)(Y)(Y)(Y)(Y)(Y)(Y)(Y)(Y)

0 0
možnosti

Abonent

18. 12. 2007 18:58
Láska k mrtvole ?

Ehm... Milý Bolku, Československo dávno neexistuje. Můžete sice mít rád (i milovat) mrtvolu, ale moc radosti si s ní neužijete.

Zkuste raději milovat něco živého.

Třeba tohle : >-

Přeji mnoho štěstí.

0 0
možnosti

Bolek

18. 12. 2007 18:42
Všem co nemaj rádi Československo

(Y)

0 0
možnosti

roman

18. 12. 2007 18:26
Falošná nostalgia

I keď v nejakom prieskume občania Slovenska uviedli, že by radi žili v ČSSR, vo voľbách to nepreukazujú a nepreukázali to ani v 1992 roku. Našťastie.  Ako čítam tieto primitívne nčeské nacionalistické bláboly o peňazovode a zaostalosti, vidím, že ste sa nepoučili a ostali ste do seba zahľadení naďalej.  Vaša netolerancia nie je žiadna výnimka vo svete - ani Flámi nechápu tých zaostalých Valónov a nevedia pochopiť, prečo Valóni nehovoria holandsky. Drahí Pepíkovia, masturbujte ďalej nad vlastným pocitom vyvolenosti a prajem skoré prebudenie zo sna - stačí k tomu malá recesia v SRN, ktorá vás a čiastočne aj nás ekonomicky drží za šnúrku na gatiach, aby vám nebolo vidieť holé rite(Y)

0 0
možnosti

R

18. 12. 2007 19:49
Re: Falošná nostalgia

neboj Slováku... o soužití s krysami, které vráží nůž do zad v momentě, kdy už nemohou víc vyspělejší část státu vyžírat v Čechách málokdo stojí.... týrání maďarské menšiny a plazení se kvůli kusu žvance do země, které jste dali před pár lety košem - to má být vizitka moderního národa??? drotári ste boli a drotármi zostanete

0 0
možnosti

Kodl

18. 12. 2007 17:37
Naprosto zbytecna diskuse

Slovaci si zvolili Meciara a jeho volebni program znali. Tim byli vetsinou pro rozdeleni statu. A tak se taky stalo. Cesi mohou byt radi, ze uz nezasobuji penezovod a nemusi se hadat s nacionalisty a nenavistnymi politiky a zabyvat se jejich obstrukcemi a vydiranim. Pro Slovaky delame stale jeste vic jak oni pro nas a to by mohlo stacit. Kdo Slovaky miluje, tak at se tam vystehuje.

0 0
možnosti

Petr

18. 12. 2007 17:05
Jsem Čechoslovák

na tom pocitu nezmění rošády politiků vůbec nic. Rozpad jsem prožil se smutkem, dnes vidím, že dát si pauzu nebylo špatné ale nic neplat Czechoslovakia je silná značka a 5+10 znamená mezinárodně víc než jen 15.

0 0
možnosti

Kodl

18. 12. 2007 17:41
Re: Jsem Čechoslovák

To si myslel Masaryk taky, kdyz nam Slovaky prihodil do nuse, aniz by se nas zeptal, jestli jsme ochotni vytahnout zaostalou zemi z madarskeho podruci a pomoci jim hospodarsky nahoru. Toto bratrstvi Slovaci dvakrat odmnenili zradou a tak at si zustanou, kde jsou a hadaji se sami mezi sebou doma.

0 0
možnosti

Prdlinka z NYC

18. 12. 2007 14:43
Slovaci

Z rozdeleni mi nebylo dobe, ale nyni jiz nikdy Ceskoslovensko. Pamatuji si jak Slovaci Meciar a Knazko prijeli do Prahy vyjednavat o Ceskoslovensku a jiz meli na aute znacky SK. Neni mozno zapomenout jak Slovaci v Bratislave tancovali kolem horici ceskoslovenske vlajky a po kratke dobe za ni chteli zaplatit kdyz my jsme ji stale pouzivali. Nejhorsi vsk byl ten naivni nacionalista Peter Stastny, tomu se nikdy nic nelibilo oni postavili dva zimni stadiony my jenom jeden a pritom na Slovensku zila polovina obyvatel. Praha mela do roku 1961 jediny zimni stadion  Stvanici a jiz tehdy byla vice nez milionova .>->-R^ 

0 0
možnosti

Vendy

18. 12. 2007 15:02
Re: Slovaci

Přečetl jsem pozorně Tvůj příspěvek. Tebou uváděné důvody jsou po vydýchání toho spalování vlajky před televizními kamerami, u kterého bylo pár Slováků (venkoncem možná Maďarů), a zmiňovaného vyvádění pana Kňažka,  Černogurského a dalších pár rychlokvašených "politiků" , pro tak závažný akt, jakým byl zánik společného soustátí, malicherné.  Dle mého názoru ve společném soužití obou našich národů převažovaly klady a význam takového státu na evropské scéně byl větší, než je dnes.

0 0
možnosti