Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Berme své spojenecké závazky vážně

Ad LN 27. 2.: Radary dnes ještě do sběru nepatří
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

kmet

7. 3. 2008 4:02
To je právě zájem všech těch rusofilů a komančů,

udělat z nás nespolehlivé spojence a při první příležitosti opět někam nacpat do nějaké Varšavské smlouvy. Jinak "Mnichov" byl přímý důsledek "naši" spojenecké smlouvy s SSSR z roku 1935. V roce 1938 už rovněž vlády ve Anglii a Francii byly protisovětské, chystaly se na válku se sověty (viz připravovaná pomoc Finsku atd.) a tak neměly zájem, aby se přes území ČSR dostala sovětská vojska do Evropy.  Smlouva byla další chybou E. Beneše, není zájem to přiznat.

0 0
možnosti

krok

6. 3. 2008 22:02
neznalost autora

"že i my (tj. Česko) jsme spojenci USA (a NATO), "..omyl pane autore, omyl..jsme členy NATO, a s NATO máme uzavřenou smlouvu, nikoliv s USA..USA jsou pouze jedním z členů NATO, sice zakládající a nejsilnější, ale to nic nemění na jejich postavení pouze jednoho člena z mnohých..žádná z ostatních členů NATO není vazalem USA, jsou si naprosto rovnoprávni..aspoň na papíře:-D..pokud tedy píšete o našem "spojenectví" s USA, mohl byste dát link, kde si mohu smlouvu o tomhle spojenectví přečíst?:-D;-D

0 0
možnosti

humr

6. 3. 2008 21:54
Češi pod ochranou, slov. samostatný stát a ostatní bojovali

P Lhotský píše tendenčně, i když ne ojediněle. Situace nebyla tak jednoduchá jak si představuje pisatel. Nešlo o zamračení, zahartusení Hitlera, všichni měli obavy, VB, Francie, USA i Rusko se svojí smlouvou o neútočení. Každý věděl, že se schyluje ke katastrofě, které nešlo čelit. Nedivím se moc britům a posléze i francouzům, že podlehli tlaku Itálie a Německa, částečně i Polska a odsouhlasili území s německým obyvatelstvem němcům. Češi podepsali souhlas také. Ovšem po zahájení války Hitlerem vyhlásili válku německu též VB a Francie. Za stav ke kterému došlo před úmluvou v Mnichově mohou též z velké části sami Češi a podstatně i Poláci, kteří hlavně usilovali o zničení česka. Česko pro ně bylo nepřirozeně "trčící úd", a tato nepřirozenost musí zmizet v zájmu "velkého Polska".  V tomto sevření a vnitřní nestabilitě česka nešlo najít žádné řešení pro jeho udržení. A přitom to byla právě Francie, která jako jedna z hlavních hráčů pomohla nový československý stát stvořit a legitimizovat, uznat. Něco podobného je se s Kosovem, nevím jak se češi k tomu staví, ale spíše odhaduji "až jak ti ostatní", podobný postoje byly i před mnichovem. Kličkování a nikdo nevěděl co vlastně přesně chtějí, v bleděmodrém po válce, kličkování až do spárů svého velkého bratra.

Americký radar na našem území musí být v souladu s evropskými státy, už žádné kličkování, ale jasnej a všem srozumitelnej a přijatelnej postoj.

0 0
možnosti

KUK

6. 3. 2008 21:50
bla bla

jaci spojenci s kym a proti komu ,

nejlepsi spojenec jsou vlastni dobry mozek  a sikovne ruce

0 0
možnosti

Ježidědek

6. 3. 2008 21:49
Nepochopený Lhotský

On má na mysli spojenecké závazky vůči ODS. A Čunka do vlády - iHned.

0 0
možnosti

kenny

6. 3. 2008 21:46
Pane Lhotský

předtím tady byl Hitler, teď by to měl být kdo ? Když nás spojenec požádá?Konečné slovo by však mělo mít referendum.Největší hrůza jde z těch,kteří o sobě tvrdí,že jsou ti nejlepší.Čeští politici se tváří jako by snědli všechnu moudrost.Parkanová rozumí armádě?Langr policii? Kam jsme se dostali.

Já se více bojím Číny než Ruska.

0 0
možnosti

Jan Holý

6. 3. 2008 20:41
Ano - ale až senám USA omluví za to,

že splou s Velikobritánií a Francií  v Teheránu, na Jaltě a v Postupimi prodaly Československo do socialistickéčásti Evropy. USA a spol. spoluzavinily 40 vlády KSČ se všemi důsledky. A chcete-li pane Lhotský nějaký radar, postavte si ho na své zahradě. Já ho nechci!

0 0
možnosti

Pavel Čmiel

6. 3. 2008 21:03
Re: Ano - ale až senám USA omluví za to,

Myslim, ze by bylo na miste rict vse: Marshalluv plan odmitla Ceskoslovenska vlada sama (ac na popud z Moskvy) a KSC byla poprve zvolena ve volbach, ktere byly jeste v podstate demokraticke (rozhodne demokratictejsi nez ty posledni prezidentske v Rusku). Kdyz prezident Benes podepisoval ty nechvalne zname demise, opravdu byl pod tlakem desitek petic a statisicovych demonstraci. Spousta veci nam ke ctyriceti letum komunismu pomohla, ale rozhodne se neda rict, ze bychom se mu nejak zvlast branili. To jen k tem spoluvinikum.

0 0
možnosti