Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Vláda s uznáním Kosova počká

Česko zřejmě v nejbližší době nezávislé Kosovo neuzná. Premiér Mirek Topolánek odložil termín, s kterým přišel ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Ten chtěl návrh na uznání bývalé jihosrbské provincie předložit vládě již 2.dubna. Podle premiéra je to ale příliš brzy a je třeba vypracovat zahraničněpolitické analýzy. Na odložení termínu trvali i lidovci.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

ČEKATEL

26. 3. 2008 12:39
NÁROD ČEKATELŮ

ČEKÁ TADY SE POŘÁD ČEKÁ ,  OKUPACE  1938 ,1948 ,1968 - TADY SE POŘÁD ČEKÁ JSME HOLD NÁROD ČEKATELŮ  

0 0
možnosti

ou_heretik

26. 3. 2008 7:17
Ejhle, malá pomsta našeho připrcatělého, ....

...zakomplexovaného vsetínského mafiánka, s jehož minulostí se nemůže srovnat Schw. - tak se začnou vymýšlet problémy; přitom lidovci o zahraniční politice v životě neměli tušení - jak přízemní !!Rv

0 0
možnosti

penicilin

25. 3. 2008 19:54
V žádném případě neuznávat Kosovo.

Každý, kdo respektuje zásady mezinárodního práva, musí odmítnout vznik teroristického státu Kosovo na území suverénního Srbska. Jednostranně vyhlášené Kosovo nelze uznat. Vlády států, které tak učinily, porušily mezinárodní právo. Následování těchto tendencí je cestou do pekel. Jsem zvědavý, kdo z české vlády veřejně vystoupí a řekne, že chce v sjednocené Evropě stát, který přímo vychází z organizovaného zločinu a jehož hlava je odsouzeným kriminálníkem? U disidentů se nedivím, to byli z větší části kriminálníci. Ale Schwarzenberg je kretén. O co mu jde? To je totéž, jako když mnichovská konference nás donutila odevzdat Sudety. Nedělejme jiným to, co nechceme, aby oni dělali nám.

0 0
možnosti

Jana

26. 3. 2008 8:02
Re: V žádném případě neuznávat Kosovo.

z Kosova nám stejně nic nekápne, leda tak pár tun heroinuRv, takže není důvod ho uznávat, kledně po celé roky, a poto se uvidí, že:-PR^

0 0
možnosti

Jarda

25. 3. 2008 18:14
Bližší košile než kabát.

Katolíci se nemohou spojit s muslimy proti pravoslavným.

Kvůli tomu padla Habsburská monarchie.

0 0
možnosti

25. 3. 2008 18:09
Samostatné Kosovo je třeba uznat

Proč si přeje pan kníže Schwarzenberg uznání nezávislosti Kosova, proč tvrdí je že to užitečné? On sice rádobydiplomaticky tvrdí, že "zatím víc blbli naši srbští přátelé, zatímco Albánci se chovali slušně," ale ani on sám nevěří pohádce "O zlých Srbech a hodných Albáncích," která nám zde byla vtloukána stylem a-lá Goebels od roku 1998, kdy Američané vyškrtli Kosovskou osvobozeneckou armádu UCK se seznamu teroristických organizací a začali se s ní raketovým tempem sbližovat. Za uznáním Kosova Českou republikou stojí (jak jinak) v první řadě ekonomické zájmy. Již v lednu 2006 uvedl časopis Týden, že energetický holding ČEZ si najal bývalou americkou ministryni zahraničních věcí Madaleine Albrightovou na lobbing v Kosovu. Tato bývalá  první dáma americké diplomacie s tím rozhodně nemá problémy. Velice dobře se zná s válečným zločincem, teroristou, jedním z šéfů kosovského organizovaného zločinu, bývalým marxistou a současným kosovským premiérem Hashimem Thacim, který v době jejího šéfování diplomacii v Bílém domě byl nazván jako "miláček Albrightové." ČEZ se jako první významná firma začal podílet na dodávkách elektrické energie do Kosova, kde ji od roku 2007 prodává za 90 EUR za MWh. A nejen to, v Kosovu je ke koupi elektrárna Obilič, která kdysi zásobovala třetinu Balkánu. Jedná se o jeden z mnoha velkých srbských podniků, které bude třeba po akci nazvané "samostatnost Kosova," která je ve skutečnosti gigantickou krádeží srbského státního majetku, úspěšně "zprivatizovat." Navíc jsou v této oblasti obrovské zásoby uhlí, na který si mnou ruce americké firmy. Při této ohromné krádeži srbského majetku nebude z českých firem profitovat jen dominantní ČEZ, zajisté se ozvou další firmy, kterým naši ministři za "všimné" rádi otevřou dveře do Kosova.

0 0
možnosti

25. 3. 2008 18:10
Re: Samostatné Kosovo je třeba uznat

Zatím se na tento majetek slétají zejména supi z USA a Velké Británie. Zásoby černého uhlí v Kosovu se odhadují na 15 miliard tun. Niklový komplex ve Vućitrnu vydělá za rok zhruba 50 milionů dolarů. Předpokládají se také značné zásoby ropy. Dále má Kosovo pod zemí skrývat zhruba 46 milionů tun zinku a olova i 18 milionů tun niklu. Z hory Rogozino se těží zlato a měď, u Kliny bauxit. Britská společnost  Lydian International Ltd. má eminentní zájem o těžbu zlata, niklu a kobaltu v lokalitě Rajovec. Na východě Kosova leží naleziště niklu, kobaltu a mědi, zlata, olova, zinku, uranu, stříbra a mědi. Lup nadnárodních společností v Kosovu bude obrovský, teď jde o to, aby z toho profitovaly i naše firmy. Proto je třeba samostatné Kosovo uznat.

0 0
možnosti

liberal shark

25. 3. 2008 18:07
to je dobře

V této otázce je na místě veliká zdrženlivost. >-

0 0
možnosti

Petr Benes

25. 3. 2008 18:07
Nejlip bude pockat,

az Kosovo uzna Srbsko. Pak muzeme s klidnym svedomim Kosovo uznat i my. :-)

0 0
možnosti

kumán

25. 3. 2008 17:58
Topolánkovy pohádky

Každý, kdo respektuje zásady mezinárodního práva, musí odmítnout vznik teroristického státu Kosovo na území suverénního Srbska. Jednostranně vyhlášené Kosovo nelze uznat. Vlády států, které tak učinily, se samy vyčlenily ze systému mezinárodního práva. Následování těchto tendencí je cestou do pekla. Kdo z české vlády veřejně vystoupí a řekne, že chce v sjednocené Evropě stát, který přímo vychází z organizovaného zločinu a jehož hlava je odsouzeným kriminálníkem?

0 0
možnosti

Vlada

25. 3. 2008 16:14
CSR

Vznik CSR byl podminen souhlasem a uznanim ze strany velmoci. Nezavislost nam tak spadla do klina. Cesi pro ni jako narod neudelali nic. Jen cizi zbrane a cizi sila umoznila ze mame nezavisly stat. Ponecham stranou jestli to je dobre nebo spatne, ale aspon bychom mohli byt natolik zodpovedni, ze pokud nezavislost chteji i jini tak s tim aspon vyslovime souhlas. Pritom bychom se meli konecne zrict primitivnich kmenovych citu typu slovansti bratri apodobne. To jak slovanske bratrstvi funguje v praxi nam ukazali nasi "bratri z vychodu".

0 0
možnosti

liberal shark

25. 3. 2008 18:09
Re: CSR

Tak z dějepisu máte za 5 ...

0 0
možnosti

Josef

25. 3. 2008 15:04
Pravda o zásahu v Mitrovici

Už od 21.února 2008 protestovaly denně tisíce kosovských Srbů proti nelegálnímu odtržení Kosova od Srbska. Shromažďovali se před budovou soudu v severní části Kosovské Mitrovice. Byli mezi nimi bývalí pracovníci této instituce, kteří byli vyhnáni NATO/UCK okupací v roce 1999. Ačkoliv byli deportováni ze svých kanceláří, pokračovali v práci pro ministerstvo spravedlnosti ze svých domovů a prostor. Chtěli zpět svojí práci a živobytí. 14.března 2008 si asi 50 demonstrantů prorazilo cestu skrz kordon policistů a vstoupili do budovy. Navzdory zprávám médií, že se jedná o „soudní budovu OSN“ , doklady od budovy drží srbské ministerstvo spravedlnosti. Stejně jako spousta dalších staveb v Kosovu je budova soudu vlastnictvím srbské vlády. Právě bývalí zaměstnanci zabrali v pátek budovu soudu. Slibovali, že neodejdou, dokud jim nebudou vráceny jejich kanceláře. I když ustavili jednací tým pro jednání se správou UNMIK, tato s nimi odmítla mluvit. Brzy ráno 17.března 2008 zahájila vojska NATO a OSN nájezd na budovu za účelem vypuzení srbských pracovníků soudu a jejich následného zatčení. Razii zařídil kosovský „premiér“ Hashim Thaci. „Požádali jsme OSN a KFOR, aby nastolily právo… v otázce vynucování budeme nekompromisní.“ řekl k tomu Thaci. Předseda Srbské národní rady pro severní Kosovo Milan Ivanovič k tomu poznamenal: „Je skutečně kuriózní, že šéf UNMIK dostává rozkazy od přechodné ilegální kosovské instituce nelegálně vyhlášeného mafiánského kvazistátu.“ Srbský ministr pro Kosovo Slobodan Samardžič měl v plánu setkání se zmocněncem UNMIK Larrym Rossinem za účelem pokojného ukončení obsazení budovy v odpoledních hodinách. Jenomže jednotky UNMIK a KFOR se uchýlily k násilí dříve, než schůzka mohla začít. Když srbští demonstranti před budovou viděli, jak vojáci KFOR a UNMIK zaútočili na Srby uvnitř budovy, začali je bránit. Molotovovy koktejly, kamení a všechno co bylo po ruce začali házet na vojáky NATO odpovědné za útok

0 0
možnosti

Josef

25. 3. 2008 15:06
Re: Pravda o zásahu v Mitrovici

Zabili jednoho z útočníků a zranili řadu dalších. „Všechno to začalo, když jeden z Američanů otevřel dveře dodávky, vytáhl pistoli a začal střílet na lidi“ říká předseda Srbské národní rady pro severní Kosovo Milan Ivanovič.

Demonstranti zapálili vozidla NATO a OSN a zvládli osvobodit 21 žen, které byly zajaty a svázány provazy vojáky NATO a OSN. Zbylí zajatí a svázaní srbští pracovníci byli navíc odváženi do centra kosovských Albánců v Kosovu – Prištiny. Při akci byly zraněny desítky lidí na obou stranách, 15 Srbů bylo zraněno vážně a jeden z nich se po průstřelu hlavy nachází v kómatu. Ruský velvyslanec u NATO Dmitrij Rogozin útok odsoudil a poukázal na „nepřiměřené použití síly proti demonstrantům, včetně žen a dětí.“ „Nepamatuji se, že by někdo vtrhnul do budovy velvyslanectví v Prištině během vyhlášení kosovské nezávislosti, i když bylo jasným vážným porušením rezoluce RB OSN 1244“, řekl ruský velvyslanec u Rady bezpečnosti Vitalij Čurkin. Nejenom, že se NATO a OSN uchýlilo k násilí když byla možnost vyjednávat, ale jejich útok byl navíc namířen proti zákonným vlastníkům budovy. Uvnitř byli zaměstnanci srbského ministerstva spravedlnosti a srbským ministerstvem spravedlnosti je také budova vlastněna. Americký zástupce místodržícího v Kosovu nemarnil čas a obvinil Bělehrad z velkého spiknutí. Larry Rossin řekl tisku v Prištině, že bylo „jasné“, že šlo o „řízené“ násilí. Potom obrátil a obvinil Bělehrad, že nekontroluje Srby v Kosovu. Srbské „zásahy nebo nedostatek zásahů na ty, kteří působí tyto problémy“ hatí operace OSN, řekl Rossin. Každý pozorovatel schopný uvažování těžko uvěří, že Bělehrad něco řídí; vláda právě padá, je tam hodně zmatků a sporů ohledně toho, zda vůbec Kosovo bránit.

0 0
možnosti