Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Prezidenta Bašíra soud obvinil z genocidy

Súdánského prezidenta Omara Hasana Ahmada Bašíra soud obvinil z genocidy a zločinů proti lidskosti. Těch se měl dopustit v západosúdánské provincii Dárfúr. Prokurátor Mezinárodního trestního tribunálu (ICC) Luis Moreno Ocampo, požádal členy soudu, aby na Bašíra vydali zatykač. Súdánská vláda okamžitě reagovala oznámením, že obvinění neuznává.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

co se píše

17. 7. 2008 8:44
Proč je Západ v kritice Mugabeho režimu sám?

Zatímco ale USA a Evropská unie soustředily svou kritiku hlavně na Roberta Mugabeho, vůdci ostatních autokratických režimů ve své většině terčem sankcí nejsou . Většina z nich má úzké vazby na západní metropole, nebo hrají důležitou roli ve „válce proti terorismu“, nebo prostě jen „sedí“ na ropě. S korupcí se potýká většina afrických vlád, není překvapivé, že afričtí předáci z valné části ignorují výzvy Západu, aby Mugabeho vyloučili ze svého středu.

Ještě před deseti lety se nad Afrikou vznášela naděje v podobě vlny demokratických voleb, které se „prohnaly“ kontinentem. Začalo to svržením Leninovy sochy v západoafrickém Beninu a během následujících tří let uspořádalo celkem 26 zemí pluralitní prezidentské volby. Když volby v roce 1994 ukončily vládu bělošské menšiny v Jihoafrické republice, zdálo se, nebyl v subsaharské Africe jediný stát, kde by vládl systém jedné strany. Optimismus spojený s představou, že proměna socialistického hospodářství v ekonomiku svobodného trhu dokáže vyvést Afriku z chudoby, rychle pominul, stejně jako nadšení pro demokracii. Dnes v subsaharské Africe pořádá relativně svobodné volby jen 21 států, zatímco zbylých 31 ovládají despotové, z nichž mnozí nabízejí jen iluzi voleb srovnatelnou s tou Mugabeho. „Vypadá to, jako kdyby Washington a evropské vlády akceptovaly i ty nejpochybnější volby, pokud ale jejich ´vítěz´je jejich strategickým nebo obchodním spojencem“. Mezi takovými státy s velmi pochybnou demokracií  figurují například ropné Čad a Nigérie, Uganda, jejíhož prezidenta Yoweriho Museveniho chrání před jakoukoli kritikou osobní přátelství s Georgem Bushem, nebo Etiopie, která hraje klíčovou roli v americkém boji proti islamistům v Somálsku.

Kritice ze strany vyspělých zemí unikají také ropné státy jako Angola, která neměla prezidentské volby od roku 1992, nebo Gabon, jehož prezident Omar Bongo se chopil moci převratem už v roce 1967 a je tudíž nejdéle „sloužícím“ diktátorem v Africe.

0 0
možnosti

ctenar1970

17. 7. 2008 5:47
Kdo neodevzda moc lokajum Zapadu,ten je zlocin

(_!_)

0 0
možnosti

Karel Jirásek

14. 7. 2008 15:45
A co na to

USA a ostatní? Nic, tam nejsou národní zájmy.

0 0
možnosti

Dakota

15. 7. 2008 10:06
Re: A co na to

Mam pouze jednu otazku Jirasku.Kdy by jsi nemel zadne penize a doklady a meli by Te vysadit u prostred nektere teto zeme.Kterou by sis vybral? Sudan,Irak,Zimbabwe,Pakistan a nebo USA.Pripominam,bez dokladu a penez.

0 0
možnosti

worldnews

14. 7. 2008 14:29
uvidime

Uvidime kolik priznivcu bude mit tento reznik na ceskem chatu

0 0
možnosti