Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Další peripetie případu Kundera

Právo dnes přišlo s novou variantou toho, co se stalo v březnu 1950 na studentských kolejích na Letné a na obvodním oddělení SNB v Dejvicích. Jde o svědectví člověka, který tenkrát pracoval jako kriminalista. Šlo prý o vyšetřování a opatření, které se týkaly obyčejného kriminálního činu a Dvořáček, oběť údajného udání, v něm uvízl víceméně náhodou.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Ho

14. 11. 2008 23:15
Další diskuze

Pozoruju, že celou tu dobu, co se tu diskutuje o Kunderovi, a je to myslím už přes měsíc, se všechen zájem točí jen kolem otázky: udal nebo neudal nebo kolem poměrů v padesátých letech. O jeho životě a o jeho díle se tu prakticky nemluví vůbec. Kdybych byl spisovatelem, byl bych z toho asi šokován, že veškerý zájem o mne se omezuje jen na jednu malou část mého života a basta. Upřímně řečeno, já taky znám Kunderův život jen ze záložek knih a z jeho díla jsem si přečetl v minulosti jen dva romány, které si ani moc dobře nepamatuju. Vzal jsem si tedy do ruky Nesnesitelnou lehkost bytí, abych si trochu osvěžil paměť a pochopil jeho osobnost. Kundera tam říká, že jeho postavy nejsou autobiografické, ale vznikly z různých situací nebo pod dojmem ze sugestivních vět nebo rčení. Dobrá, řekl jsem si, nebudeme brát postavy jako projekci autorovy osobnosti, a jejich životní příhody jako vzpomínku na vlastní život. Podívejme se, na prostředí románu, ve kterém se ty postavy pohybují. Nemyslím tím historické pozadí osmašedesátěho a normalizaci, ale každodenní prostředí jejich života. Jak jsem tak pokračoval v četbě, uvědomoval jsem si, že je to podivný prostor téměř prázdný, bez barev, beze světla, bez  vůně, bez pohybu, bez zvuku. V celém románě dominuje jen slovo vyprávěče, který pohybuje s postavami jako absolutní pán, jejich počínání navlíká na šňůru souběhu náhodných situací, aby na nich ilustroval některé filozofické teze. Román vyvolává právě pro tu svoji absenci pociťového vnímání téměř jistou psychickou nevolnost. Máme-li z toho soudit o vnitřním světě autora, vychází nám z toho obraz vyprahlého prostoru bez emocí, bez pocitů. A když člověk dojde ke konci a zjistí, že obě hlavní postavy, jedna nositelka tíhy a druhá lehkosti, stejně skončí každá svým způsobem špatně, je rád, že se dostal ven z toho tunelu. Nechci z toho usuzovat, že je pan Kundera vyprahlý člověk, ale někdy mám dojem, že ho fotograf dobře vystihl v té bíločerné masce obličeje, v níž jsou živé jen oči. .

0 0
možnosti

Haf

14. 11. 2008 17:46
pane Doležale - přečtěte si !

http://hedvicek.blog.cz/0811/pripad-kundera-zahranicnima-ocima" target="_blank" rel="nofollow">Pripad Kundera zahranicnima ocima ...

0 0
možnosti

L

14. 11. 2008 13:47
Kundera je v tezke situaci

Kundera je ve velmi tezke a svizelne situaci, protoze svym postojem zrazuje Komunistickou stranu. Je to vlastne zradce ve vlastnich radach. Za takovou zradu komunistickeho funkcionare je jediny trest, trest smrti na vlastni zadost. S takovymi zradci je treba razne zatocit tak jako soudruh Klement Gottwald zatocil s tou Slanskeho zradcovskou bandou. Byli popraveni na vlastni zadost a ted uz nas o demokracii nepoucuji. Hehehe.

0 0
možnosti

Václav Urban

14. 11. 2008 10:27
Celá obhajoba Kundery je o tom

"Kundera komunistický práskač = špatně", "Kundera komunistický aktivista = dobře". Takhle by to moc rád dnes stavěl i Kundera sám. Přitom v tom žádný až zas tak podstatný rozdíl není - kdo pomáhá zlu, ten se řadí na jeho stranu, ať si k tomu zvolí jakoukoli formu. Jestli později zmoudřel a některých svých činů třeba i lituje, je jen dobře, ale s probíraným problémem to už moc nesouvisí.

0 0
možnosti

Haf

14. 11. 2008 17:48
Re: Celá obhajoba Kundery je o tom

R^

0 0
možnosti

Vrba

14. 11. 2008 7:34
Šikula

V roce 1944 opustili němci Osvětim. O rok později další koncentrační tábory. Už v roce 1950 s nimi pan Dvořáček začal budovat demokracii.

0 0
možnosti

tsstss

14. 11. 2008 7:57
Re: Šikula

Oni tu demokracii začali s těmi Němci hned od pětačtyřicátého budovat Američani. A docela se jim to povedlo, když tak koukám na dnešní Německo.

0 0
možnosti

Emil

14. 11. 2008 6:52
CHARAKTER SE NEZMENIL

Me se na Kunderovi potvrdilo, ze po dvacitce se uz clovek charakterove nezmeni. Zmeni nazory , stane se sofistifikovanejsi, uvolnenejsi ap. ale charakter zmenit nedokaze, i kdyz treba chce. Trosku smutne je, ze ani moudrost stari ti v tom nepomuze. Ostatne dalsi zajimavy exeplar mame v Klausovi, ovsem jineho typu. Pomohli by sami sobe, kdyby chybu priznali, prozili si katarzi a zacli novou story, ale na to jsou ukrutne jesitni a ctizadostivy, tak se radsi trapi.

0 0
možnosti

L

14. 11. 2008 13:36
CHARAKTER SE TVORI V MLADEM VEKU

Charakter se tvori v mladi a uz se nezmeni. Vsimnete si, ze pri nejakem setkani spoluzaku po dvaceti i vice letech se charaktery nemeni. Ti, co se hlucne chlubili, jsou zase hlucne chlubivi, i kdyz nemaji na co.

*

Kundera je stejny, jako  kdyz byl komunistou v mladi.

0 0
možnosti

AHA

13. 11. 2008 22:51
Doležale

ta výpověď v dnešním Právu byla až dosud nejvěrohodnější verze. Tvoje (vykat ti bych považoval za urážku vlastní osoby) žvanění je účelové, usiluješ o to být větší udavač než kdokoliv v 50. letech. Pro své germanofilství bys měl držet ústa a nekomplikovat si budoucnost, kdy i na vlastizrádce dojde.   

0 0
možnosti

bambamore

13. 11. 2008 23:56
Re: Doležale

Tak tento prispevek je vrchol sprostactvi, ktere jsem jeste nevidel a na ktere jenom cechacek muze prijit.

0 0
možnosti

Had

13. 11. 2008 22:23
rojení myšlénkových spekulantů

nebere konce. Kundera zůstane světovým i když v mládí byl z dnešního ¨hlediska pěkné pako a kdo ne ?

0 0
možnosti

bambamore

14. 11. 2008 0:04
Re: rojení myšlénkových spekulantů

Je znamo, ze lidsky mozek je plne vyvinuty v 25 letech. Kunderovi bylo tehdy necelych 21 a emoce s nim cloumaly tak jako dnes cloumaji mnohymi obamisty. Za situaci v CSR nesou zodpovednost v te dobe osoby starsi 25 let, ktere mely vedet lepe nez podporovat stavajici totalitu ci ji mlcky akceptovat.

0 0
možnosti

Cizinec Nenasinec

13. 11. 2008 21:40
Skoda slov na jednoho obycejniho komance a fizla

Toto nekonecne probirani pripada nekoho kdo byl vasnivy stalinist a, podle dokumentu jehoz pravdivost nikdo vlastne nicim seriozne nezpochybnil, taky fizl, zda se mi nechutne. Konec koncu, tam ani neni tolik dulezite jestli tento pan (ktery je, mimochodem, dobry spisovatel, a to zadne zjisteni o tom ze je moralni nula neohrozi - on ostatne moralni nula vzdy byl a kdo to chtel vedet, vedel, tento pripad na tom nic nezmeni) opravdu Dvoracka udal, je mnohem podstatnejsi ze byl stalinist, a ze by, at ho udal nebo ne, jeho udani kazdopadne povazoval za cest a za povinnost. To ze pak zmenil nazor, nic na tom nemeni: kdo zacatkem minuleho stoleti byl komunist, ten treba nemel dost mozku aby si predstavil jak takova spolecnost bude vypadat, ale kdo v pulce minuleho stoleti porad byl komunist, pote co pravda o Leninovi, Stalinovi a jejich zlocinech a skutecne podobe tothoto systemu davno vysla najevo, to je proste lidska zruda, kterou neni skoda zabit jako vztekleho psa, a je jedno jestli byl udavac, jestli pak z nejakeho duvodu zmenil nazor nebo se dokonce stal svetoznamym spisovatelem.

0 0
možnosti

qwe

14. 11. 2008 8:53
Re: Skoda slov na jednoho obycejniho komance a fizla

R^

0 0
možnosti

Rebecca

13. 11. 2008 21:28
Talar Du svenska?

Čeští novináři mají rádi - Švédsko tomu v novinařině říká "DLOUHÉ KAKÁNÍ". Vyhrabe se nějaká kauza, a ta se natahuje tak dlouho, dokud potřebují mít /i neschopní/ novináři na chleba. Každý je chvíli býkem, chvíli matadorem. Novinář je chvíli doprava, chvíli doleva. Kecy, kecy, kecy ...

0 0
možnosti