Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Máme jen dvě možnosti: Lisabon, nebo opustit EU

Na jaře 1992, krátce před druhými svobodnými volbami, se předseda Hnutí za demokratické Slovensko (HZDS) Vladimír Mečiar vyslovil pro další trvání společného státu Čechů a Slováků, ovšem na „jiných základech“. Slovensko si v Československu mělo řešit všechny své věci samostatně, mělo vystupovat jako samostatný subjekt mezinárodního práva, mělo mít vlastní emisní banku.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Václav

18. 12. 2008 14:47
O co jde ?

Vážení, zapomínáte na to, že v případě příjmu Lisabonské smlouvy může časem nabýt vyššího práva právo EU nad českým právem (v jistých případech). To je zrovna případ tzv. Benešových dekretů. Zapomínáte, že právo na soukromý majetek má být nezcizitelným právem každého jednotlivce (i s ohledem na minulost), které by šlo i nad rámec právního řádu členských států. Nikdo nepochybuje, že SRN jako stát nebo německé spolky by neuspěly a nebudou žádat vrácení sudetského majetku (který ostatně byl jen malou částí náhrady škod, které Česku Německo ve válce způsobilo). Nikdo však nemůže zabránit jednotlivcům z řad dědiců sudetských Němců, aby si o majetek v Česku zažádali formou žaloby na český stát. A o to jde. Poláci se proti tomu pojistili. Proč to neudělala česká vláda a její vyjednávači ? Podotýkám, že se tento problém týká pouze dvou států: Polska a Česka (Irové mají asi jiné důvody). Pokud jde obecně o LS je zajímavé, že kromě Irska nikdo nevyhlásit referendum.

0 0
možnosti

Sergej

17. 12. 2008 10:23
Diskuze o čem ???

Jaké máme možnosti ?? Občané se zcela jednoznačně vyslovili v Referendu o vstupu do Evropské unie. To znamená, že politici toto musí respektovat. Politici včetně prognostika a euroskeptika disidenta na hradě mohou zpochybňovat cokoli ale Referendum o vstupu bylo v pořádku. Takže není o čem diskutovat. Pokud prezident a politici nebudou schopní přijat Lisabonskou smlouvu, tak je odvolat. Poslance nebudeme volit. A prezident, který nechce respektovat názory občanů, tak nemá na hradě co dělat. My občané jsme ho stejně nevolili. Udělat referendum o odvolání prezidenta, pokud není schopen vykonávat svou funkci.  A je to vyřízeno..Každé další diskuze k ničemu nevedou... Správný státník musí respektovat vůlí občanů a ne svých kumpánů.  (Y)

0 0
možnosti

Petr K

17. 12. 2008 15:52
Re: Diskuze o čem ???

Sergeji, nejak se Vam to v te hlave asi pomichalo, jestlize obcane rekli v referendu ano pro vstup do EU to jeste neznamena, ze obcane musi akceptovat kazdou kravovinu, kterou si EU vymysli a takovou kravovinou byla Euroustava a stejnou kravovinou je Lisabonska smlouva, ktera je jen upravou Euroustavy, takze prestante plkat o referendu na odvolani presidenta, ale spis navrhujte refeendum o Lisabonske smlouve jake bylo v Irsku a tato smlouva tam neprosla, tudiz  je dle zakladni preambule EU Lisabonska smlouva mrtvy dokument, ale jak vsichni vidime EU nuti Irsko referendum opakovat a kdyz Irsko dmitne znovu budou jej nutit znovu a znovu, skutecne uzasny dukaz demokracie a dodrzovani zasadnich clanku EU, takze jestlize ma nekdo dojem, ze by mela byt nejakym zpusobem Lisabonska smlouva procesovana tak pres referedum jako v Irsku i kdyz jak rikam je to z principu veci mrtvy dokument a cas i penize nad nim ztracene.

To co navrhujete vy je pouze lezeni do (Y) kumpanu z EU kterym nevym proc se chce parta kolem Mirka tak zalibit. 

0 0
možnosti

Jan Krejčí

16. 12. 2008 23:24
Děkuji za brilantní pohled

do logiky a zákoutí duše konformisty počátku dvacátého prvního století, prý století inteligence.

Na Bělehráád! Hurááááááááááááááá!!!

0 0
možnosti

Carlos

16. 12. 2008 1:09
Audit členství v EU & za kolik prodat svobody

Zatím nikdo neudělal audit vlivu našeho členství v EU. Do příjmů dát přijaté dotace a nárůst tempa růstu HDP pri vstupu do EU. Do výdajů příme platby EU, náklady na správu dotací, náklady podniku a obcí na podávání žádostí o dotace, náklady zapříčeněné nucenou aplikací předpisů EU, náklady na volby do europarlamentu, na europoslance atd...

Dále je nutné udělat predikci vývoje v dalších letech a vypočíst průměrný zisk/ztrátu.

Pakliže vyjde kladné číslo, je nutno toto porovnat s objemem státního rozpočtu.

A nakonec se kupecky zamyslet - kolik procent mého příjmu (tj státního rozpočtu) mi / nám někdo musí dát, abysme mu dali právo rozhodovat o nás bez našeho souhlasu ?

0 0
možnosti

horáček

15. 12. 2008 21:38
takový prounijní blábol,

jsem už dlouho nečetl.Chce se mi dokonce napsat, že Rychlík je dobře  zaplacený socialistickým Bruselem jako náhončí a agitátor zároveň.

0 0
možnosti

Stach

17. 12. 2008 15:58
Re: takový prounijní blábol,

Jaký prounijní? On říká, buď spolupracujme nebo se udělejme pro sebe. Nic jiného.

0 0
možnosti

Hlas lidu

15. 12. 2008 18:45
Presne tak! Dobry clanek.

Presne tak! Dobry clanek.

0 0
možnosti

to jo

15. 12. 2008 18:27
to jsou voloviny

Finanční krize USA způsobila, že celá skupina vlivných lidí, od britských odborářů přes bankéře asijských centrálních bank až po prezidenta Francie, prohlásila, že jsme svědky konce liberálního kapitalismu a svobodného trhu. Není tomu tak. Podívejme se dozadu, hluboce se nadechněme a dejme to, co se nyní děje do historického kontextu. To, co se děje je finanční krize takového rozsahu jako žádná jiná od roku 1930.  Historie kapitalismu je plná krizí, finančních kolapsů, paniky a recesí, takže to není konec kapitalismu. Ale může to znamenat konec dominance USA ve světě. Aktuální krize je obrovská podle jakéhokoli historického standardu a vláda bude muset intervenovat, dokud nebude finanční důvěra obnovena a finanční systém nezačne opět fungovat. Ale takovéto intervence se již staly součástí moderního kapitalismu. V černé pondělí 1987 se Dow Jones propadl o 22,6 procenta, což vedlo k přijetí nových kontrolních mechanismů, určených ke kontrole volatility trhu s cennými papíry. Ve všech finančních krizích  za posledních 30 let vláda intervenovala za účelem obnovy důvěry. Průměrná délka recese v USA v letech 1854–1919 byla 22 měsíců. V posledních 20 letech recese trvaly 8 měsíců. Mezi lety 1854 a 1919 docházelo ke zpomalení ekonomie USA v průměru každých cca 49 měsíců. V posledních desetiletích uplynulo mezi zpomaleními v průměru 100 měsíců. K tomu přispělo mnoho faktorů, ale zvláště pak monetární a fiskální politika vlády.

dále na http://www.czechfp.cz/site/?p=4169" target="_blank" rel="nofollow">http://www.czechfp.cz/site/?p=4169

Takže opakovaně krátkozraká USAcká ekonomická politika se bohužel promítá do toho celého "globalizovaného" , že...a pár velkých zemí v EU vztekle podupává čertovým kopytem a straší ohněm a sírou pekelnou

nevidí si ale na špočku nosu, je to vazalství, kde je alespoň třeba vybudovat nějaké svobody, jinak tu příští krizi nejvíce odserou ti nejmenší členové tohoto slepence, s nejmenšími rezervami

0 0
možnosti

spiderman

15. 12. 2008 15:44
A může se už diskutovat?

A mohou všichni tak jak chtějí?

0 0
možnosti

zenek

15. 12. 2008 8:22
Jeżeli Wasz prezydent nie podpisze

traktatu lesbońskiego to macie szansę stać się wyspą wolności w morzu eurosojuza. Sami oceńcie co jest lepsze : życie w złotej klatce czy wolność.

0 0
možnosti

Svetak

15. 12. 2008 0:44
umele rozdelovani sveta

Lidem  namluvit ruzne krize,rozdelit svet na dva tabory,vytvaret ruzne umele konflikty a  hrozby ve svete a potom vyslovit ohromnou nutnost jako  napriklad podepsat nejakou zradnou Lissabonskou smlouvu,zotrocit lid cipem  v penezenkach ci do ramene a jine valecne nelidskosti.Najivni lid jim to zere,protoze se necha zastrasit.

My mame vice moznosti!! Vice cest!!

Zalezi jen na nas,co podporime a jakou predstavu o svete mame.Pokud nemame zadnou,pokousi se  nam vstepit  tu jejich, v tomto pripade Lissabonskou.Soudrznost narodu se musi zkladat ze svobod.Omezeni nevedou k nicemu.

0 0
možnosti

Stach

17. 12. 2008 16:01
Re: umele rozdelovani sveta

Máš ženskou? Pak nejsi svoboden. Ono už narodit se znamená omezit svou svobodu kvůli fyzikálním zákonům. Chce to jen dobře uvážit, co je lepší a furt nekličkovat. Nakonec je jednou jestli budeme v EU nebo ne, ale ta kašpařina našich šašků na hradě a v parlamentu mi už leze na nervy.

0 0
možnosti