Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Žáčkův zlý sen

Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) opouštějí tři renomovaní historici, z nichž dva se významně podíleli na jeho zrodu. V instituci vedené Pavlem Žáčkem nenacházejí podmínky k vědecké práci, vadí jim, že se ústav místo seriózního bádání věnuje zejména produkování mediálních historických pseudokauz (Mašíni coby atentátníci na Gottwalda, Kundera – udavač, bezduché plakáty estébáků na náměstích).
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

AAA

20. 12. 2008 18:10
Petr Zídek (konečně!) v rozkladu.

0 0
možnosti

penicilin

19. 12. 2008 21:53
Konečně zase dobrá zpráva.

Tento ústav vůbec neměl vzniknout. Na nic totiž není. Máme přece Historický ústav AV, univerzity a další instituce. Na to, aby zasazovali naše dějiny do "středoevropského" nebo "evropského" kontextu a kryli tím každé svinstvo henleinovců a kolaborantů, je nepotřebujeme. Jaký je rozpočet tohoto ústavu na rok? Myslím, že je dost důležitějších věcí na financování ze státního rozpočtu, než takovéto instituce.

0 0
možnosti

Jaroslav

19. 12. 2008 22:27
Re: Konečně zase dobrá zpráva.

Peniciline ty bud rad ze Cesi misto cinkani klicema, netocili lasem z konopi nad tvou hlavou.

0 0
možnosti

Šťoura

19. 12. 2008 18:35
Historický omyl

bylo vůbec založení tohoto prakticky duplicitního ústavu.

0 0
možnosti

Jaroslav

19. 12. 2008 18:43
Re: Historický omyl

Historickym omylem a to primo tragickym bylo jak Cesi provedli  sametovou revoluci zvonenim klicema. To nebylo v tom Svejkistanu dost konopi ?  ;-)

0 0
možnosti

AAA

19. 12. 2008 18:21
Ale, ale, blb Zídek ještě žije?

Zachraň se kdo můžeš!

0 0
možnosti

Jaroslav

19. 12. 2008 18:45
Re: Ale, ale, blb Zídek ještě žije?

Tak se jiz stalo diky Sametove revoluci. ;-P

0 0
možnosti

KoBl

19. 12. 2008 17:46
Za ústav aplikované totality

Je třeba odmítnout vágní kritiku ředitele Žáčka, a že v ÚSTR nejsou podmínky k serióznímu bádaní. Skutečnost, že atmosféra v ústavu připomíná dobu, kterou by měl zkoumat je naopak důkazem promyšleného postupu. Přeměna ÚSTR na laboratoř totality naopak umožní experimentovat a vědecky zkoumat totalitní režim přímo v laboratorních podmínkách. Vědecké hypotézy o někdejší totalitě lze  přímo empiricky testovat a výsledky bez odkladů aplikovat tam, kde nám demokracie každodenně selhává.  ÚSTR tak přibližuje historii exaktním vědám a ředitele ústavu Nobelově ceně.

0 0
možnosti

Jenda

19. 12. 2008 12:53
Pane Žáčku, dovolte mi abych Vám blahopřál

Hynek, jako jeden z mála, velmi dobře pochopil význam "Kauzy Kundera".

Tento emblematický případ velmi názorně poukázal na to, jak se naše společnost (ne)vyrovnala s komunismem, jeho zločiny a zločinci.

Více jak poučné bylo pozorovat semknutý šik ex-komunistů, hajících jednoho ze svých řad a argumentujících na vlas stejně jako paní Polednová (mladá nezkušená holka, nadšená a obětující-se pro nový lepší svět). Přestože jou již nad hrobem, myslí stále stejně a ani je nenapdne se vým obětem omluvit, natož je odškodnit (v případě Kundery).

Byť by tento Žáčkův počin byl jediným pozitivním, tak na něj ústav (pokud nebude zrušen) může být dlouho hrdý.

0 0
možnosti

Hoell

19. 12. 2008 13:47
Re: Pane Žáčku, dovolte mi abych Vám blahopřál

Koukám, že tomu hodně rozumíte :-))

0 0
možnosti

Hynek

19. 12. 2008 8:35
Ano, Žáček jako manažer selhal.

Ale že by Kundera byl pseudokauza? Kundera mlžil a mlží a "kulturní fronta" (od fakticky a argumentačně popletených článků K. Hvížďaly po tradičně ideologicky zaujaté články P. Uhla) jej v tom podporuje. A to až militantně.

Je to logické. Zdá se, že je nachvíli ohrožen kosens zapomnění, který vytvořili aktéři převratu v roce 1989  Konsens zní přibližně takto: ohledně (našich) problematických  činů za komunismu se nebudeme vracet před rok 1968

Co na tom, že jde o "cosmesitosmismus" na cizí účet, přesněji řečeno na účet lidí, kteří o komunismu nikdy žádné iluze neměli. Tito lidé se nehodí, protože prokazují, že existovaly zlé činy lidí, kteří jsou konsensem chráněni.

Autor komentáře patří k mladší generaci, která tento konsens (podvědomě)převzala jako všeplatnou pravdu (Viz jeho postoj ke K. Bartoškovi, Černé knize komunismu či K. Kaplanovi). Výsledkem je, že lidé jimž ubližili komunisté (tedy ne komunisté, kteřím ublížili jiní komunisté) mají postavení páriú a jejich odkaz se nepřipomíná, resp. se připomene se shovívavým pomkráváním ("všichni přece víme, že jejich dílo za moc nestojí, ale je třeba přihlédnout k zásluhám"). Tedy, jde o jakýsi druh povinnosti.

Když se člověk ovlivněný konsensem zapomnění může "svobodně" rozhodnout, kdo stojí za připomenutí, vybere jméno známé z komunismu.

0 0
možnosti