Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Zbytečná kniha

Být vysokoškolákem znamenalo v tradičním středoevropském pojetí patřit k elitě. Ještě před dvaceti lety odcházelo na vysoké školy asi patnáct procent populace. Dnes tam míří víc než polovina a většinou uspěje. Z toho plyne, že vysokoškolské vzdělání nemůže být stejné jako dřív. Za prvé na ně musí stát přispívat o mnoho víc, za druhé to i tak nestačí, takže leckde kvalita výuky klesá.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

James

28. 1. 2009 12:58
NYT

Přečtěte si dnešní NYT o US školství a 150 mld. dolarové  sanaci. Zajímavé jsou i články o zadlužení amerických studentů (rodin). To chce mladý svazák soudruh Liška provést i s naším školstvím. 

0 0
možnosti

hv

28. 1. 2009 2:39
TO SNAD NE!

"...posílit ve vedení škol pravomoci vnějších aktérů a de facto zákazníků

terciárního vzdělávání (podnikatelů, zástupců výzkumných a kulturních

institucí apod.)..."

ZÁKAZNÍKY ŠKOLSTVÍ MUSÍ BÝT STUDENTI! Dnes oni sami (chodí-li na brigádi, či studují-li zaměstnání) nebo jejich rodiče platí daně a za tyto daně mají dostat adekvátní vzdělávací služby, co nejvíce dle vlastního výběru. Samozřejmě, že školné by podstatně zvýraznilo profil studenta jako zákazníka. Dnes je zákazníkem VŠ-fuckult akademická verbež - jejich zaměstnanci nejčastěji kategorie fachidiot a ichtyl, kteří se tam natrvalo usalašili. Sice nemají dvakrát nejvíc peněz, zato klídeček na práci.

Pohled pisatelky článku, že zákazníkem VŠ jsou firmy či kulturní instituce je pohledem kryptobolševickým - kolektivistickým (ach jo, po listopadu se asi fakt mělo věšet, třeba bychom dneska nemuseli číst takovéto názory). Školství není výrobnou intelektuálního kannonenfutteru společnosti. Má poskytovat službu konkrétním lidem. Chce-li být stát méně sociálním, ať si studium každý platí ze svého (stát by jen například mohl bankám garantovat poskytnuté úvěry na studium). Chce-li být stát sociálnější, ať peníze, které poskytuje na vysoké školství (ale možná též i na střední či dokonce základní) dá přímo studentům. Kdo bude chtít chodit na dražší školu, připlatí si. Tomu, kdo se spokojí s levnější, zbyde na dojíždění či knihy. Ať je co nejméně omezení ohledně kvalifikace vyučujících (mohl by na našich VŠ učit nositel Nobelovy ceny bez adekvátního formální vzdělání?). Ichtylské fuckulty skončí. Něco proti, milánci z VŠ kateder? Tak vězte, že v žebříčku THES skončila loni jako nejlepší česká VŠ UK, a to na úžasném 261. místě.:-D:-D:-D

0 0
možnosti

historicka-chyba

27. 1. 2009 23:07
ja bych mel reseni

ach boze, nejdrive si cesky hnup zridi univerzity na kazdem rohu a pak se pta co s tim ...

0 0
možnosti

honzík

27. 1. 2009 16:39
Ano, zbytečná kniha. Jako ten duch - je "Bílá"

0 0
možnosti

olin

27. 1. 2009 21:32
Re: Ano, zbytečná kniha. Jako ten duch - je "Bílá"

"Duch" je meloun. Zelenorudej s hnědými jádry.

0 0
možnosti

honzík

27. 1. 2009 16:37
Ano, zbytečná kniha. Jako ten duch - je "Bílá"

Skutečně zbytečná Bílá kniha terciárního vzdělávání- přeci existuje usnesením  vlády ČR ze dne 1.12.2004 č. 1201 Záměr koncepce reformy vysokého školství! A otázka VOŠek je možno připat na jednu stránku! Proč máme nesatravitelný text Bílé knikihy? - vypracovaný týmem, z nichž nikdo řádně neučí na vysokíé šklole? 

0 0
možnosti

Občan

27. 1. 2009 16:19
Pan ministr s ničím novým nepřišel!

Pár pochybných hesel které vznesl, jsou jen plácnutím do vody. Mám dojem, že jako Zelený religionista na funkci nestačí. Paragrafované znění VŠ zákona nad kterým by s mělo vést připomínkové řízení expertů, nevytvořil. Prosím, porovnejte jeho výkony s ministrem Pospíšilem.  Prý tak učiní až po všeobecné diskusi. Celou tu dobu bude nasávat rozumy od Rady rektorů, tvrdě vystupujících rektorů postižených univerzit (hlavně s filozofickými a uměnovědními fakultami). Poté může zadat úkol podřízeným, aby z jeho poznámek a připomínek rektorů vytvořili znění zákona. Takových "ministrů" chodí po ulicích nepřeberná spousta! Fráze o podpoře školství poletují všude kolem a školy jsou stále poddimenzované. Ať vzkvétá školství a jeho ministerstvo!

0 0
možnosti

Sir Hakerley

27. 1. 2009 13:57
Článek

Článek Kvačkové je opět typickou ukázkou nevzdělanosti a neinformovanosti, která je tak typická pro redaktory Lidových novin. V současné době opravdu na vysoké školy odchází 50% populačního ročníku. Ostatně tolik, kolik je běžné ve vyspělých zemích a v USA, tolik obdivované pravicovými primitivy. Jenže jsou to dvě neporovnatelné kategorie. Za 1) současný populační ročník je 0 více než 30% menší, než byl populační ročník v 80. letech, kdy se orpavdu dostalo na vysoké školy jen cca 15% populačního ročníku. Za 2) V porovnání s touto dobou máme více než trojnásobek vysokých škol, z nichž je většina soukromých. Za 3) se změnila struktura oborů. Zatímco dříve nastupovali studenti do magisterských oborů, dnes nastupují převážně do oborů bakalářských a jen asi 50% z absolventů bakalářských studijních oborů pokračuje dále v magisterském studiu. A konečně za 4) nižší kvalita vzdělávání na vysokých školách je fakt. Ale mohou za něj především soukromé vysoké školy, kterých je dnes 46, prakticky dvojnásobek proti veřejným vysokým školám. A na soukromých školách se školné platí už dávno, aniž to má jakýkoliv pozitivní vliv na kvalitu výuky. Stačí se podívat na personální složení soukromých vysokých škol, na publikační a vědeckou činnost jejich pracovníků. Takže je třeba ty věci posuzovat v určitém kontextu a ne tady plácat laciná a nepravdivá hesla.  

0 0
možnosti

AKIBUA

27. 1. 2009 17:30
Re: Článek

Žádná kauzalita mezi školným na VŠ a kvalitou absolventů nebyla exaktně prokázána. Skandinávské země nemají školné a jsou uznávanou kvalitou. Nižší kvalita absolventů je prosté normální rozložení podle Gaussovy křivky. Pokud bude na VŠ studovat 15% populace je možné mít jiné nároky než při studiu 50% populace. Zmíněný 30% pokles počtu žáků na VŠ dorazí za čtyři roky. Dnes přijímají (zapisují) asi 70 000 žáků do prvních ročníků a proti takto rozjetému vlaku kráčí 70 000 žáků nejslabšího populačního ročníku. Na středních školách se perou o žáka a nějaká kvalita je nutně blábol. Nemůžete si udržet kvalitu v systému, kde stejný papír dostanete na soukromé škole za účast. Jinak míra nezaměstnaných vysokoškoláků pomalu dosahuje míry nezaměstnanosti středoškoláků - nevěříte?! Je tu jen rozdíl ve společenských nákladech a věku. To je ale světová rarita.

0 0
možnosti

A je to

27. 1. 2009 10:41
K článku

Dneska VŠ chrlí množství nepoužitelných Mgr,Ing. a Bc. Nerad hážu všechny do jednoho pytle,ale Magisterské obory jako humanistika,výzkum jazyka indiánů v Brazílii,nebo obory jako estetika apod.Sami chudáci studenti neví co budou po škole dělat,hlavně že mám titul.Jenže jaksi odborníků ve strojírenství,energetice,stavařině,elektrotechnice,lékařů atd.Takový co by posunuly náš průmysl a vědu kousek dál,těch je výrazný nedostatek.Jsou to ale těžké obory,tak proč se na ně hlásit.Takže za chvilku i hajzlbába bude mít před jménem Bc,nebo Mgr.

0 0
možnosti

pečlivý čtenář

27. 1. 2009 11:38
Re: K článku

kdepak jsou ti nepoužitelní Ing?

0 0
možnosti

pepa

27. 1. 2009 10:10
kniha

Kdyby se vláda raději starala o nezaměstnané!

0 0
možnosti

Hanys

27. 1. 2009 11:43
Re: kniha

spatne !  Kdyby se tak nezamestnani starali sami o sebe resp. o zamestnani a nespolehali se na vladu (Y)

0 0
možnosti

franta

27. 1. 2009 9:47
Vysokou

skolu by meli mit jen clenove ODSS. A clenove CSSD a komousi k lopate noneeeeeeeee?

0 0
možnosti