Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Neplivejte na archivy

Zkuste popustit uzdu své fantazii. Demonstranta Jana Opletala nezasáhl v říjnu 1939 gestapák, ale agent Benešovy exilové vlády. Jan Palach se v lednu 1969 neupálil s jasným cílem a dobrovolně, ale sedl na lep agentům, kteří mu svěřili údajný „studený oheň“. A legendu o Martinu Šmídovi, údajně zabitém na Národní třídě v listopadu 1989, nešířila StB, ale Charta 77. Zdá se vám, že se tu fantazie úplně utrhla ze řetězu? Jistě, ale stejný pocit teď mohou mít Němci, kteří se včera dozvěděli, že Benno Ohnesorga, zabitého policií na demonstraci v červnu 1967, zastřelil agent komunistické Stasi.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Pepa Vlk

24. 5. 2009 22:02
Archivy a jejich důvěrihodnost

V archivech se vždy najde co se najít má. Jen je potřeba správně zadat hledání. Když tam dokument není , tak se tam dodatečně dodá. A pak veřmě "vědcům!" kteří tam zkoumají. jaká je nad nimi kontrola?

0 0
možnosti

No

24. 5. 2009 16:59
Petracku, brzdete.

legendu o Martinu Šmídovi, údajně zabitém na Národní třídě v listopadu 1989, nešířila StB, ale Charta 77

-

Ano tu legendu skutecne sirili chartiste

Na podzim 1989 Petr Uhl rozšířil formou telefonátu do rádia http://cs.wikipedia.org/wiki/Svobodn%C3%A1_Evropa" target="_blank" rel="nofollow">Svobodná Evropa dezinformaci, že během zásahu proti demonstraci konané dne 17. listopadu na Národní třídě byl zabit student Martin Šmíd. Tuto nepravdivou zprávu se dozvěděl přes prostředníky od Drahomíry Dražské. Důvěryhodnost tohoto sdělení měl „potvrdit“ fakt, že na místě demonstrace zůstal ležet na zemi agent Státní bezpečnosti http://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Ludv%C3%ADk_Zif%C4%8D%C3%A1k&action=edit&redlink=1" target="_blank" rel="nofollow">Ludvík Zifčák. Na zprávu ihned zareagovaly československé oficiální sdělovací prostředky, které přinesly rozhovor s údajně mrtvým studentem Šmídem.http://cs.wikipedia.org/wiki/Petr_Uhl#cite_note-4" target="_blank" rel="nofollow"> form;5]

Podle řady pamětníků měla být zpráva o zabití studenta Šmída roznětkou k zahájení listopadového „převratu“ v roce 1989. Petr Uhl se za rozšíření dezinformace omluvil na veřejném shromáždění občanů na Letenské pláni. Úloha Dražské, Uhla, Zifčáka a dalších osob na rozšíření dezinformace svádí k vytváření spikleneckých teorií o tom, že listopadový převrat byl předem naplánován a organizován. Ani jedna z poslaneckých vyšetřovacích komisí takové podezření nepotvrdila.

0 0
možnosti

diamant 12@seznam.cz

25. 5. 2009 16:51
Re: Petracku, brzdete.

Ano , vše provedla Charta 77. Stb o neměla zájem o nějakém mrtvém studentovi. Zásadě by jí to naopak poškodilo. V dnešní době se to může polknout. Omluva je jednoduchá. Pohnuly se ledy a to je hlavní. Vše se omlouvá. 

0 0
možnosti

jana

24. 5. 2009 12:00
pravdu se uz nedozvime

Hodne zaznamu se pred a hned po prevratu podarilo Stasi znicit. Zajimave je, ze  Kurrasovy konci rokem 1967. Takze se da jen spekulovat. Dokazat, ze strilel na prikaz Stasi se uz neda. Rad se pry napil a miloval zbrane, tak je taky  mozne, ze mu v dane situaci ruplo v bedne. Clenem SED byl uz od roku 1955 a kratce pote se stal agentem Stasi. Do NSR byl nejprve nasazen jako Romeo, ale jako svudnik neobstal, tak slidil na pracovisti u zapadonemecke  policie. Dokonce udelal karieru ve zvlastnim utvaru, ktery mel odhalovat Stasi- spiony na uzemi BRD. Udelali kozla zahradnikem.  Po valce hodne Nemcu pracovalo pro tajne sluzby, at uz pro KGB,Stasi , pro Americany nebo pro obe strany.Ne vzdycky dobrovolne, po valce mel kdekdo  nejaky ten "skraloup", tak byli lehce vydiratelni.Byla to vrazda, at uz jednal  z prikazu  Stasi ci ve vlastni rezii, mel byt potrestan a ne zprosten viny. Zmaril nejen  mlady zivot,  ale trpeli  studentovy  rodice, bratr, zena (ta byla zrovna v jinem stavu).

0 0
možnosti

ivan

23. 5. 2009 21:19
otazkou je ci mu to Stai nariadila

alebo to bolo len nahodou. Je logicke ze tajne sluzby sa snazia ziskat agentov v silovych zlozkach nepriatela. Len samotny fakt ze bol agentom, neznamena ze mu niekto nariadil strielat. Bol policajtom poslali ho potlacovat nepokoje, mohla to byt nehoda.

0 0
možnosti

Sýček

24. 5. 2009 7:53
Logické je, že vinu za tuto vraždu nenese (německá) policie,

ani západní společenský systém, jak hlásali a dosud hlásají extrémní levičáci. A za pomoci užitečných idiotů se jim daří dosud přesvědčovat, že státní moc se rovná fašizmus. Zajeďte si do Somálska, ať vidíte stát bez státní moci.

0 0
možnosti

Kaťata

23. 5. 2009 13:06
Boj o moc

je svinstvo, které se s lidstvem táhne po tisíciletí! Proti tomu je, na rozdíl od mocných, většina lidí naprosto bezmocná!;-( Je to tím, že lidé si neumějí, ani nemohou, vládnout sami, vzhledem k rozdílným povahám, nárokům a názorům! Toho dokáží využít silní jedinci ve svůj prospěch, tím, že dokáží ostatní přesvědčit o svoji vyjímečnosti. Bohužel!Rv

0 0
možnosti

Sergej

23. 5. 2009 12:47
Je to smutné čtení...Nejsme jako oni...

Archivy každé společnosti by měly podávat svědectví o určité době. Ale u nás je to trochu jiné. Období socialismu, které nám bylo deklarováno jako touha lidstva, bylo období třídně rozdělené společnosti. V rámci třídní ideologie nenávisti, závisti  byli soudruzi  schopní sledovat, udávat, pomlouvat své spoluobčany i za peníze. Dle tvrzení soudruha poradce Šloufa v televizi pak soudruzi uzavřeli dohodu s disidenty o Sametové revoluci. Co to byly za dohody ??? A rozsáhlé archivy StB se ve dne v noci likvidovaly. Nikdo si nic nepamatuje, nikdo nic neví, nikomu se nic neprokáže. Slušnost a odpovědnost se změnily na beztrestnost. Soudruzi jsou dnes za tuto práci slušně zajištění. A tak se nám tady objevily Krakatice, papoušci Rocco, Ička, Tečka a značná nedůvěra a bezmocnost spoluobčanů se vyrovnat s minulosti. Někdo by měl mít za současný stav odpovědnost . Kdo asi  ???   (Y)     Rv     (Y)

0 0
možnosti

Moloch

23. 5. 2009 13:02
Re: Je to smutné čtení...Nejsme jako oni...

.. jsme horší než oni! Nic neděláme. Jen kecáme, kecáme, kecáme....

0 0
možnosti

Daniela

23. 5. 2009 12:19
Mne by zajímala skutečnost

proč nařídil Eduard Beneš likvidaci Emila Háchy. Ten zemřel na následky bití po týdením pobytu v Pankrácké věznici. Jeho tělo bylo hozeno do pytle a zmizelo ...

Protokoly o zatčení Háchy (těžce nemocného), jeho dopravě z Lán na Pankrác už neexistují. Jakou odměnu dostali dozorci? Praha nebyla v těchto dobách ještě komunistická. /květen 1945!/

0 0
možnosti