Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Před sto lety se narodil Leo Fender, táta nejlepších kytar

Nejslavnější elektrická kytara na světě nese jméno po svém vynálezci, tvůrci a výrobci - Američanovi Leo Fenderovi. Narodil se 10. srpna 1909 na farmě svých rodičů nedaleko kalifornského Anaheimu a už ve škole naprosto propadl elektronice a kamarádům spravoval rádia a jiné elektronické spotřebiče.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

pteryx

10. 8. 2009 13:30
co je to "nejlepší"?

Jde o to co má kdo rád, zvl. u kytar je to otázka vkusu. Fender proslul výrobou elektrických kytar, ale existují taky klasické kytary. Kromě toho jestli jsou Fendery opravdu "nejlepší" je sporné, mám raději Gibsony ...

0 0
možnosti

basák

9. 8. 2009 20:27
Nejenom kytary

Článek je super, škoda jen, že se tam v postatě píše jen o kytarách a kytaristech. Fenderovy baskytary jsou vynikající a kromě Stinga, o kterém je v článku řeč, hrají na Fender Jazz Bass například taková basová esa jako jsou Marcus Miller, Victor Bailey či Steve Bailey. Vedle toho nesmíme zapomenout ani na legendárního Jaco Pastoria a jeho revoluci ve hře na basu v podobě bezpražcové verze jazz bassu. Pro známé basové osobnosti dělá Fender signovaný modely, například pro Steva Baileye letos vyvinuli speciální šestistrunný jazz bass a ten je v nabídce pro rok 2009 jako absolutná bomba. Ortodoxní bigbíťáci možná hrají spíše na Fender Precision Bass jako například Steve Harris z Iron Maiden. V každém případě bez Fendera by na světě bylo smutno.

0 0
možnosti

andy

10. 8. 2009 0:32
Re: Nejenom kytary

Konecne solidni clanek, kde neco, co je americke, nebylo zesmesnovano ci spineno. Jen chci take pripomenout, ze Fender piano s jeho typickym zvukem je jen jednim z daslich unikatu, ktere Fender designoval.

Nedavno jsem byl v Guitar Center (obchod s nastroji) v San Diegu, tam prodavali Fender Stratocaster nekdy z 50. nebo 60. let. Cena? $ 30,000.- Tak si tech kytar tady vazi.

Dnes existuji dalsi vynikajici firmy, ktere vyrabeji radu vybornych kytar. Pak existuji jeste (take v San Diegu) obchody, ktere prodavaji jejich vlastni produkt vyrobeny exclusivne jen rucni metodou, a jejich ceny jsou zavratne. Treba jen inventar v takovem obchode je za nekolik desitek milionu dolaru,  a obycejny navstevnik, ktery si jen chce okusit kytaru bez toho, ze by koupil, nema sanci. Tam jezdi hudebnici z celeho sveta a bezne nakupuji akusticke, elektricke, ale i kytary vyrabene podle starych receptu, bezne za 10, 15 i dvacet tisic. To jen tak pro zajimavost...

0 0
možnosti