Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Zastavěných ploch v Česku přibývá, vysátá krajina umírá

V Česku v posledních deseti letech ubývá kvůli urbanizaci průměrně 11 hektarů zemědělské půdy denně. Trend se navíc v posledních letech výrazně zrychluje. Urbanizace spolu s intenzivním zemědělstvím a rostoucí dopravou přispívá také k rozdrobování krajinných celků, což ohrožuje řadu živočišných i rostlinných druhů.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Posel z Hůry

15. 11. 2009 5:27
Cesko je prelidnne

Cesi musi zastavit immigraci bezcennych tvoru z Asie, Afriky a z dalsich rozvojovych zemi. Tito immigranti neprinaseji zadne hodnoty a stavaji se socialni zateziv  v dobe, kdy si to ceska ekonomika nemuze dovolit.

Narust techto bezcennych tvoru vytvari tlak na zastavbu pudy, ktera je z ekologickeho hlediska nezbytna.

Nastal cas poslat domu Vietnamce, Muslimy i Africany. Titolidenejen vysavaji pudu, ale vysavaji nas narod.

My k nim nemame zadne povinnosti ani zavazky.

0 0
možnosti

statečný

14. 11. 2009 12:20
Modrá Camorra se snaží

to se budeme dívat za 20 let na stromy v ZOO?

0 0
možnosti

JM

13. 11. 2009 23:51
PROZELENALÍ FRIKULÍNI

PROZELENALÍ FRIKULÍNI masturbující připitomělá ega adolescentů na ochraně ohrožených biotopů, rostlinných a živočišných druhů, jsou stafážní a klakou mafiánského zločinu jejich zelených náčelníků, který v historii české kotliny nemá svojí zrůdností obdoby - beztrestné plýtvání se zemědělskou půdou.

0 0
možnosti

mmf

13. 11. 2009 21:48
Státní podnik as České lesy

by se měl přejmenovat  na Státní podnik as České pouště . Kre//atury v jeho vedení drancují zbytky lesů proto, aby je společně se židy zakšeftovali třeba i na palivo někde v Súdánu....

Českozlodějsko bude brzy jedna zabetonovaná plocha smrdící vyjetými oleji a zvratky od řidičů kamionů. Potom už jen hromady použitých prezervativů od živností českých panen a cikorek, a je to zemský ráj na pohled.

To jsou výsledky klausovského a veškrnského kapitalismu .

Hnus k pob//lití.

0 0
možnosti

Kalous

13. 11. 2009 20:49
Bolševici

Za bolševiků se musela každá zastavěná plocha úrodné půdy nahradit nejméně stejnou plochou rekultivanou, ornice se musela ukládat na deponia, nesmělo dojít k jejímu znehodnocení. Dnes to vypadá tak. že čím hůře tím lépe.

0 0
možnosti

dupro

13. 11. 2009 19:02
kam se člověk podívá, tam se rozpadají

zbytky nějaké bývalé továrny. Ale na "zelené louce", nejlépe v nejúrodnějším místě krajiny, se stavěly a staví samé logistické haly, průmyslové zóny  apod. K tomu samozřejmě infrastruktura.

0 0
možnosti

ul

13. 11. 2009 20:07
Re: kam se člověk podívá, tam se rozpadají

Spravne.

14 dni  pred letnimi povodnemi v 2009 probehla zprava ze Olomouc postavi podnikatelskou zonu na nejurodnejsi pude z cele Hany a zabere to plochu 42 HEKTARU !!!!!!! Bursik to na ministerstvu podepsal ze s tim souhlasi!!!!

Potom jak prisly povodne tak kazdy se divi ze voda nema kam odteci a zaplavuje domy kde nikdy nebyly povodne.

Co to je revitalizace namesti v dnesni dobe?? Staci se podivat na namesti v Ostrave ,v Trinci a vite ze to znamena zlikvidovat zelen a vydlazdit cele namesti. Kdysi sedeli lide u fontanky mezi zeleni , ale ted se griluji na slunicku mezi betonem. Hruza !!!vubec se neda chodit v horku po ulicich a radnice to jeste zhorsuje

0 0
možnosti

Smolíček Pacholíček

13. 11. 2009 18:42
A co deštný prales?

Amazonský prales se kácí o stošest a to opravdu není legrace. Lidé místo lesa dělají pole a pastviny, ale že by někdo vysázel jiný les, tak to ne.

0 0
možnosti

Han

13. 11. 2009 18:20
Když v roce 1990 prezident Havel zaráčkoval moudro,

jak jsou paneláky odporné a že každý by měl mít možnost postavit si pěkný domeček. Nevěřil jsem, že se to skoro do písmene stane skutečností. Fotografuji krajinu a mohu porovnat jak vypadala krajina před 20-ti lety a jak vypadá dnes, zasviněná satelitníma pazdernama a průmyslovými zónami. S tím je samozřejmně spojen nárůst automobilového provozu.

0 0
možnosti

Kalous

13. 11. 2009 20:52
Re: Když v roce 1990 prezident Havel zaráčkoval moudro,

Hane, ty odporné JZĎácké lány nahradili romantické satelity sídlišť milionářů, moderní haly západních firem a supermarketů a krásné dálnice. Buďte romantik jak Havel.

0 0
možnosti

čtenář

13. 11. 2009 16:41
půdní úrodnost

Trvá více než 500 let, než se vytvoří 1 palec (2,5 cm) ornice.21 V přirozeném prostředí je ornice vytvářena rozkladem rostlinné hmoty a erozí hornin a je sama chráněna před erozí rostlinným pokryvem. Produktivita půdy poškozené intenzivním zemědělstvím se díky erozi každým rokem snižuje o 65 %.22 Dřívější prérie, které se staly obilnicí Spojených států, ztratily polovinu tloušťky ornice po pouhých sto letech farmaření. Tato ornice mizí 30krát rychleji, než se obnovuje přirozenými procesy.23 Současné plodiny jsou mnohem náročnější na živiny, než byly původní trávy, pokrývající kdysi Velké planiny. Důsledkem je rozsáhlé vyčerpání živin. Eroze půdy a vyčerpávání minerálů způsobují každý rok zemědělství USA ztrátu rostlinných živin v hodnotě 20 miliard dolarů.24 Většina půdy na Velkých planinách není nic víc než houba, do které je nutno pumpovat vodu a živiny, aby dávala úrodu.

Každým rokem jsou v USA ztraceny 2 miliony akrů polí kvůli erozi, zasolení a vyčerpání vodních zdrojů. K tomu navíc 1 milion akrů z orné půdy zabere stavba měst, silnic a průmyslových objektů.24 Přibližně tři čtvrtiny veškeré rozlohy USA připadá dnes na zemědělství a komerční lesnictví.25 Rozšiřující se populace vytváří zvyšující se tlak na dostupnost zemědělské půdy. Tím mimochodem ponechává jen malou část rozlohy USA dostupnou pro solární technologie, potřebné pro moderní sluneční hospodářství. Rozloha dostupná pro pěstování biomasy je rovněž omezená. Z toho důvodu rozvoj solárních technologií a pěstování biomasy musí probíhat na úkor zemědělské produkce.

0 0
možnosti

lomihnát

13. 11. 2009 17:28
Re: půdní úrodnost

Nevím, proč máte ty věty číslovaný. Abyste měl přehled?

Dovolím si zapochybovat o správnosti tvrzení číslo 221, tedy: "Produktivita půdy poškozené intenzivním zemědělstvím se díky erozi každým rokem snižuje o 65 %." Jednoduchým výpočtem zjistíte, že po deseti letech je úrodnost takové půdy na 1,35% původního stavu - což nekoresponduje se skutečností. Možná jste to jen blbě opsal.

Na druhou stranu, v Texasu, konkrétně Panhandle, by bez zalejvání rostla akorát nepříliš úživná stepní tráva a opuncie. Jenže jiná voda, než podzemní, tam není - a i ta podzemní je tam (za současné spotřeby) tak nejvýš na 50 let. Co potom?

0 0
možnosti

nic moc

13. 11. 2009 16:28
Na druhé straně

už do některých osad nejezdí ani pojízdná prodejna, jak referovala TV. To v té zprávě není? Místo toho se tam občas projdou kohorty v brnění a s pendreky.

0 0
možnosti