Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Otevřte hranice, žádali lídry NDR českoslovenští komunisté

Vedení východoněmecké vládní strany SED začalo v listopadu roku 1989 uvažovat o otevření hranic na Západ i kvůli požadavkům československých komunistů. V rozhovoru pro LN to řekl Hans Modrow, poslední šéf vlády NDR před svobodnými volbami v roce 1990. Modrow naznačil, že komunisté v Československu, v jejichž čele v té době stál Miloš Jakeš, byli pod tlakem kvůli uprchlíkům z NDR, kteří delší dobu přes Československo směřovali na Západ.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

čtenář

16. 11. 2009 20:31
Tak to vidíte.

Na zboření berlínský zdi a otevření meziněmeckých hranic má největší zásluhu Jakeš.

 Vy Reagani a Gorbačovové !

0 0
možnosti

AS Rusko (nositel NC)

16. 11. 2009 10:23
politické změny a názor Solženicyna

Jak hodnotíte dobu Putinovy vlády v porovnání s jeho předchůdci Jelcinem a Gorbačovem?

[31vik09b.jpg]Gorbačovova vláda byla politicky neuvěřitelně naivní, nezkušená a nezodpovědná vůči vlastní zemi. On nevládl, on bezmyšlenkovitě odevzdal moc. Následný obdiv ze strany Západu ho jen utvrdil ve víře, že postupoval správně. Ale řekněme si jasně, že to byl Gorbačov, a ne Jelcin, jak se teď často tvrdí, kdo jako první dal občanům naší země svobodu slova a pohybu.

V Jelcinově období se k lidským životům přistupovalo stejně nezodpovědně, ale projevovalo se to jinak. Jelcin se snažil co nejrychleji proměnit státní vlastnictví v soukromé, a tak rozpoutal obrovský rozprodej národního dědictví v hodnotě mnoha miliard. Jelikož si chtěl zajistit podporu regionálních představitelů, volal doslova po separatismu a podepisoval zákony, které podpořily kolaps ruského státu. To pochopitelně připravilo Rusko o jeho historickou roli, ke které se tak těžce dopracovalo, a snížilo to jeho postavení v mezinárodním společenství. Tomu všemu Západ tleskal ještě hlasitěji.

Putin zdědil zpřevracenou a vyděšenou zemi chudých a demoralizovaných lidí. A začal s tím jediným, co se dělat dalo: s pomalou a postupnou restaurací.

Jeho úsilí nebylo hned zaznamenáno ani oceněno. Jen těžko ostatně najdeme v dějinách příklady, kdy snahu vlády jedné země znovu získat ztracenou sílu přijaly jiné vlády pozitivně.

0 0
možnosti

ost

16. 11. 2009 9:34
bolševici

byli užasný lidumilové ..... podle současných blabolů, kde jsou dnes ty "rudé mlátičky"_

0 0
možnosti