Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Výklad historie se rozpadá. Komunismus byl podle studentů fajn

Vytrácí se shodný názor společnosti na komunistickou minulost, rozpadá se mýtus sametové revoluce a učitelé často musí reagovat na názory žáků, že komunismus byl vlastně "fajn". To jsou zkušenosti skupiny vzdělávání, která působí na Ústavu pro studium totalitních režimů.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
LB

L. Boháč

26. 12. 2009 0:16
Vůbec mne to nepřekvapuje

Vůbec mne to nepřekvapuje,protože dnešní propaganda je soustředěná pouze na špatnosti, ale to co bylo dobré je nepřípustné uvádět ! Právě tohle se studenti od svých rodičů musí zákonitě dovědět , když jim popisují svůj dřívější život ! Komu asi budou studenti věřit, učitelům nebo rodičům ? Také bude jedno, který institut provede školení učitelů a jaké budou prostředky pro výuku studentů ! Pokud od rodičů budou znát více pravdivých informací než od učitelů , pak nemá žádná instituce a ani učitelé naději na úspěch.Mohl bych zde polemizovat o tom, co bylo v totálitním režimu lepší než je dnes,ale myslím že to je zbytečné, protože kdo o tom chce vědět víc, tak si informace dokáže najít. Po přečtení tohoto příspěvku budu zřejmě zase obviňován, že jsem komunista a já nevím co ještě,při tom všem, jen vyslovuji svůj názor s toho co jsem prožil a prožívám ! Určitě nejsem ten kdo zavinil, že se lidé ohlížejí po komunistickém ideálu, ale jsou to ti, kteří uvedli Česko do tohoto stavu ! To že komunistům stoupají volební preference se dá usoudit i ze zvýšené protikomunistické činnosti v médiích, kdy se před a o vánočních svátcích o těchto věcech nehovořilo a ani nepsalo.Myslím, že již ani toto neustálé opakování, nemůže změnit názor lidí, na dnešní stav v našem Česku !  

0 0
možnosti
KN

K. Nytra

27. 2. 2010 0:34
Re: Vůbec mne to nepřekvapuje

Je zajímavé proč někdo uvažuje o vysvětlování dětem že rodiče nemají pravdu, jak to vůbec může vědět, obvykle snad rodiče říkají dětem jak to tehdy bylo, pokud je to zajímá a děti si s toho udělají vlastní názor. Život jde stále dál, jinak se žilo třeba za první republiky, jinak v okupaci německé, jinak v sovětské a ještě mezitím v různých nuancích. Pak se to porovnává s dneškem a pokud dnešek nevypadá lépe je to hlavně proto že se zapomíná snadněji na horší věci které byly  a také že dnes není vše zas tak ok. Např. v Německu po nástupu fašizmu bylo dětem vnucováno jiné myšlení než měli rodiče a jak to dopadlo, proto takové snahy dnes mohou být nebezpečné pro demokracii. Historie se nemá zamlčovat ani s té špatné ani dobré stránky.

0 0
možnosti

v. čajka

22. 12. 2009 18:11
Rozpadá se JEDEN výklad

historie,s tím se dá souhlasit.Interpretací toho,co se stalo v minulosti může být velmi mnoho a to se týká i současného systému.A velký díl propagandy zaměřené proti minulému režimu-a může být v lecčems i pravdivá-nemá jiný účel,než odvést pozornost od tristní současnosti.A tady je už vidět,jak se podobné postupy stávají stále víc kontraproduktivní.Více a více lidí si začíná myslet,že to s těma komunistama vlastně nebylo tak špatné,i vzhledem k tomu,že ti,kteří nejvíce symbolizují současný marasmus jsou mnohdy i největšími antikomunisty.Antikomunismus je tudíž čímdálvíce mimo mísu a brzy bude stejně směšný,jako kult Stalina,nebo Gottwalda.

0 0
možnosti
VK

V. Klíma

27. 2. 2010 11:54
Re: Rozpadá se JEDEN výklad

Nesouhlasím. Jedním z hlavních důvodů je známá lidská vlastnost idealizování si minulosti. Na dobré věci si člověk zvykne velmi rychle a považuje je za samozřejmě, a pro špatné nebo nezvyklé věci současnosti zapomene na minulost, kdy bylo mnohem hůř.

Jsem si jist, že prakticky v každém oboru by ta "tristní" současnost vyšla lépe než "fajn" minulost.

0 0
možnosti

P. Čech

22. 12. 2009 15:46
Všichni, včetně učitelů

jsou vzděláváni médii a s nimi souvisejícími zprávami na internetu. Tedy opět všechno negativní zaviňují novináři. Nepíší o skutečném životě lidí za komunistické totality. Veškerá negativa této doby se zdají být vyčerpána pro pány novináře tím, že byly fronty na banány. Pocházím z Ostravy a v té době jsem nikde fronty na banány neviděl. Byl jich dostatek. Zato jsem viděl často fronty na rozličné jiné zboží (cibule, maso). Chtěl-li někdo strávit dovolenou u moře, mohl pouze do NDR, Polska, nebo s menšími potížemi do SSSR. Jinak pro občany bylo moře- Balaton. Na jiné moře neměli buď peníze, nebo potřebnou výjezdní doložku do pasu. Lidé byli špiclováni StB, každý měl v blízkosti nějakého estébáka. Každý se bál na veřejnosti cokoliv říci a vůbec, všichni občané byli duševně znásilnění a zdeptaní. Lidé se dělili na komunisty (cca 1,5 milionu) a ostatní (13,5 milionu). Zatímco ti první měli všechna možná práva, ostatní neměli vesměs práva žádná. To ovšem dnešní mladí učitelé nevědí, poněvadž v té době ještě nebyli na světě, nebo byli dětmi. Proto jim nezbývá než čerpat informace z médií, která jim ovšem lžou. Lžou ve všem a tady je ten problém.

0 0
možnosti
LH

L. Hejl

22. 12. 2009 16:48
Re: Všichni, včetně učitelů

Rád bych vás upozornil, že na vzdělání učitelů novináři zase až tak velký vliv nemají. Kupříkladu nevím o tom, že by zrovna moc novinářů psalo vysokoškolská skripta, či odbornou literaturu (např. Vítězové? Poražení? od Vaňka). Domnívám se, že drtivá většina učitelů "novinářskou propagandou" zasežena do té míry, že by to nějak významně ovlivňovalo jejich výklad, není. Nemohu pochopitelně mluvit za všechny, ale na mne osobně měl daleko větší vliv výklad profesorů než novinové články.

0 0
možnosti

v. čajka

22. 12. 2009 13:57
To je snad dobře,ne?

To ukazuje,že i dnes v opět počínající epoše "jednotných názorů" se děcka nebojí říct svůj názor na věc.Zdá se mi docela pochopitelné,že v porovnání s dnešními "pořádky" se může někomu zdát minulý režim kapánek smysluplnější.

0 0
možnosti
VK

V. Klíma

27. 2. 2010 11:50
Re: To je snad dobře,ne?

Vtip (kterému se nikdo nesměje) je právě v tom, že za toho "fajn" komunismu si nikdo nemohl dovolit vychvalovat jiné státní zřízení.

0 0
možnosti

J. Šrámek

22. 12. 2009 10:08
Poněkud páni učitelé zapomínají!!

Naše učitelstvo je přeborníkem v zapomínání a bázlivosti!Viz předchozí léta 1914-1989!!!!Minimálně pětkrát za tuto dobu museli měnit učební látku.Nyní by měli učit svobodně podle pravdy,ale mnozí by museli přiznat svoji zbabělost,podílnictví na zločinech a podobně.Nebo křivit dětem myšlení a občanské postoje,to není zločin?Pole mne ten nejhorší i když jej paragrafy nezmiňují!Posledních 50-60 roků historie jen dětem ,,okecají'' několika frázemi a pak chtějí mít platy jako v EU!!Nedivte se dětem,že mají na mnoho věcí zkreslené představy!!

0 0
možnosti
JV

J. Vargulič

22. 12. 2009 13:53
Re: Poněkud páni učitelé zapomínají!!

Je to složitější..Co to je "svobodně podle pravdy.."? Kdo určí míru svobody a kdo určí, co to je pravda? Zřejmě ministerstvo, že..

0 0
možnosti
JM

J. Malinovský

22. 12. 2009 8:49
Pravdou je, že se očí pořád holocaust, ale o komunistických.

Pravdou je, že se učí pořád dokola holocaust, stejně jako je pořád chrlen z masmédií, ale o komunistických zvěrstvech se žáci nic nedozvědí.

0 0
možnosti
RH

R. Harth

22. 12. 2009 8:21
Revoluce

Měla se uskutečnit v roce 1989 ne „sametová „, ale klasická revoluce a tento problém bychom neměli!

0 0
možnosti
LH

L. Hejl

22. 12. 2009 16:59
Re: Revoluce

Nebo bychom tu měli problém naopak zcela jiného druhu...

0 0
možnosti
JB

J. Bakulová

22. 12. 2009 4:23
mladí budou mít vždycky

odlišný názor, ono jde hodně o úhel pohledu, jinak budou smýšlet o období socialismu bývalí komunisté, jinak lidé, kterým například popravili člena rodiny.

Mé rodině komunisté výrazně neublížili, ale přesto se život celé rodiny odehrával v samých potížích. Naše přihlášky do škol posuzovaly uliční důvěrnice, pro ně jsme byli rodina příliš měšťácká, odnesly to dvě generace, my i naše děti. V zaměstnání jsme byli všichni nuceni bojovat s lidskou blbostí, každý rozumný postup byl zatracen těmi, kteří neměli schopnosti, zato rudou knížku. Nebudu ani připomínat nemožnost cestovat, učit se či pracovat v cizině. Nebyl to svobodný život, ale měl i své výhody, tvořila se neformální společenství lidí, kteří si vzájemně pomáhali, aby vzdorovali době. Užili jsme si i legrace, byť někdy trochu šibeniční, ale pospolitost bude výrazným jevem, na který budu vzpomínat

0 0
možnosti
JK

J. Kábrt

22. 12. 2009 12:26
Re: mladí budou mít vždycky

 "Naše přihlášky do škol posuzovaly uliční důvěrnice."

Byl jsem členem uličního výboru od roku 1975-90.Mohu napsat a přísahat,že náš uliční výbor nenapsal žádný posudek na studenta nebo vojáka.To,že se dělo někde jinde nemohu potvrdit ani vyvráti.Ale myslím,že se to dnes jen zneužívá.

0 0
možnosti
LH

L. Hejl

21. 12. 2009 18:34
komunismus

Komunismus je možná fajn, možná ne. Těžko říci, když ještě nikde nenastal (možná by soudruzi ze SSSR tvrdili něco jiného).

Náš "gulášový socialismus" byl k přežití, pro mnoho lidí velmi pohodlný. Můžeš si žít víceméně jak chceš, jen do věcí veřejných nemluv. Mnohým to stačí.

0 0
možnosti

P. Šleder

21. 12. 2009 16:53
Pokud žijeme

alespoň v částečně svobodné společnosti, nemůže tomu být jinak. A co se týká výuky, k tomu jeden citát:

„Je nebezpečné pracovat se současnými dějinami. Jsou plné výbušnin. Mnohé podstatné informace zůstanou utajeny dlouhé roky, než se vydají dokumenty a uveřejní paměti. Vášně a zaujatost mohou zamlžit objektivní úsudek. Každý, kdo se pokouší psát současné dějiny trvalejší hodnoty, než je běžný novinářský článek, klade, jak se říká, katovi hlavu na špalek.“

Palme Dutt, britský historik

0 0
možnosti
VK

V. Klíma

27. 2. 2010 11:57
Re: Pokud žijeme

Což nic nemění na tom, že se ty dějiny učit musí. Kromě toho komunismus je téměř současníkem nacismu a fašismu a o nich existuje všeobecná shoda, tak proč ne o komunismu?

0 0
možnosti