Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Češi, chopte se svého hrozného dědictví, vyzvala předsedkyně Svazu vyhnanců

V Evropě jsou stále v platnosti "zákony o vyhnání a zbavení práv", které nemají v Evropské unii co dělat. Odporují jak lidským právům, tak mezinárodnímu právu. Po převzetí sudetoněmecké Evropské ceny Karla IV. to dnes v Augsburgu prohlásila předsedkyně německého Svazu vyhnanců (BdV) Erika Steinbachová.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J. Kejkrt

4. 6. 2010 13:16
Paní Martinovská, tak přece něco.

http://zpravy.o2active.cz/detail.aspx?id=82460" target="_blank" rel="nofollow">***

0 0
možnosti

R. Hledík

25. 5. 2010 15:25
Zdá se

že pan Pavel ve své ódě na Beneše přestřeluje, tvrdí-li, že USA+UK doporučovali Benešovi vyhnat Němce, což je nonsens. Návrh zněl soudně potrestat ty, kterým se dokážou zločiny !!! Ale obrovský tlak soudruha Stalina a jeho maršálů na  malou a štíhlou figurku Beneše, vyústil k jednoznačnému rozkazu zabrání majetku, rozkradení a z větší části totálního zničení velmi kulturních Sudet. Už velmi dlouho pražská vláda posílá do pohraničí nekonečné miliardy korun, nic se nevrací, dochází jen k dalšímu ničení, znovuobnovování a znovuzničení nekulturními skupinami stále početnějších obyvatel. Kdysi kvetoucí zahrada--- dnes aby se člověk bál projít podvečerní ulicí. To je skrývaná realita.

0 0
možnosti

M. Martinovská

25. 5. 2010 17:41
Re: Zdá se

Ano, pane Hledíku, souhlasím. Beneš někde řekl, že sudetoněmecký majetek bude reparací za válku. Bude odškodněním za válečné zločiny němců u nás. Další Benešův tragický omyl. Majetek bez správy je břemeno. Nemovitost bez lidí je do pár let zničená, majetek přichází vniveč. Šlo také o tisíce drobných a větších podniků, celkem asi čtvrtina DPH. O to vše jsme přišli, takže s tou reparací se to jaksi nepovedlo...  a nějací lidi níže radí, ať vytáhnem kalkulačky...  Gottwald říkal: V pohraničí neporostou kopřivy... 

Jen mám výhradu: pro Stalina byl odsun výhodný, protože mu zavázal Beneše a celou ČSR na dlouhá léta - komunisti mohli tvrdit, že jedině přátelství se SSSR uchrání naši zem od revanšistů, nachystaných na našich hranicích. Ale Stalin na Beneše v té věci nijak netlačil, iniciativa k odsunu vyšla od Beneše. Četla jsem takovou knihu, kde byly jejeich rozhovory zaznamenané, škoda, že už jsem ji vrátila.

0 0
možnosti

M. Martinovská

24. 5. 2010 22:59
Benešův odkaz

To je opravdu tragický, jak byl Beneš vedle. ...Tyto dokumenty (=dekrety) nám dávají naději, že se již nebudou opakovat tragické události let 38-39... jestli myslel Mnichov a odsun čechů z pohraničí, př. obsazení ČR, tak těmi dokumenty rozpoutal podobné běsnění, ( i dle českých pramenů tisíce obětí) které se plynule přelilo v padesátá léta... koncentráky (sběrné tábory) pro odsuny němců se jen průběžně zaplňovaly politickými vězni, tak jak němci odcházeli)... Vlastizrádci... budou usilovat o odtržení Slovenska od ČR.... Vedlo by to k zániku obou našich národů... No, uvidíme. Ten patos... všude vlastizrádci.. trestejte vlastizrádce.... však pak bylo potrestáno docela dost lidí, které komunisti nazvali vlastizrádci, revanšisty.

Beneš byl prezident, ale nedělám si o něm vůbec iluze. Stalinovi slíbil socializaci, sociální revoluci, znárodnění velmi lehko. Za války přibral ke spolupráci v Národní radě německé komunisty, sociální demokraty už ne... řekl jim, ať se nejprve sjednotí s komunisty na programu socializace, odstranění kapitalistů... (řekl jim mj., že v ČR budeme prosazovat nyní tento program.) to nechtěli..., tak měli smůlu. V podstatě se choval po válce jako velmi krajně levicový sociální demokrat.

0 0
možnosti

M. Martinovská

24. 5. 2010 23:01
Re: Benešův odkaz

P. S. tohle má být dole pod odkazem p. Sedláčka "dekrety". Už nějak tuhnu.

0 0
možnosti

R. Hledík

24. 5. 2010 17:56
Samozřejmě

že naučit se německy je dřina, ruština je snadnější. Nejideálnější by bylo zavést něm.jazyk povinný, tak 6 hodin týdně, usnadnilo by to zaměstnávání Čechů v zahraničí (Schweiz atd), lépe bychom si rozuměli, žádný problém při dovolených např. v Alpách nebo u Baltu, a hlavně pochopili bychom mnohem lépe styl německého uvažování, práce i zábavy. Budeme-li zabedněně trvat na své vlastní izolaci, nedojde nikdy k úplnému smíření a na tuto okolnost Rusové a jejich lokajové hladově čekají

0 0
možnosti

J. Kejkrt

24. 5. 2010 17:22
Tato diskuze je skvělá!

Včera jsem se nezřízeně řehtal při četbě Hlavy XXII,

ale tahle diskuze se tomu vyrovnává...

0 0
možnosti

M. Martinovská

24. 5. 2010 17:34
Re: Tato diskuze je skvělá!

Něco konkrétnějšího byste neměl? Ale pozor, opatrně, ať nepřijdete k úhoně, jsme tu všichni dost agresivní.

Ať žije a vzkvétá pan Šimurda, milý, vtipný a chytrý člověk, (i když nikdy nevím, co myslí ironicky a co vážně, jako tady dole).

0 0
možnosti

M. Martinovská

24. 5. 2010 17:02
ostuda na pomníku

Německý krajanský spolek zde navrhoval tento nápis: "Německým obětem postoloprtského masakru z 1945". Na pomníku v Postoloprtech bude po intervenci postoloprtského zastupitelstva nakonec nápis: "Všem nevinným obětem postoloprtských událostí z května a června 1945." Aje ještě by tam mohlo být třeba " Všem nevinným obětem různých náhodných nehod."  je to zvláštní UDÁLOST, když někdo postřílí skoro 1000 lidí, mezi tím i kluky 12 - 15 let.

Podrobnosti zde: http://zpravy.idnes.cz/na-pomniku-obetem-povalecneho-masakru-nebude-o-nemcich-ani-zminka-pye-/domaci.asp?c=A091106_115311_domaci_itu" target="_blank">Na pomníku obětem poválečného masakru nebude o Němcích

0 0
možnosti

M. Martinovská

24. 5. 2010 17:03
Re: ostuda na pomníku

P.S. tahle reakce měla být pod příspěvkem pana Matulíka.

0 0
možnosti

l. matulik

24. 5. 2010 15:10
Ticho po vraždě v Postoloprtech

Padesát  čtyři  let od největšího  poválečného masakru  Němců  v 

Postoloprtech  je  tabu. Nejméně 763  spoluobčanů německé národnosti  zavražděných zločinci ,  kteří  si  říkali  češi  a  moravané ,  zavražděných  ranou do týla  a těch, 

kteří po nich zbyli,   stále čeká na důstojný  pomník.   

Čechům a

Moravanům se nechce zamést  si před vlastním prahem.

0 0
možnosti

R. Hledík

23. 5. 2010 15:07
Zdá se

že by správce sítě měl přikročit k omezení počtu příspěvků podobně jak učinilo iDnes. Každý autor by mohl projevit svůj názor MAXIMÁLNĚ JEDNOU DENNĚ, protože ty pubertální výměny nesmyslů snižují kvalitu i čtivost.

Vzájemná napadání pak končí jakoby vítězstvím toho, kdo vlastní NE PRAVDU, ALE VĚTŠÍ SLOVNÍ ZÁSOBU a vyšší stupeň AGRESIVITY !!

0 0
možnosti

J. Sečánský

23. 5. 2010 13:24
Ona je to docela slušná schizofrenie

na straně jedné považujeme Němce za "naše odvěké nepřátele", na straně druhé si po domech píšeme "zimmer frei". Historii bychom neměli zapomínat ale nemůžeme v ní žít na věky. Je na čase urovnat své vztahy s Němci kromě jiného i tím, že etnickou čistku pojmenujeme etnickou čistkou, a nikoliv odsunem.

0 0
možnosti

S. Krejcar

23. 5. 2010 17:24
Re: Ona je to docela slušná schizofrenie

Osobně souhlasím s tím,že by jsme na historii neměli zapomínat- A TO BEZ PŘEDSUDKŮ - s německými sousedy jsme měli v historii více než rozporuplné vztahy(rakouskouhersko nebylo německé).Ale je též pravdou,že v každé změně režimu se hledá odůvodnění pro tu kterou změnu.Od vzniku Rakouskouherska se skupinky vlastenců snažili o zlepšení národnostních podmínek sebeurčení.Nebyl to u nás pouze K.H.Borovský a Alois Jirásek.Ale i "vyprovokovatelé" první světové války.Ale zároveň nelze vše házet do jednoho pytle.Kolik německých, italských nebo francouzských machrů zanechalo v českých a moravských zemích svoji stopu.A kolik Čechů tuto stopu zanechalo ve světě.Souhlasím s návratem k nápravám politických dědictví,způsobených rozdělením Evropy.Ale zároveň by si všichni cizozemci žijící na uzemí svrchovaného státu měli uvědomit povinnost RESPEKTOVÁNÍ  norem a zásad toho kterého státu.A to si myslím,sudetoněmecké Henlainovské strany v době předmnichovské porušily.A to,že na tom byli nakonec bití obyčejní obyvatelé v přihraničí žijící je nasnadě.

0 0
možnosti

J. Belling

23. 5. 2010 12:14
Erika Steinbach/ová

Mám s tou paní určitý problém. Pokud se práv vyhnanců domáhají potomci sedláků či měšťanů z Chebska, Liberecka, Slezska nebo Východního Pruska, kteří museli opustit místa, kde žili jejich předkové po několik století, nemohu k nim nemít určité pochopení a jsem schopen se jich proti našim národovcům zastávat.

Vyhnanectví paní Steinbach je však jiného druhu. Oba její rodiče žili až do vypuknutí války v západním Německu. Po začátku války byl její otec, důstojník Luftwaffe, přeložen do oblasti pobaltského trojměstí, její matka se tam přistěhovala až v roce 1943 a tam se jí téhož roku Erika narodila. Před postupující frontou se pak o půl druhého roku později rodina evakuovala do hloubi Německa. Zrovna její vyhnanectví mi připadá trochu kojunkturální, když její skutečné kořeny jsou v hessenské Hanavě a Brémách, dětství prožila v Scheswig Holstein a Berlíně. Kromě toho také konvertovala od jedné evangelické církve do druhé.

Docela by mne zajímalo, zda aspoň paní Erika ví, komu roku 1938 patřival její rodný dům v Rahmel/Rumia (městečko obsazeno Němci až v roce 1939).

0 0
možnosti