Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Byla to královna českých lesů, teď jedli zachraňují geny ze Šumavy

Fakt, že se lidé snaží třeba umělým odchovem v zoologických zahradách zachránit některý z vymírajících druhů zvířat, asi dnes nikoho neudiví. O to překvapivější ale může být zjištění, že v Česku vědci a lesníci podobným způsobem usilují o záchranu známého druhu stromu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JD

J. David

5. 12. 2010 21:47
Ach jo ...

Ono to není jenom o "abies alba". Je to degenerace českého lesnictví, jako takového. Nejenom přírodní vlivy, ale i vlivy politiky dosazených neumětelů a politických hochštaplerů do ryze lesnických odborných funkcí (viz. klaka petrolejářů na LČR, kteří pomalu nerozeznají šišku od lejna). Lesní oblasti, semenářské oblasti, lesní typy, HS, problematika zvěře, atd..., toť pro ně "španělskou vesnicí". Hlásají sice "les přírodě blízký", ale mají choutky prodeje dříví na "P". A pak ti ekologisté s lýkožrouty. Zajímavé je, že třeba klikoroh. bekyně, pilatka či ploskohřbetka tak nějak vypadá z jekontextu. Nyní blbnou se šumavskou jedlí, jesenickým modřínem či kosodřevinou, blbnou i s nepůvodní zvěří (kamzík, muflon, daněk, sika). Nakonec budou blbnout i s bažantem z kolchidy.

0 0
možnosti
KP

K. Pořická

5. 12. 2010 15:54
Vidím nedostatek v projektu!Zapoměl zapojit melouny a

jiná zelenomírky.Stačilo by je přeci přesvědčit že jedle má vyšší výhřevnost než dřevěné štěpky a do pěti let by jedle povinně a chráněně rostla ve všech zónách, od Šumavy k Tatrám,možná i v Polabí.Takto výzkumníci jenom riskují,že se dočkají zelené superžaloby, v Česku i v Bruselu , za sběr semen a roubů ohroženého druhu v přísně chráněné rezervaci,aniž by zásahy předem řádně konzultovali na mezinárodní úrovni s rakouskými a budějovickými matkami. Jistě by byly přístupné a za rady-porady by jim udělali cenu.  

0 0
možnosti