Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Na internet pronikly fotografie čínského 'neviditelného' letounu

Na internetu se objevily fotografie prvního čínského bojového letounu, jenž pro je radary neviditelný. Podobným strojem zatím disponovaly jen Spojené státy. Informuje o tom list The Wall Street Journal.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J. Cerny

5. 1. 2011 20:43
Technicka zralost je hudba budoucnosti

Podle experu, pokud se opravdu jedna o stealth letadlo, tak pred rokem 2017 neni mozne jeho nasazeni. Velikosti by melo toto letadlo predcit F 22 Raptor a s jednim dotankovanim ve vzduchu by mohlo dosahnout doletu od pobrezi Ciny az k ostrovu Guam. Pokud se tyka technicke kvality lze cist nazory, ze byt Cinane maji stale vice schopnych inzenyru, budou potrebovat nejmene dalsich 10 - 15 let, nez jejich J-20 dosahne technickych kvalit Raptoru. Pro srovnani: Americani zadali oficialne vyvoj stealth technologie 1976. A teprve roku 1995 byla vyrobena prvni pokusna serie Raptoru. Oficialne homologovany a schopny nasazeni je Raptor az od roku 2005 a "plne nasaditelny" je az od roku 2007! Jinymi slovy vyvoj takovehoto letadla trval v Americe 30 let!!!!  A to musime vzit v uvahu zkusenosti s reaktivnimi bojovymi letadly t.zv. 4. generace. Takze ten odhad, ze Cinane budou jeste 10 - 15 let potrebovat, nez jejich J-20 bude srovnatelne s F 22 neni prehnany....

0 0
možnosti

P. Fiala

5. 1. 2011 16:37
A co naše TAMARA?

A co naš TAMARA, ani ta je "nevidí"? To je tak trochu můj vtip.

Mimochodem, stále nejsme schopni překroči "svůj" stín, vytvářený zbrojařskými firmami. A přitom je to velmi jednoduché. Jak? Inu, neobjednávat v době "globálního" obchodu, žádné vývoje zbraňových systémů . Že by zde nebyla záruka Míru? USA a Rusko, jsou stále sto asi třikrát roztřískat všechno, včetně života na povrchu planety Země. Neregistrujete co se dělo a děje na kontinetu Afrika? Zničily se "atomové hlavice", ale kalašnikov či M 5 je zde stále. Pryč s nimi!

0 0
možnosti

M. Kotmel

5. 1. 2011 16:28
Na foto neni neviditelny leoun.

Co je to za hloupou fotografii? Letoun s tryskami jako kazdy jiny konvencni proudovy stihac? Ten bude na nebi viditelny i pouhemu oku, nehlede o tepelne stope. To co je na fotce nema se "stealth plane", neviditelny letoun nic spolecneho.

0 0
možnosti

J. Rey

5. 1. 2011 15:43
Neviditelný je ten správný výraz.

Neviditelný pro to,že vůbec nelétá.Oni ho asi nevidí ani samotní Číňané.

0 0
možnosti

J. Rechnovský

5. 1. 2011 15:43
Fotky nejsou žádným důkazem

Je to teprve 6 let kdy Čínské letectvo začalo séŕiově vyrábět letoun J10, který technologicky odpovídá úrovni Amerického F16 nebo Ruského MIG29. Tedy 4. generaci stíhacích letadel, která přicházela do výzbroje v průběhu 80. let. Navíc je letoun J10 vybaven Ruským motorem Ljulka-Saturn, na radaru asi spolupracovali Israelci a na avionice Rusové.

Je velmi nepravděpodobné, že by Čínský průmysl samostatně dokázal za pár let technologicky zvládnout letoun o generaci vyšší. Rozdíl je totiž obrovský. Jen pro srovnání Americký F22 byl vyvíjen od roku 1986 a vstoupil do služby v roce 2005. A to už američané měli možnost navazovat na zkušenosti se stealth technologií u F119. Rusové nedokázali vyvinout letoun 5. generace dodnes.

Tedy. Pokud Čína skutečně aspiruje na takto pokročilý letoun, je téměř vyloučené, že by byl schopen sériové výroby před rokem 2020...

0 0
možnosti

J. Cerny

5. 1. 2011 15:10
Jak to dopadne?

Citat: "Fotografie jsou důkazem čínského pokroku ve vojenské oblasti,..." rekl bych spise, ze fotografie je dukazem pokroku cinske spionaze a schopnosti kopirovat.....

Sebevedomi Ciny, jeji snahy o diktat jinym statum, jeji snahy o ovladnuti nerostnych surovin ve tretim svete, jeji snahy o ovladnuti svetove ekonomiky (zatim v zacatcich), jeji snahy o export jejich spolecenskeho modelu do sveta, jeji snahy o vmesovani se do vnitrnich zalezitosti jinych statu (na ktere  sami enorme citlivive reaguji na pr. Nobelova cena miru 2010), jeji neokoperace v pripade KLDR, Iranu atd., jejich hospodarska expanze do latinske Ameriky, jeji nevyresene konflikty s Indii, Taiwanem, Japonskem a Ruskem (Sibir), jeji systematicke poslapavani lidskych prav jak doma, tak v zahranici, jeji xenofobie nam dava neradostnou predstavu budoucnosti. To nedopadne dobre..... Otazkou je, kdy dojde ke stretu  a jak dopadne. Kdo bude vitezem je dopredu jasne, ale s jakymi sramy z nej vyleze, jak bude po vitezstvi zivotaschopny, to je nyni nezodpovedetelna otazka. To zavisi, v jakem stavu hospodarske a vojenske sily Ciny e konfliktu dojde.... Cim pozdeji, tim hur pro zapadni civilizaci.... Tim nechci rici, ze bych si ten konflikt pral, jen mam z nej obavy a nemam predstavu jak z nej vycouvat aniz by se zapadni svet (a do nej v teto souvislosti pocitam i dnesni Rusko) stal zavislym poslusnym vazalem Ciny....

0 0
možnosti

S. Krejcar

5. 1. 2011 15:22
Re: Jak to dopadne?

Pokrok a vývoj se na Zeměkouli nedá zastavit.Doba kdy atomové era a kosmický výzkum byl pouze otázkou pro velmoci USA a SSSR je nenávratně pryč.A stejně to zákonitě muselo dopadnout i se Steelsem.Blbci a chytří lidé nejsou omezeni národností a kontinentem.Vemte si poražené Německo a Japonsko po druhé světové válce.

0 0
možnosti