Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

'Čechy nikdo nevyhnal, když volili komunisty'

Jde mi o morální odsouzení dekretů, ne o majetek, říká Wolfgang Habermann, jeden ze zakládajících členů přípravného výboru Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. "V Česku lidé hromadně volili komunisty, a nikdo je nevystěhoval," argumentuje Habermann.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JF

J. Frgalova

5. 4. 2011 16:26
z příspěvků

z všech příspěvků zde na LN lze vyvodit jediné, že Benešovy dekrety, odsun a všechny ty poválečné akce, byly špatné. A to už jen proto, že ještě dnes dokáží vyvolat tolik rozporuplných reakcí. Přece, kdyby to bylo českým lidem "po chuti", tak by tu nebyl problém se na společném názoru po tolika letech sejít.  Jenže opak je pravdou, a je to asi také tím, že každý člověk pocitově ví, co je a není špatné, jen někteří se tomu brání ( zbytečně ).

Byli to převedvším lidé, co umírali ve válce a po ní při odsunu Němců ( v tomto případě), ať na straně západní, východní, severní či jižní, především lidi to byli!, toto je třeba si pořád opakovat, a pak teprve oprostěním se od všech vlivů ( ať historických či jiných) dojde člověk k odpuštění. Možná to chce jen mít na to schopnosti, nic víc, ale možná to chce i víc než to...kdoví.

0 0
možnosti
RH

R. Hledík

3. 4. 2011 22:14
Zdá se

že idealizujete největšího agresora-- Sovětský svaz, který měsíc po podepsání kapitulace Japonska narychlo zabral Kurilské ostrovy, posunul v Evropě hranice cca 200 km směrem na západ a neopustil zabrané Pobaltské republiky, nevrátil do dneška kusanec Finska a oblast Kaliningradu stále okupuje.

TGM neměl zabírat německé Sudety a v roce 1919 násilím a vraždami ""zklidnil"" německé dělníky a rolníky lehkými kulomety.

Proč?? NIKDY jsme se Sudetami neuměli hospodařit, napřed teror, pak v době krize 1932-33 hospodářská izolace, na konec vyhnání a po něm "rozumné"nastěhování mnoha asociálních tvorů, kteří kvetoucí krajinu zcela zdevastovali. Místo polí-- náletové trní, místo mnoha kostelů, divadel a sadů-- hromady sutin.

0 0
možnosti
MD

M. Dubanová

3. 4. 2011 18:18
Slavnej Beneš

Role Edvarda Beneše

Edvard Beneš přemýšlel o odsunu ihned po odchodu do exilu a stál v čele týmu (exilové vlády), který ji postupně během války prosadil. Až do roku 1942 neměl jasno v otázce, kolik Němců by mělo být odsunuto. Věděl však, že k takovému kroku budou Češi potřebovat alespoň tichý souhlas velmocí. Z počátku považoval deportaci tří a půl milionu lidí za nemožnou. Během války taktizoval a počet lidí k transferu různě zvyšoval a snižoval[zdroj?]. Wenzel Jaksch v roce 1944 přirovnal periodická vzedmutí a poklesy rozsahu plánovaného vysídlení ke hře na tahací harmoniku[zdroj?]. Z počátku byli spojenci k deportaci zdrženliví. Edvard Beneš požadoval něco, co bylo pro mnohé tehdejší představitele pochybné. Britský státník Lord Curzon ve dvacátých letech označil podobný způsob řešení řecko-tureckých poválečných vztahů za veskrze špatné a podlé řešení, za které bude svět v příštích sto letech těžce pykat.[13] Jak se uvádí výše, Benešovi se nakonec v roce 1943 podařilo částečný souhlas získat.

3. dubna 1943 byl Beneš přijat Winstonem Churchillem, který s Benešem souhlasil v tom, že transfer obyvatelstva bude nejspíše nutný. Neměl však na mysli deportaci, spíše umožnění dobrovolného odchodu. Transfer obyvatelstva je nutný. Kdo chce opustit pobaltské státy, může jít. Stejně tak z Východního Pruska, pokud připadne Polákům a taky ze Sudet. Dostanou krátkou časovou lhůtu, aby si mohli vzít to nejnutnější a jít. Doufám že to prosadíme u Rusů. Tento postup se osvědčil v Turecku a Řecku a osvědčí se také nyní, řekl Churchill Benešovi[zdroj?]. Poté Beneš odcestoval do Spojených států Amerických a také Roosevelt transfer akceptoval. Po návratu informoval Beneš britského ministra zahraničí, že se mu podařilo získat souhlas s deportací tří milionů Němců. Šlo možná jen o pokusný balonek, protože o tomto čísle s Rooseveltem nemluvili[zdroj?]. V září se Beneš vrátil ke dvěma milionům.

0 0
možnosti
MD

M. Dubanová

3. 4. 2011 18:18
Re: Slavnej Beneš

tím neměl Beneš souhlas od Sovětů. 11. prosince 1943 byli se Zdeňkem Fierlingerem a Jaromírem Smutným přijati J. V. Stalinem. Beneš na jednáních zdůrazňoval, že některé problémy ještě neprojednal s Brity a Američany, neboť chce nejprve znát stanovisko Sovětů. Jeho náklonnost k SSSR plynula ze zklamání nad tím, že Velká Británie a Francie podepsaly s Hitlerem Mnichovský diktát Československu[zdroj?]. Politici se shodli, že Německo je třeba rozbít a Beneš počítal s tím, že v důsledku deportace bude muset proběhnout sociální revoluce[zdroj?].

Těmito jednáními se Stalinem nastavil Beneš výhybku na velmi těsné přimknutí své země k SSSR: vývoj po válce se bude ubírat v podstatě směrem ke komunismu[zdroj?]. Chci, aby reparace byly uskutečněny tak, že majetek Němců od nás vysídlených přešel na československou vládu. Němci od nás dostanou potvrzení, s nímž se pak obrátí o náhradu na německou vládu. (...) Budeme konfiskovat v zemi závody, doly, hutě, banky Němců. Jednotlivcům to nemohu dát, aby z toho nevznikly nemožné boje, tak všechno převezme stát. Bude se to nacionalizovat. A když jsem to udělal s německým majetkem, musím pak totéž žádat od Čechů. (...) Transfer německého majetku bude počátkem této nacionalizace. Chápete tudíž, co to pro nás znamená taky transfer: čechizace, počátek velkého sociálního převratu.[zdroj?]

0 0
možnosti
MD

M. Dubanová

3. 4. 2011 14:07
stačí přečíst si některé příspěvky

a je jasné, že je to tady samý "historik", který se ovšem snaží historii - zpětně předělat tak, aby z toho čecháčci vyšli jako hrdinové a aby nám to i zpětně "slušelo"...Pro Krista pána co jsme to za lidi??

0 0
možnosti
RD

R. Doubravský

3. 4. 2011 12:15
Mnichov a odsun

nelze správně interpretovat bez přihlédnutí k předchozímu více než stoletému vývoji českého a německého nacionalismu v podmínkách rakouského císařství a první československé republiky. Tento proces jsme nezvládli (my, ani rakouští Němci) ač tu možná v byla šance na nějaký švýcarský typ společné identity. To v závěru vehnalo frustrované "bémáky" do náruče Hitlerovi a Čechy posléze ke kýženému přivinutí se k dubisku na východě. Nemáme se čím chlubit, ani my ani "naši" Němci. Mnichov a odsun jsou jen dílčí tragické momenty v této nezvládnuté story. Rakouští Němci v ní přišli o vlast, my o charakter.

0 0
možnosti
KK

K. Křivan

3. 4. 2011 13:38
Re: Mnichov a odsun

To zní rozumně.

0 0
možnosti

P. Číla

3. 4. 2011 9:23
Špetka historie

 Hitler označil čechy za vetřelce na území, které historicky patří Německu. Za podpory sudetských němců rozbil Československo a vytvořil Protektorát Čechy a Morava, který připojil k Německu. Po vypuknutí války využil čechy jako pracovní sílu na vyzbrojování armády. Podle platných nacistických zákonů by byl postupem času každý čech prokádrován a to tak zda je schopen poněmčení a pokud ne, byl by jako příslušník méněcené slovanské rasy v lepším případě přestěhován na území kde by nepřekážel, v horším případě odsouzen k otrocké práci  v koncentračním táboře, nebo k likvidaci. Je nemyslitelné, aby po porážce Německa, nebyli němci odsunuti z obnoveného Československa a to v jejich vlastním zájmu. Masakrů a pogromů by bylo mnohem více. Beneš nás zbavil velkého problému. Ukázalo se, že přítomnost tak velké národnostní menšiny může stát obohatit, ale také zničit.

0 0
možnosti
MM

M. Martinovská

3. 4. 2011 11:20
Re: Špetka historie a spousta sci-fi

Ve vašem příspěvku ale čtu spoustu podmiňovacího způsobu, pane. Byl by byl... Kdyby... To je historie? Historie byla jiná a ti, kteří stěhovali méněcennou německou rasu na území, kde by nepřekáželi, byli bohužel Češi.

0 0
možnosti
BH

B. Hudzieczek

2. 4. 2011 20:45
Po pětašedesáti letech

se mnoho věcí jeví jinak. Jednak bych netvrdil s takovou určitostí, že sudetští Němci byli v roce 1945 občany ČSR. Po Mnichovu se patrně většina z nich dobrovolně československého občanství vzdala a pochybuji, že o něj během následujících šest let někdo z nich usiloval. Dále - byli příslušníky poraženého státu (Sudety se poMnichovu staly součástí Říše) a podmínky nového uspořádání zpravidla diktuje vítěz. Válku nevyvolaly vítězné mocnosti, ale Němci. Takže hovořit o sprosťárně není na místě. Prostě to byly podmínky poválečného uspořádání. Nezapomínejme, že odsun Němců byl výsledkem mezinárodních jednání vítězných velmocí v Postupimi. Zájmy tohoto sdružení se týkají nejen Benešových dekretů, ale i mezinárodních právních dokumentů.

Češi se mají omluvit za excesy, kterých se během odsunu dopustili, ale nikoliv za odsun jako takový. Bylo to řešení, které odpovídalo tehdejším poválečným podmínkám. Nezapomínejme, že Československo na odsun hospodářsky nesmírně doplatilo a Benešova představa, že získaný německý majetek v pohraničí bude kompenzací za válečné reparace se jaksi minula účinkem. I když velký díl na tom měl hospodářský úpadek po roce 1948.

0 0
možnosti
MM

M. Martinovská

2. 4. 2011 21:18
Postupim až po odsunu

Ano, pane Hudzieceku. Až na toto: v Postupimi (jednání o odsunu 2. 8. 45) bylo konstatováno, že probíhá odsun Němců. V té době jich už necelý milion byl odsunut takzvaným divokým odsunem. (odhady okolo 700 -900 000.) Odsun tedy nemohl být výsledkem Postupimi, jak píšete. To je přinejmenším hrubá historická neznalost. Naopak Postupimská konference požadovala dočasné zastavení odsunu, a dále jeho humánní průběh. Četl jste ten protokol? Postupim, navíc, bylo jednání tří států, kterého se ČR neúčastnila. Nebylo pro ČR nijak právně závazné. Odvolávat se na Postupim ve věco odsunu je čirý alibismus. Také že odstavec o dočasném zastavené odsunu ČR nerespektovala. Odsunovala dál do Sovětské zóny za pomoci Rudé armády.

Každý, i "nepotrestaný" zločin se nějak projeví. Kdo zavraždí, musí žít celý život s vrahem. Kdo dopustí ve svém okolí vraždy a loupeže na nevinných, musí žít zbytek života se spoustou nepotrestaných vrahů, zlodějů, lupičů, znásilňovačů, a, pane, s jídlem roste chuť. Takže personální kontinuita na Národních výborech od odsunu přes padsátá léta je zjevná. Ti, kdo "odsunovali", mnohde pokračovali rozkulačováváním a tak podobně. Dokud byly v okolí pěkné majetky... Váš druhý odstavec je naprosto pravdivý.

0 0
možnosti
JM

J. Mrázek

2. 4. 2011 13:53
Reparace jste neplatili a ještě si stěžujete.1000 mld marek.

Tak když jinak nedáte, tak 900 mld euro a pak bude omluva...

0 0
možnosti
MM

M. Martinovská

2. 4. 2011 20:06
Zapomněl jste na drobnost

Edvard Beneš sám prosadil odmítnutí reparací a jejich náhradu - zabavení sudetoněmeckého majetku. Je to písemně v jeho návrzích bodů o odsunu. Ještě tam tedy bylo, že každý Sudetský Němec dostane potvrzení, "kvitanci" o zabaveném majetku, na což pak ve víru doby nějak nedošlo. Víte, kolik to bylo bank, skláren, fungujících strojírenských podniků, ...atd.? Němci odešli s 50 kg balíky, nesměli odnášet cennosti, např. zlato, atd. Případně jim vše trochu cennější sebrali čeští odsunovači, například na Ústecku i boty. Ale ví o tom někdo?????

Jenže, pane, to zabavení majetku bylo Československu na houby - na prd. Podniky byly částečně zavřeny rovnou, některé tedy znárodněny až do pozvolného krachu - sklárny bez know-how zkrachovaly třeba nedávno. Víte, kdo je Swarowski? Odsunutý sklář. Sklář, který nezkrachoval... jeho skla jsou plné obchody. Majetek bez lidí, kteří by se o něj starali, je mrtvý - mrtvý jako vybydlená pohraniční městečka.... je to koule na noze a problém, ta dříve kvetoucí pohraniční zemědělská průmyslová krajina, která za 1. republiky produkovala 1/4 až 1/3 HDP

0 0
možnosti
KH

K. Holub

2. 4. 2011 13:01
Habermann

bude nějaká svině.

0 0
možnosti
MM

M. Martinovská

2. 4. 2011 20:06
Re: Habermann

A co vy?

0 0
možnosti
JM

J. Mrázek

2. 4. 2011 12:54
Němci byli vystěhovaní z NAŠÍ země.

Vystěhovávat lidi z vlastní země zvládl Adolf.... nikdo Vám nekecá do Vašich záležitostí, takže recipročně čiňte totéž. Sami si vrdě "odneste" i následky činnosti zelených. Problém je, že ty následky ponesou i sousední státy v cenách  elektřiny...taková žaloba za tenhle podraz by mohla mít úspěch a ustřižení drátů na hranicích se nejeví jako vyloženě špatný nápad....

0 0
možnosti