Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

ŠUPOVÁ: Rok bez vlády? V pohodě

Dnešní ohlédnutí se na dění v Evropské unii bude tak trochu ve znamení různých rekordů. Rekordní doba sestavování vlády, rekordní stávky i rekordně dlouhou dobu vlekoucí se spor, který nikam nevede. Tedy alespoň jak se zdá.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

P. Kubišta

20. 6. 2011 8:53
Tak to je tedy pěkné... Je opravdu něco společného?

Pane Čechu,

souhlasím s Vámi, že politické strany ztrácí legitimitu k vedení země - v Evropě nebo ve světě obecně, v České Republice by se už možná dala zpochybnit i legalita. To pokud budeme brát  různé kriminální nebo polokriminální delikty vrcholných členů politických stran.  Jenže co s tím? Přemýšlím podobně jako Vy, po dvaceti letech asi poprvé nepůjdu k volbám, připadají mi jako ztráta času. Ať volíte koho chcete, soudruzi modří nebo oranžoví se dohodnou se soudruhy opravdickými, zelenými, žlutými, VeVerkami nebo havrany. Všichni chtějí brát poslanecký plat, vybrané figury mají ambice i na další placené funkce, takže se nakonec dohodnou na tom, kdo a co, komu a za kolik, naoko provolají že s opravdickými soudruhy ne a jede se. Skryté financování stran přes polostátní firmy jako ČEZ, ČD apod. je lepší než Kinder Bueno. Tohle chtějí opravdu všichni... Týká se to v míře přenesené působnosti úplně stejně krajů nebo měst - dělal jsem starostu, až Vám zástupce hejtmana řekne, abyste vstoupil do jejich strany, že o peníze pro obec nebude nouze, buď se Vám zvedne kufr, nebo nasednete do toho vlaku taky.

Ale co udělat?Šanci na elektronickou demokracii, úplně nový systém nakládání s vládnutím, jsme pro...pííp. Nemáme ani možnost volit z domova, jako tuším v Estonsku. Problémem švýcarského systému je právě jeho výlučnost daná a podepřená tradicí. Zkuste to přesadit sem a uvidíme věci, které jsme ještě neviděli. Ty mimochodem uvidíme stejně, poprvé při přímé volbě prezidenta - bude to stejná fraška, jako volby do parlamentu. Ostatní formy "přímější" demokracie narážejí na lhostejnost, neznalost, minimální rozhled nebo neangažovanost 80% lidí. Víte jak to dopadne, až bude přímá volba starosty? Zvolí největšího kámoše, nejznámějšího sponzora nebo také toho, koho se nejvíc bojí. Mně už to může být částečně jedno - starostou ani zastupitelem nebudu protože nechci, ale na celostátní nebo krajské úrovni se toho docela děsím.

0 0
možnosti

P. Čech

20. 6. 2011 12:53
Re: Tak to je tedy pěkné... Je opravdu něco společného?

Jsem poněkud opačního názoru. Možná bychom se velmi divili, jak by se zachovali občané (většina lidí), kdyby jim byla dána důvěra a mohli si vládnout sami, třeba prostřednictvím s  v  ý  c  h  zástupců, svobodně a většinově zvolených. Ani takto zvolení zástupci občanů však nesmí mít výlučnou moc. Tu mají mít občané sami. K tomu také slouží systém referenda k zásadním a důležitým otázkám fungování státu. Pokud občané poznají, že sami mohou ovlivňovat dění ve vlastním státě, budou se dozajista chovat zcela jinak, než jek se chovají dnes, kdy nemohou ovlivnit nic. Naopak jsou ovládáni a to politickými stranami a ovčany, v nich sdruženými. Většina je ovládána naprostou menšinou a tomuto stavu se u nás drze říká demokracie.

0 0
možnosti

P. Čech

19. 6. 2011 9:46
Co je společného?

Všelijaké stávky a protesty, kterými se to po Evropě jen hemží, jak správně konstatuje autor, mají, zdá se, jedno společné. Lidé nesouhlasí s kroky a postupy "svých" vlád a "svých" politických stran. Přestali již konečně věřit, že právě politické strany jsou oním subjektem v demokracii, který má státy řídit a svým občanům vládnout. Lidé (občané) si chtějí vládnout sami a pro to, jak na to, mají vzor. Švýcarsko. Země rozlohou a počtem obyvatel na evropské poměry sice malá, zato však nadmíru úspěšná a s relativně spokojenými občany. Argumenty typu, že se tam demokracie vyvíjela  500let neberu. Lze přihlédnout pouze k tomu, že jsou v Evropě jediní a že si svůj systém museli sami vymyslet. Tento systém však nyní objektivně existuje a ostatní jej mohou (pokud chtějí) převzít. Nemusí nic vymýšlet a nemusí jim to tedy trvat  500let, při dobré vůli tak max. jedno volební období. Opakuji, musí chtít. Zdá se, že občané států chtějí, nikoliv však "jejich" představitelé - politické strany. Ty by totiž ve zmiňovaném systému ztratily svou moc a vládu nad těmito občany. A v tom to vězí a je příčinou různých revolt po celé Evropě.

0 0
možnosti

P. Fiala

18. 6. 2011 18:27
Rekordy vlád ČR

""Dnešní ohlédnutí se na dění v Evropské unii bude tak trochu ve znamení různých rekordů. ""

Rekordem je také ignorování vysílání Evropských zpravodajství TV v ČR, které je běžné v jiných státech EU a které je vládami ČR ignorováno, neboť jedině v kompetenci vlád je toto TV vysílání umožnit.

Podobně bylo rekordem držení nesvobodného trhu s elektrickou energií, který vláda musila umožnit až na nátlak EU. Jinak bychom jako jediní v EU měli státní monopol na výrobu a prodej elektrické energie. O tvorbě zvyšování cen ČEZ jsme se přasvědčovali téměř každý rok při čtení faktury, stejně tak o skladbě "elektřiny" kdy rostl podíl neidentifikováno (dovoz) a klesala výroba v našich elektrárnách či teplárnách, stejně tak byl umešován podíl z OZE, který byl před asi 5 roky již 4%..

0 0
možnosti