Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Heger chce peníze z daní na cigarety

Při dalším zvýšení spotřebních daní u cigaret by část výnosu mohla směřovat přímo do zdravotnictví. Další možností, jak přenést odpovědnost za nákladnou zdravotní péči více na občany, je podle ministra Leoše Hegera (TOP 09) například zvýšení plateb u zdravotního pojištění lidem, kteří dělají rizikové sporty.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
OZ

O. Zlesák

22. 7. 2011 2:52
Proč zase kuřáci ...

Tohle je zase příklad státního pokrytectví. Proč zase kuřáci? Třeba bydlení v oblastech s určitým stupněm exhalací z aut je jako vykouřit krabičku denně. Z jedné cigarety je daň minimálně 2,10 Kč - ať Heger zkusí vyhlásit, že kdo bydlí kolem magistrály, zaplatí ročně 15.000,-, ostatně ti lidé tam bydlí z vlastní vůle...

Z vlastní vůle si poškozuje zdraví drtivá většina národa, život prokazatelně zkracujících faktorů je řada: kromě nesprávné životosprávy v jídle a denním režimu je to i volba rizikového povolání, zaměstnání dlouhodobě poškozujícím zdraví, přílišný stres, neutěšené rodinné poměry atd. Být nechutně spravedlivý, ženy podstupující rizikové těhotenství by podle takového mustru měly složit půl milionu jako vratnou zálohu na možné zvýšené výdaje na zdravotní péči o postiženého potomka. 

Nehledě na to, že kdyby stát chtěl skutečně odnaučit lidi kouřit, pak je třeba přistoupit ke zvýšení daně jednorázově a skutečně razantně. Ne, že v průběhu let se zvýší cena tu o bůra, tu o čtrnáct korun, tu o tři ... lidé si pak na novou cenu - sice s brbláním ale přece - zvyknou. A takovou kampaň (jsme v Čechách a daně se tu obcházejí umně), by také bylo třeba stavět na rozšiřování zákazu kouření - na kdekoli na veřejném prostranství + zvláštní daň pro hospody a kluby, kde je dovoleno kouřit. Pak teprv se celá věc dá nazvat jinak, než sprostým ždímáním peněz z lidí, ale kampaní na zlepšení zdraví Čechů.

Zase je to totéž v bleděmodrém, nehledají se způsoby, jak efektivně nakládat s penězi daňových poplatníků a vycházet s tím co máme. Mám pocit, že nacpat letos do státního aparátu dvakrát víc peněz, tak je s přehledem rozfofruje a rozpočet skončí stejnou sekerou jako loni

0 0
možnosti
JK

J. Kraus

18. 7. 2011 15:44
Peníze

Peníze z cigaret a alkoholu již měly jít do zdravotnictví dávno.

0 0
možnosti
PB

P. Balcar

10. 7. 2011 17:41
Připlácení za rizikové sporty?!

To je jen populismus - většina úrazů se stane při normálních aktivitách a "nerizikových" sportech nebo v domácnosti. Aspoň tedy u mne. Ze sjezdového soutěžního lyžování jen párkrát natažené koleno, za to z basketu urvaný kotník a artroskopie kolene. Z windsurfingu, jachtingu nebo vodáctví jen pár průjmů a natažené nebo naražené ramena, ale ze stěnování bojleru vyjetá ploténka a obrábění ve svěráku krvácení do mozku nebo pokus o amputaci prstu.

Spíš platí, že pokud se rizikový sport dělá s vědomím rizik a příslušným vybavením, tak se dá dělat pro potěšení, kdežto při nepozornosti mohou být nerizikové činnosti mnohem nebezpečnější. Jako vodáčtí gajdové jsme při zvýšeném vodním stavu a nárůstu obtížnosti bez milosti nechali na břehu všechny ze zájezdu pro veřejnost, o kterých jsme si mysleli, že na vodě nemají co dělat. Kdo se přesto chystal na vodu, tomu jsme doporučili proplavat si kousek slalomky s válcem a bezpečným vylovením, ať ví do čeho se pouští.

Když ale učitelce na vodním výletě spadne nebo vlede děcko pod splav, ze kterého se nedá vyplavat, pak je to jen neznalost zúčastněných a blbost je nepojistitelná.

0 0
možnosti
JP

J. Pašek

10. 7. 2011 20:59
Re: Připlácení za rizikové sporty?!

To je pro pojišťovny statistiky-matykáře a histore tabulky pravděpodobnosti, že se stane nehoda . . . Pojistit auto závodníka a auta je mnohom riskantnější a  "dražší" než košíkáře, hokejistu či tenistu . . .

0 0
možnosti