Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

KAISER: Schizma

V evropské politice české vlády se nám rozvíjí před očima pěkné schizma. Tři dny poté, co vláda premiérovi schválila státního tajemníka pro EU, si svého státního tajemníka pro EU jmenoval i ministr zahraničí. A už se otevírá spor, který z tajemníků má jezdit po Evropě a do Bruselu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

P. Fiala

5. 9. 2011 10:12
Ekonomicko-politický systém EU

Doporučuji autorovi prozkoumání Systému EU (jejích podsystémů a vztahů mezi těmito) a jejich vizí, programů a politik dovnitř a navenek EU. Se vzetím do úvahy 27 národních států a společnou úmluvu Lisabonskou.

Uvědomme si konečně, že EU je se svým stejným GDP jako USA a měnou EURO rovnoceným ekonomicko-politickým partnerem USA (ale i konkurentem v globálním prostředí). Je zde fungující Čína, Indie a Africká Unie, Arábie. EU je členem NATO a má tak i vojenskou globální moc. Mne mrzrí, že není kritizováno používání NATO, třeba to v Libyi, to by stálo za odbornější rozbor a, dle mne, okamžitou nápravu.

0 0
možnosti

J. Cedivoda

5. 9. 2011 14:15
Mohu-li, zajdu malinko do historie.

NATO bylo vytvořeno v roce 1949, jako reakce na rozdělení "světa" na dva systémy a také na pokračující rozpad koloniální soustavy. Iniciátorem byla bezpochyby Anglie, které toho z bývalé Velké Britanie mnoho nezbylo a která to velmi těžce nesla. Mělo své opodstatnění zejména po vzniku Varšavské smlouvy (v roce 1955), utvořilo vojenské seskupení zemí ohrožených expanzí socialistické ideologie. Po rozpadu SSSR a zániku Varšavské smlouvy (v roce 1991) se stalo NATO víceméně agresivním nástrojem anglo-amerických "jestřábů" k ovládnutí světových trhů a zejména surovinové báze. V NATO je dominantní postoj USA a Anglie. Členství ostatních států je víceméně zdrojem omezených armádních sil a politickým krytím pro uplatňování vlivu v OSN. Opatření OSN jsou silami NATO  hrubě zneužívána pro prosazení vlivu USA a Anglie a OSN nad některými akcemi zcela ztrácí kontrolu (viz Libie). Záštita NATO pro Evropské státy je zcela iluzorní (proti komu?), v některých případech kontraproduktivní (válka USA proti islámskému terorismu, který USA sami eskalují). Rozbor, který se nebude asi líbit, ale co s tím.

0 0
možnosti