Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

ZLÁMALOVÁ: Čas, který zbývá

Už nikdo soudný nepopírá, že iluze o bezpečnosti eura spustila vážnou bankovní krizi, která právě kulminuje. Optimistické je, že politici po roce a půl promarněného času v debatách o záchranách států konečně míří na podstatu a začínají sanovat banky.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J. Cedivoda

17. 10. 2011 16:37
Já bych to "omylem" nenazval.

Víc bych to viděl na nějaké zmatení pojmů a v naprostém přehlížení reality. Zdá se mi že politologové, vzdělaní na "pravicových" institucích s rádoby "konservativním" zaměřením neví, jak popsat stav, ale zůstat "pravicoví a konservativní". Prostě finanční kapitál, jeho instituce se nám utrhly ze řetězu. Vytvářením různých "derivátů" směsi aktiv a pasiv, ve snaze maximalizovat zisky z obracení prázdných měšců, reklamou krásné a snadné budoucnosti z hromadění dluhů zavedly vlády - politiky i podnikatele, obce, rodiny a jednotlivce do pasti dluhů. Dluhy přesáhly svou snesitelnou míru a přišla doba, kdy není jinde kde brát, než z kapes občanů v nejnižších vrstvách společnosti svázaných zákony k odvodu povinných daní. Peníze oligarchů se přestaly vracet do ekonomiky a nevytvářejí pracovní příležitosti, není li práce nejsou ani příjmy a nejsou i daně. Politici se snaží o nemožné. Naplnit, již tak plné kapsy oligarchů v očekávání, že se začnou chovat "konservativně" mravně a tim, že se oni na pozicích politiků udrží. Průmyslem peněz byly naprosto porušeny všechny zákonitosti kapitalistické tržní ekonomiky a politika se stala nástrojem oligarchie k dosahování maximálních zisků. Politika je služkou finančníků, místo službou pro demokratické státy. Konservativní hodnoty v tomto světě nadnárodních průmyslových a finančních korporací přestaly platit a nejde je ani znovu instalovat, svět je totiž úplně jinde. 

0 0
možnosti

J. Frajer

11. 10. 2011 17:55
Opět omyl

Paní Zlámalová nevidí, že krize eura je jen pokračováním krize finančního sektoru započatého v USA v roce 2008. Dnes je již zřejmé, že regulace tohoto sektoru musí být více než tvrdá, neboť svět bank se stal světem sám pro sebe a manažeři v podstatě chodí do zaměstnání hrát adrenalinové hry finančních transakcí za bonusy, o kterých se normálním smrtelníkům nezdá. Jsou to obyčejní gambleři, kteří mají to privilegium, že prohry za ně stát a tím daňoví poplatníci zaplatí. Jsou na úrovni nepřizpůsobivých, kteří své dávky naháží do hracích automatů, protože vědí, že dostanou  další. Je jen na představitelích vlád, aby s nimi podle toho i zacházeli a bankovní gamblerský komunismus vymýtili. Jinak budeme v krizích stále. V případě eura je nejhorší, že není podloženo společnou fiskální politikou, která má však ještě další úskalí, tj. společná celková politika federativního uspořádání. A z toho může být mela.

0 0
možnosti

P. Fiala

11. 10. 2011 17:05
Hodnotit ekonomické děje již nikdo neumí?

Pokud se sejde několik významných ekonomů teoretiků (profesorů, konzultantů, expertů) jako onehdy na TV Moravec, člověk si udělá obrázek, že ani tito nejsou sto se podepsat pod společné hodnocení.

Kdyby se sešli experti praktici z významných ekonomik z EU (výrobních, obchodních, finančních), tuším, že by to dopadlo podobně.

Nejhorší je, že nikdo z nich nějak neoperuje s kvantitavní stránkou dějů, zachycenou ve statistikách. Z dějin o teorii i praxi hospodářských konání státních či soukromých musí snad každý vnímat, že někdy platí to a jindy ono. A proč? Protože tím vším hýbou stamiliony až miliardy lidí, za přírodních kastrof většího rozsahu i za konání válek, kdy také všechno se co nejvíce roztříská, stejně tak při zavádění nových vynálezů do praxe, či když seněco inovuje. A existují lidé velmi chytří a opravdu velmi bohatí a tudíž s mocí mít rozhodující vliv na ekonomické děje i politiky je uvádějící v život, ale naštěstí je takových chytrých lidí více takže si docela konkurují. I když se mi zdá, že se v posledních dvou desetiletích nějak dávají dohromady.

Takže k těm kvantitavním datům za r. 2010: GDP za EU je již 5 roků stejné jako GDP za USA, je na hodnotě 15, Čína měla GDP na hodnotě 10, Japonsko na hodnotě 4,5 a Rusko na hodnotě 2,7.

Ten kdo stále krákorá o slabém Euro a chce dokonce rozpad EU, může být jedině agentem USA či Ruska, nebo ještě všeneználkem. Jedině USA a Rusko se rádo zbaví globální konkurence, která je vzorem díky tomu, že nebyla tak militatní jako USA či Rusko. EU byla vzorem pro ustavení Africké Unie a kdopak v Česku ví, že tato existuje již od r.2002? Stejně tak kdopak ví, že pan Putin se pustil do budování Euroasijské Unie (ovšem kde bude západní hranice)?

0 0
možnosti

J. Cedivoda

17. 10. 2011 16:53
Chtělo by to

Spojené státy Evropské, federální vládu, minimum byrokracie a rozumné zákony. Jsou toho ale současní politici, kteří hledí jen na vlastní kapsu, popularitu a moc schopni ? A té západní hranice Euroasijské Unie bych se tak nebál. Státy v této unii mají co řešit a rozhodně nebude jejich cílem zabírat přelidněné území střední Evropy s jeho problémy, tedy, pokud nás opět nějaká Velká Britanie někomu nevěnuje v rámci uchování "pokojného stavu" imperia. Spíš bych se obával USA, které rozhodně nějakého velkého, konsolidovaného konkurenta, který nemá chuť vést války nepotřebují.

0 0
možnosti

P. Skřivan

11. 10. 2011 15:58
No to nevím,

ale nezdá se mi, že by ekonomové tvrdili, že krizi spustila chybná důvěra v Euro.

Samozřejmě soudruhy z Moskvy v tomto ohledu neposlouchám, protože ti jsou zainteresováni na podrývání EU ... .

Kde to tedy autorka slyšela nebo jak na to přišla, to fakt netuším ... . Možná na dámském hajzlíku ... . :-)))

0 0
možnosti

J. Cedivoda

17. 10. 2011 15:49
Když neposloucháte to co říkají soudruzi z Moskvy

měl byste se zamyslet nad tím, jestli poslouchat to co říkají ti nesoudruzi z Washingtonu. Nemyslím si, že by se jim konkurence (možná někdy) sjednocené Evropy líbila.

0 0
možnosti

V. Mlich

11. 10. 2011 9:44
To je opravdu optimistické

Co je optimistické na sanování soukromých bank z veřejných peněz? Když banka neumí podnikat, ať zkrachuje, nucenou správu na ně, a ne dotace! Taky si nemyslím, že by jedno Řecko dokázalo položit na kolena tolik bank.

Společná evropská měna by byla dobrá věc, kdyby ECB i zúčastněné státy dodržovaly pravidla domluvené na začátku. Pokud něco EUR pohřbí, tak je to právě "záchranný" fond. Ani jednotná fiskální polika, ani stejná výkonnost ekonomiky nejsou nutné. Třeba u nás úplně stejnou korunu používamé v Praze, severních Čechách i na Ostravsku. Případné rozdíly spraví lokální cenové hladiny. Díky tomu třeba ostravská firma může prodávat v Praze levněji a konkurovat tak cenou pražským firmám. Ale je to jejich rozhodnutí, nenutí je k tomu žádná ostravská centrální banka nastavením úrokové míry "ostravské" koruny.

0 0
možnosti

M. Machek

11. 10. 2011 8:44
Zlámalová: zase špatně.

Nemá cenu rozebírat, pokud je někdo instalován se záměrem, pak nechť čtivost nesmyslů stoupá. Pokud krizi bank způsobil přechod na jednotnou měnu, současně lze tvrdit či bez problému napsat, že čím více budou domácnosti utrácet, tím vyšší bude jejich životní úroveň.

0 0
možnosti

L. Trávníček

11. 10. 2011 9:08
Re: Zlámalová: zase špatně.

Přesně tak, paní Zlámalová má svul sloupek, ale píše do něj nesmysly. Více by se hodila ženská rubrika nebo něco o rádoby celebritách....Ten sloupek je od základů nesmysl. Banky mají špatné aktiva ( jejich část ) investovaná do řeckých či španělských dluhopisů.  Pokud padne Řecko, padnou i tato aktiva a tím jsou ztraceny například mnohé úspory Němců atd. Někdy mám pocit, jako by to některým dělalo dobře. Jsme zase chytří Češi s krátkou pamětí. Co CSOB? Měl ji stát nechat padnout a tím by položil stovky firem a domácností? Jinak nežijeme v ideálním světě a pravidla se musí dodržovat, to že na to politici v EU zapoměli je trestuhodné, tak jako, že nám Klaus tvrdí, že vše vyřeší trh....jen kecy. Na závěr ...prosím už nepište sloupky, zesměšňujete sebe i lidovky.

0 0
možnosti