Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Proč platí otec za přítomnost u porodu? Jde o dobrý byznys

Chcete jít k porodu? Zaplaťte. Většina porodnic vybírá peníze za přítomnost otce nebo jiné blízké osoby rodičky na sále. To se ale lidem přestává líbit, vznikla proto petice a chystá se i žaloba.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

H. Faltejsek

19. 10. 2011 14:10
poplatek

já poplatek alespoň v mém případě chápu. Cca měsíc před porodem nás porodní asistentka provedla po porodním oddělení, ukázala kde co se bude dít apod. V rámci poplatku bylo i "školení" pro nastávající otce co vlastně mají očekávat a jaká bude jejich role u porodu. Když pominu to nejdůležitější (emoce, které sdílite se svoji ženou), tak pro mě jako muže bylo důležité že jsem alespoň zhruba věděl co se bude dít, kde a za jakých podmínek přivede moje žena na svět naše dítě. Hodnota této "služby" nebo jak to nazvat, rozhodně převyšovala zaplacený poplatek.

0 0
možnosti

G. Krejčová

17. 10. 2011 10:02
Zážitek "k nezaplacení"...

Hezký den, i z diskuze je vidět, že doba se změnila. Nádherně se čtou zkušenosti otců, že si uvědomili, jak moc podpořili svoji ženu , jak nádherné bylo společné setkání s potomkem v momentě, kdy přišel na svět. Oba si to přáli a dopřáli. Taková možnost a zkušenost je k "nezaplacení". Pokud jde otec na sál s tímto cílem, sedí u manželky a podporuje ji ,jen zklidní atmosféru , přispěje ke klidu všech přítomných. Otec, který "neví" co má na sále dělat, moc se mu tam nechce, má strach, ale vlastně je to trend " a nějak se to patří" ,musí to pro ženu udělat, když si to přeje....zkusí "roli reportéra", vezme kameru a poskakuje po sále nebo omdlívá a prostě překáží. Nějak nepochopil, že je tam kvůli ženě, potomkovi a sobě. Necítí se na sále dobře, všichni mu dávají najevo, že je tam navíc a přitom si zaplatil.

Porod je intimní událost  a tak by to mělo zůstat. Jak píšete, záleží na domluvě, vysvětlení, co se bude dít, v čem bude spočívat otcova role a co může pro ženu udělat. Muž je pak sebejistý, klidný a podporující a společný prožitek zcela zastíní nějaké to vydání za propůjčený plášť na jedno či více použití.

Ti, co protestují proti poplatku šli na sál pro nějakou jinou "službu", , které se jim nedostalo? Nerozumím tomu , co se jim stalo? měli zaplaceno v první řadě a překážel jim v tom porodník a sestry? Nebyli nadšení, že se tam motá, když si to zaplatil ?? je to , zdá se nějaké nedorozumění a  snad jen nedostatek informací...

0 0
možnosti

P. Boublíková

16. 10. 2011 14:55
V roce 1991

jsem dostala na vybranou: buďto rodit v běžném porodním sále bez manžela nebo v tzv. "špinavém", určeném pro ženy nakažené pohlavními nemocemi nebo hepatitidou B, s manželem. Od těch dob nastal přece jen jakýsi pokrok:-)

Porod se nakonec stejně odbyl na posteli, bylo to rychlé.

K druhému porodu v roce 1995 manžel rovněž nestihl doběhnout, ale stačila jsem si všimnout, že ostatní tatínkové dost překáží: kvůli nim musela být lůžka v předporodním pokoji oddělena plentami, aby každý tatínek mohl čučet jen na tu svou maminku, kvůli nim se dělalo spoustu špumprnáglí, aby byla zachována intimita cizích rodiček - personál kvůli nim vcelku zbytečně poletoval, aby měl trochu přehled. A protože jsem ani podruhé nechtěla na sál, doufám, že si ti vyděšení cizí tatínci aspoň zvukovou kulisu mého porodu pořádně užili:-)

0 0
možnosti

P. Boublíková

16. 10. 2011 14:59
Re: V roce 1991

Tím jsem chtěla říct, že podle mého názoru tatínci v porodnicích trochu komplikují situaci, takže nevidím důvod, proč by to nemělo být za příplatek.

0 0
možnosti

J. Farmačka

16. 10. 2011 9:27
Poplatek za přítomnost otce u porodu je jen další

svinstvo, které mohou vymyslet jen kšeftaři s čímkoliv. Za chvíli kvůli poplatkům ve zdravotnictví budou lidé raději umírat, než s ním přijít do kontaktu. Hodně to souvisí s nesmyslným přeceňování lékařů ve společnosti, podobně jako soudců. Není divu, že si vám dnes řekne zámečník o 680 Kč za výměnu pokažené vložky, nebo instalatér 500 Kč za hodinu při opravě splachování záchodu. To je jeden z důvodů cenové anarchie, která zde bez zásahu státu panuje celých 22 let. Všude se všechno zdražuje, hledají se na všechno peníze a my se denně dozvídáme o nevyšetřených a nepotrestaných tunelech všeho druhu, defraudacích, úřednických kšeftech se státním majetkem a  atronomických odměnách státních úředníků v resortech. Hned po roce 89 byla společnost rozdělena na ty co beztrestně kradou a na ty, kteří to platí.

0 0
možnosti

J. Tachovský

16. 10. 2011 10:31
Re: Poplatek za přítomnost otce u porodu je jen další

Ta cenova anarchie se jmenuje nabidka a poptavka. Slouzi k nalezeni ferove ceny za jednotlive ukony. Kdyz si neumite zachod spravi sama a chete splachovat, tak musite zaplatit, kolik chce instalater. Nebo chcete zavest nucene prace ? On si hodinu sveho volneho casu ceni na 500 Kc. A vy ten jeho cas chcete koupit.

0 0
možnosti

J. Záhumenský

16. 10. 2011 8:47
Jasne

Poistovna plati za porod necelych 5000 czk, coz je polovica toho, co zaplatite u veterinara za porod francuzskeho buldocka. Je v tom sici material, lieky, zdravotny material, praca, energie, amortizacia pristrojov a tak.

Pritom napriklad sonda na fetalnu pulznu oxymetriu stoji 2000 czk, samozrejme je jednorazova. Jednorazovy vakuumextraktor, ktory je setrnejsi nez klieste stoji 1000 czk, nic z toho nehradi poistovna zvlast.

Z tych tisic korun, co sa vyberu od otcov, sa kupuju veci pre dalsie matky, nikto si ich nestrka do vrecka. Platia sa z nich urgentne opravy pristrojov, drobne nahradne diely.

A nikto nikoho k porodu chodit nenuti, a ked lakomemu malemu cechackovi je 30 eciek vela, moze ist do krcmy na jedno s hotovkou nechat si vydat drobne do haliera. Dobry biznis, porodnictvo je stratove, rizikove, porodnice platia obrovske poistky, pretoze porody su rizikove, vsade na svete.

0 0
možnosti

T. Houška

16. 10. 2011 9:24
Re: Jasne

Takže správně by porodnice měla chtít od pojišťovny víc peněz. Pokud pojišťovny sice hradí ptákoviny, ale nechtějí adekvátně zaplatit za porod, měla by se vést debata na toto téma. Nebo ne? Co s tím má společného tatínek u porodu, to fakt nechápu.

0 0
možnosti

J. David

16. 10. 2011 5:48
Otec u porodu

Asi jsem staromilec, nějak to nechápu. Nebožka babička mi vykládala, že když se ženská finálně "čekala do kouta", tak porodní báby otce vyhodily od hekající rodičky, aby nepřekážel a nevnášel paniku. Obvykle mu jako útěchu doporučili kořalu v kuchyni či krčmě. Dítě mu pak bezprostředně přinesli ukázat. Nějak mi uniká podstata, co je vlastně porod. Dle mého soudu přirozený proces, nicméně se z něho dělá diagnóza.  Nejak jsem v přírodě neviděl, že by zploditel asistoval či očumoval při kladení mláďat, matky obvykle kladou mláďata v ústranní. Halt se stalo módou, aby otec "vopruzoval" na porodním sále. Chlap je křehká nádoba, když se jim tam složí, personál má více starostí s otcem, než s rodičkou (slova mé známé porodní asistentky), takže pokud otec touží po "uměleckém dojmu" porodu, nechť si to zaplatí, jako na divadle. Nicméně v dnešní době nezávidím porodníkům, jsou jednou nohou v lochu. Když zachrání "dementíka" (který by při přirozeném slehnutí nepřežil), je obviněn, že za "dementíka" může on. Když mu exne rodička, zase za to může on. Etc., etc. Porod je snad přirozená finální fáze rozmnožování, jinak by tu nebyli savci. Nejaká ta mortalita je přirozená. Pokud nastanou nějaké komplikace, co pak s hysterčením přítomného otce na porodním sále? Asi budu označen za cynika, ale... Rád se nechám poučit

0 0
možnosti

T. Houška

16. 10. 2011 9:27
Re: Otec u porodu

Pokud to máte takhle, tak se tím vůbec nezabývejte. Přítomnost tatínka u porodu není povinná a patrně nějak souvisí s vývojem v naší kultuře, který se za tu dobu odehrál.

0 0
možnosti

M. Chlup

15. 10. 2011 21:15
A placení?

Těm co by vše chtěli ve zdravotnictví zdarma mohu jedině doporučit přesídlit na Kubu. Před nedávnou dobou jsem tam byl a tam se skutečně neplatí. Lékařů je tam mraky. Akorát doporučuji vzít si s sebou všechny léky, obvazy, povlečení a lékařské přístroje. To všechno tam v nemocnicích nějak chybí.

0 0
možnosti

T. Houška

15. 10. 2011 21:48
Re: A placení?

Tedy zase jeden, co sežral všechnu moudrost a předkládá věčné pravdy: V daném případě pusté kecy. Tatínek u porodu od porodnice nepotřebuje VŮBEC NIC. Jestli jeho přítomnost v porodnici nechápete, nezbývá mně než politovat Vaši ženu (pokud ji máte). Tatínek u porodu samozřejmě překáží personálu v tom, aby se vůči mamince choval jako ke kusu telecího. Což se jinak - byť ne všude - ale velice často děje.

0 0
možnosti

M. Chlup

15. 10. 2011 21:12
Zkušenost

Před časem jsem se jako technik účastnil několika workshopů primářu a lékařů gynekologů a porodníků. Vždy se objevila otázka názoru na přítomnost tatínků na sále. A hodnocení bylo následující. Asi 10 % omdlí, 10 % odejde, 10 % prudí a hledá ve všem mouchy a nedostatky, 60 % se stará aby hlavně porodník nezacláněl v záběru videokamery a na porod se kouká až doma a zbytek asi 10 % maminku při porodu podrží za ruku, povzbudí a je tam k něčemu. A v podstatě všichni tam překážejí a jsou starostí navíc.

0 0
možnosti

J. Klíma

15. 10. 2011 23:25
Re: Zkušenost

vcelku žvást... na entou...

0 0
možnosti

S. Sedlák

15. 10. 2011 20:15
Byznys?

Před 30 lety mě do porodnice v Brně ani nepustili. Na syna jsem koukal přes okno v 1. patře. Před několika měsíci jsem se do stejné porodnice byl kouknout na vnuka, kterému byly dva dny. Až jsem se skoro bál, aby z té chodby s mnoha návštěvami něco nechyt. Perzonál byl v naprosté pohodě a nikdo nevrčel, ačkoliv byla sobota. Nemohl jsem nevzpomenout na dobu minulou, kdy jsem také v sobotu koukal na distanc.

Stěží si dokáži představit, že bych měl chuť být v porodním sále, ale rozumím tomu, že s přítomností tatínků jsou spojené náklady. Porod sám je pochopitelně nákladný, ale zmiňovaná částka mi připadne dost nízká, zvlášť pokud slýchám zmínky o hrdinných tatíncích, kteří po porodu končí na zemi.

0 0
možnosti