Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

WEISS: Rozkazovací unie

Unie tuší, že chce-li zastavit finanční krizi, musí projevit silnou vůli. Ale musí ji projevit něčím jiným než penězi, které nemá. A tak se uchyluje k jedinému, co jí zbývá: rozkazuje, vyhrožuje, zakazuje.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

P. Fiala

31. 10. 2011 8:59
EU a Eurozóna a konstituční monarchie

Panovnické rody ve státech "konstituční monarchie", které jsou součástí EU, by si měly ujasnit co chtějí a jak budou fungovat v dalších asi 50 rocích, pokud se rozpadne Eurozóna či dokonce EU. Bude to i jejich zkáza. Ekonomický výkon států EU je již několik roků vyšší nežli ten v USA, která disponuje US dollarem.

Chápu anglickou královnu i ostatní královské rody, že se brání měnové unii, ale doufám, že i oni reflektují skutečnosti minulých staletí či jen desetiletí. Někdy se mi jeví, že ji a jejich rodiny mají "její poddaní" za turistickou atrakci, což se mi nezúčastněnému jeví velmi neuctivé k vykonanému dílu v západní Evropě.

0 0
možnosti

A. Reček

31. 10. 2011 7:52
Cameron není o nic lepší

Teď se rozohnil nad persekucí homosexuálů v Africe a navrhoval zavedení sankcí vůči tamním zemím.  Ten má teda starosti a říká o sobě, že je konzervativec !

0 0
možnosti

m. chlápek

31. 10. 2011 6:18
takové problémy

společné měny jsem tušil již při jejím zavedení. Jo, ta demokracie je krásná věc, ale chce to střídmé a ukázněné lidi.. vzpomeňmež si na takového románového Řeka Zorbu, jak ten si uměl žít! Ale za cizí prachy, až toho svého přítele přivedl na mizinu. Krásný román, krásný film, ó jaká to předpověď pozdějšího vývoje.... 

0 0
možnosti

E. Hagara

30. 10. 2011 20:45
Rozumné opatření EU?

Papír snese všechno. Jen jde o to, kdo to dodrží a zda za nedodržení budou nějaké sankce a kdo to bude kontrolovat?

Dnes vidíme, jak se to dodržovalo a kontrolovalo v Řecku, v Irsku, v Španělsku, v Portugalsku, v Itálii a kdo bude ještě další v EUROzoně.

Všechny státy EU si utahují opasky, ale evropský parlament chce navýšit svůj rozpočet. Takže státy EU odvádějte nám více.

0 0
možnosti

J. Kostelanský

30. 10. 2011 19:24
Opatrenia sa mi zdajú zväčša rozumné.

Som síce proti centralizácii EÚ, ale s opatreniami, ktoré požaduje A.Merkelová, možno len súhlasiť. A čudujem sa len tomu, prečo sa zavádzajú až teraz. Ak existuje nejaký elitný klub (či už je to golfový klub a eurozóna), musí v ňom existovať mechanizmus kontroly dodržiavania pravidiel a postihov za ich nedodržiavanie. Nemožno sa spoliehať len na dobrú vôľu jeho členov.

Je oveľa rozumnejšie zasahovať do štátnych rozpočtov, v prípade že nespĺňajú parametre eurozóny, ako mať jednotné euroobligácie a dane.

Nemecko sa tu ukazuje ako jediný veľký štát, ktorý vidí veci realisticky.

0 0
možnosti

J. Huml

31. 10. 2011 3:44
Re: Opatrenia sa mi zdajú zväčša rozumné.

dobry prispevek - prosim piste sem casteji, diky

0 0
možnosti

J. Cedivoda

30. 10. 2011 10:39
Pan Weis vidí problém tam, kde není.

Začala li se chovat konečně nějaká banka tak, jak se banka chovat má, je to jen dobře. Banka musí vědět (před tím, než půjčí) komu, kolik a na co. Finanční krize vznikla neodpovědným chováním bank, vytvářením podivných (prázdných) finančních derivátů a jejich přeprodáváním stejně neodpovědným finančním institucím. Banka má půjčovat na investování do promyšlených projektů, které přinášejí rozvoj společnosti. Nepůjčuje se na to, aby peníze mizely v nějaké černé díře vytvořené neodpovědnými "podnikateli" ve spolupráci s neodpovědnými politiky, případně do jejich kapes. Není to popření tržního principu, ale naopak jeho oidpovědné uplatňování. Myšlení pana Weise je zcela v intencích současných "podnikatelů" a politiků, kterým jsou zájmy společnosti naprosto lhostejné a jde jim jen o jejich prospěch, na který v důsledku doplatí jen poctiví daňoví poplatníci. Konečně se snad EU začne chovat více odpovědně a vypustí nenažraným nacionálním politikům jejich zasmrádlé rybníčky. Je nejvyšší čas pane Honců.

0 0
možnosti

M. Stuchlik

30. 10. 2011 11:33
Re: Pan Weis vidí problém tam, kde není.

Kdyby se banky "chovaly tak jak se mají chovat" tak by jednoduš zkrachovaly když půjčily státu, který nehodlá/neni schopen dluhy splácet. Jenže místo toho se do bank lijou stovky miliard z peněz čím dál víc oškubávaných daňových poplatníků. A domnívat se, že se EU začne chovat zodpovědněji je sebevražedná naivita. Nejde o nic jiného než aby pitomosti francouzských a německých bank zatáhli všichni.

0 0
možnosti

J. Honců

30. 10. 2011 9:35
to jsme protestovali proti "Lisabonu" (tedy my rozumnější)

a najednou vidíme, že "Lisabon" byl vlastně jen začátek. najednou, bez vědomí voličů a bez souhlasu jejich volených zástupců má EU stále větší a větší moc. A navíc se zničeho nic objevila nová funkce. Jaksi mimo systém se objevila jakási nová funkce, zatím neformální. Nejvyšší představitelé Francie a Německa, tedy Merkozy, zastává funkci velmi podobnou římským konzulům. jen s tím rozdílem, že římští konzulové byli voleni.

Ceterum autem censeo Unionem Europaeam esse delendam

0 0
možnosti

P. Fiala

30. 10. 2011 8:17
Jiný názor

""Není lepší důkaz než to, že šéf eurovalu teď musí jet do Číny žebrat, aby do něj http://produkty.topkontakt.idnes.cz/p/mate-zajem-investovat-s-nasi-spolecnosti-navstivte-nas-10950006/10950006?rtype=V&rmain=7826527&ritem=10950006&rclanek=12546502&rslovo=488861&showdirect=1" target="_blank">investovala.""

Čína nebude "investorem", pouze (možná) půjčí měny Euro (USdollar) za nižší úrok nežli banky "USA". Ovšem stále není jasné KDO bude příjemcem, dlužníkem v EU. Soukromé mezinárodní banky? Či ty banky se státní majetkovou účastí, tedy proti vystavení státního dluhopisu určitého státu (či několika států, která enehdy zbankrotovala)? Či bude umožněno vytvoření konkurenčního prostředí na trhu půjčování měn v EU? Možná si budou moci Čiňané vystavět síť jejich bank v EU, aby si soukromí podnikatelé i vlády mohly půjčovat za nižší úroky, nežli dosud.

0 0
možnosti

M. Stuchlik

30. 10. 2011 11:35
Re: Jiný názor

Z hlediska daňového poplatníka je jedno kdo bude dlužníkem, stejně dluh vždy zatáhne on a bude z půjčených peněz na chod bank mít prd.

0 0
možnosti