Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Česko by nemělo platit dluhy zemí EU, říká Klaus

Česká republika by podle prezidenta neměla poskytnout peníze pro Mezinárodní měnový fond (MMF) na pomoc nejvíce zadluženým zemím eurozóny. Takový krok by podle něj byl od vlády nezodpovědný v situaci, kdy se Česku nedaří zbavit se svého vlastního zadlužení.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PS

P. Skřivan

13. 12. 2011 17:16
Česko by rozhodně nemělo platit dluhy za jiné,

má dost vlastních, mj. i zásluhou pana Klause ... .

0 0
možnosti
MD

M. Dubanová

13. 12. 2011 16:51
Klaus se snaží, seč může

vrátit ČR zpět do bývalého sovětského NÁRUČÍ - respektive PODRUČÍ, a dělá pro to co jen může!!!!

0 0
možnosti
MP

M. Pechar

14. 12. 2011 10:50
Re: Klaus se snaží, seč může

Argument by nebyl? Alespoň maličký argumentíček?

0 0
možnosti
JC

J. Cedivoda

13. 12. 2011 12:13
Je třeba : začít "držet hubu"

Jsme ve stavu, kdy tuto situaci nemohou řešit ani politici a banky - kteří nás (tedy celou EU) do tohoto stavu uvedli svými mocenskými a kořistnickými ambicemi, nemohou do toho kecat ani politologové vesměs ovlivnění nějakými pitomými ideologickými názory - politologie je věda a ne trh s ideologií. My ostatní vážení amaterští "ekonomové", zaslepení nacionalisté, proněcohujeři, máme tak málo informací a vědomostí, že nevíme vůbec nic.

K tomuto problému se musí vyjádřit národohospodáři a fiskální odborníci, pokud nějaké máme a pokud nemají v mozku nějaký ten ideologický filtr, přes který si nevidí ani na špičku svého vlastního nosu. Takovým odborníkem určitě pan Klaus - čestný profesor a doktor kdejaké instituce určitě není.

Tak prosím Vás "držte hubu" jinak hrozí problém, který tady ještě nebyl. Pojmy jako trh ve fyskálním prostředí, suverenita v globalizovaném světě, rozum ve světě politiků utržených ze řetězu prostě není, neplati. Je tady jen problém, který se musí řešit pragmaticky, rychle a důrazně a ne ideologicky. Blbé kecy, ať "pravé", nebo "levé" nám nepomohou.

0 0
možnosti

J. Čertík

13. 12. 2011 10:50
Titanic?

"Je lepší zůstat sám, nebo nasednout na Titanic federalizace EU, jak říkají Britové? Nebo musíme jako malý národ chápat realitu a podle toho jednat, jak říkal za protektorátu Emanuel Moravec?"

Tohle je vážná otázka. Zapomeňte na Klause, poučte se z historie (třeba tady http://goo.gl/qrUAK) a zkuste chvíli přemýšlet vlastní hlavou.

0 0
možnosti
AP

A. Podšer

13. 12. 2011 10:37
souhlasím s názorem,

že je třeba umět sdílet dobré i zlé - za důležitého předpokladu, že podobu zlého či dobrého máme šanci zásadním způsobem ovlivnit; ano, dobří přátelé se v nouzi neopouštějí; do evropské unie jsme vstupovali jako chudší, ale rovnocenný partner do svazku dobrých přátel; dobří přátelé si ovšem navzájem naslouchají, respektují se a jsou přístupni kompromisu ve snaze vyjít vstříc názoru či připomínce svého partnera; jenomže původní koncept partnerství se z eu během let vytratil a nebezpečně nabyl podoby diktátu, který v dnešní evropě nabývá vrchu a jehož dnešní náznaky jsou pouhým počátkem nekontrolovaného procesu směřování evropy; NEVĚŘÍM v mocenské ambice německa (stejně jako VĚŘÍM v mocenské ambice francie), eu nebyla prvoplánově konstruovaná pro ukojení mocenských choutek německa; jenomže špatný odhad koexistence a spoluúčasti a spoluzodpovědnosti některých zúčastněných států spolu s nešťastně nastavenými parametry finančních toků a pravidel hospodářské soutěže v unijním prostoru způsobily, že se projekt evropské unie stal především průšvihem německa a států jižní evropy; pro německo je nemyslitelný scénář, že by se mu eurozóna rozsypala pod rukama a do jeho bilance by přešla její veškerá pasiva; zadlužené státy si jsou vědomy toho, že jejich přežití je postaveno na síle, na dobré vůli a ochotě německa jim pomoci, ale především německo dalo do banku své jméno a svou pověst a tyto atributy bude hájit až na krev; i za cenu toho, že popře všechny dosud platné principy, že upozadí důležitost ostatních států evropy v rozhodovacím procesu, že bude děsit a zastrašovat ostatní členy katastrofickými scénáři a že připustí, aby členové, kterým hlas rozumu zavelí dost! - byli ostouzeni a zatracováni přivěšeným spolupachatelem;

0 0
možnosti
AP

A. Podšer

13. 12. 2011 10:39
německý koncept diktátu

je v dané situaci potřeba, ale zvolená cesta je stejně nešťastná jako cesta, po které se k dnešnímu průšvihu kráčelo; x-kolejná evropa se nedělí na státy pevné v postojích a ty druhé, nedělí se na státy s budoucností a ty, co budou stát na okraji dění, nedělí se ani na státy, které peníze dají a ty druhé, lakomé; evropa se dělí na státy, které udělají dnes i v budoucnu to, co německo bude vyžadovat, dále na ty, kterým nezbývá nic jiného, než držet basu, a na ty, které spolupráci v tomto duchu a tímto stylem odmítají;

s jídlem roste chuť a dnešní ekonomický diktát je předobrazem politického diktátu zítřka; postoje německého národa, byť nikterak militaristického, jsou dnes snadno čitelné; jeho schopnost svým míněním působit na své politické špičky se také jasně prokázala nedávno, když byl takřka ze dne na den od základu změněn plán energetického rozvoje německa; názor němců na jádro je znám, stejně jako jejich postižení ekologistickou nákazou, příchylnost k multikulturalismu či silné levicové cítění; němci ztělesňují takzvané pevné jádro evropy a jako takoví budou skrze své elity nositelem a šiřitelem těchto diskutabilních názorových proudů napříč celou eu; už dnes mají téměř celou eu tam, kde ji v budoucnu budou potřebovat; bez násilí, bez protestů, bez diskuze, ochotně, „dobrovolně“ na zádech; jde jen o to, zda na těch zádech chceme ležet také;

 

výstrahou by měl být i samotný fakt, že dokonce i pana schwarzenberga trkla absence demokratického přístupu v při jednání na posledním summitu; přitom to byla pouze ukázka toho, jak se politika na úrovni eu prováděla dosud neviditelně v malém měřítku a jak se od tohoto summitu bude provádět  standardně, naprosto neomezeně bez potřeby cokoliv skrývat

0 0
možnosti
PR

P. Rajman

13. 12. 2011 8:14
Václav Klaus klukovatí

Věk na to má. Lze jen doufat, že premiér nebo premiéři, kteří jej vyprovodí do politického důchodu ( nebo, alespoň na politický vejminek v podobě nějaké strany-fan klubu ) s ním budou mít dost trpělivosti a vlastního rozumu.

0 0
možnosti
MP

M. Pechar

14. 12. 2011 10:52
Re: Václav Klaus klukovatí

Krom osobního útoku na Klause ve Vašem příspěvku nebylo nic. Co takhle argument proti jeho názorům, když je máze ta hloupé? Jsou-li hloupé, nebude pro Vás těžké je vyvrátit, ne? Jenže ono je to ad rem těžší než ad hominem, že?

0 0
možnosti

A. Špronglová

13. 12. 2011 7:56
Mr. Klaus mám pro Vás připomínku.....

Mr. Klaus, kdyby by se "něco" nemělo pak tedy především, ale doopravdy, doopravdy především tolerovat Vaše soukromé názory demagogické povahy v součastné funkci. K tomu nemáte mandát a to při své ne inteligenci, ale přímo genialitě, určitě dobře víte. Tak proč to děláte? Od toho jsou tady jiní, kteří rozhodnou, ne Vy. Jste směšný to Vaší neustálou snahou se zviditelňovat a do všeho strkat nos a manipulovat za každou cenu. Z hradu půjdete dolů, dolů a doopravdy jenom dolů až zapadnete na smetišti dějin kam ostatně již dávno patříte! A to bez ohledu na to jako moc se snažíte připravit si půdu a spojence pro dalši aktivity po odchodu ze součastného křesla!

0 0
možnosti
JK

J. Kottas

13. 12. 2011 9:30
Re: Mr. Klaus mám pro Vás připomínku.....

Vážená paní - Klause nemusím. Ale je jedním z posledních, kteří ještě propagují národní suverenitu a hrdost. Na rozdíl od pana knížete, který, kdyby mohl, tak skoupí celou republikua ještě ji dvakrát zaprodá...A  těšte se na budoucnost. Bude pro nás všechny obzvláště zajímavá a je úplně jedno, zda padne EU nebo ne.

0 0
možnosti
MD

M. Dubanová

12. 12. 2011 23:43
pane Klaus - EU Vám vadí a

co tohle :" Statistiky nelzou.doc

28 kB Zobrazit Stáhnout "? - Tohle vám nevadí???

0 0
možnosti
VP

V. Prokeš

12. 12. 2011 22:36
Je třeba sdílet v EU to dobré i to zlé!!

Vážení, při vstupu do EU, které připodepisoval mimo jiné i Klaus, nám muselo být jasné, že budeme muset sdílet společně s ostatními státy EU to dobré i to zlé. Nyní je EU v té fázi horší a ČR se zachovala, jako už poněkolikáté, jako ryba ani rak. Nečas se vyjádřil, že počkáme jak se všechno bude vyvíjet a pak to ještě můžeme přehodnotit a potom se rozhodneme. To je neskutečně srabářský postoj, který nám na věrohodnosti v Evropě určitě nepřidá. Vykládat dnes, jak to činí neskutečný eroskeptik Klaus, že EU a hlavně eurozóna byl omyl, je trochu opožděné brečení nad rozlitým mlékem. Nikdo nás nenutil do EU vstupovat, mohli jsme zůstat takovou malou českou Albánií a hrát si na tom českém písečku, pod dohledem prezidenta Klause. Většina makroekonomů - odborníků a politologů vidí budoucnost světa ve Spojených státech evropských, neboť konkurovat USA, Číně, Rusku, Indii, Japonsku atp., bude možné pouze ve větším celku. Že se vše napoprvé nepovedlo při ustavení EU tak, jak se počítalo, to neznamená, že je třeba od toho projektu zbaběle utíkat. V EU totiž došlo ke spojení takových rozdílných států s velmi rozdílnou ekonomikou  i výkonem hospodářství, že to tak muselo dopadnou. Vedení EU dnes ví, že bez jisté kontroly ekonomik všech 27 zemí to fungovat nemůže a o to více se musí kontrolovat ty státy, které vstoupily do eurozóny, neboť mnohé státy sice chtěly platit eurem, ale naprosto nehodlaly změnit svoje ekonomická pravidla (Řecko, Portugalsko, Španělsko, Itálie), což vyvrcholilo současnými problémy. Jsem přesvědčen, že i tyto státy už nikdy nebudou opakovat to, co je dostalo do dluhových pastí v současnosti. K tomu, aby se tato krize zažehnala je potřeba pomoci všech států v EU sdružených, takže i ČR by měla svým trochem do společného koš přispět a ne čakat zda se to ostatním podaří..  

0 0
možnosti
DL

D. Lexa

12. 12. 2011 22:45
Re: Je třeba sdílet v EU to dobré i to zlé!!

Naprosto s Vámi souhlasím. Daniel.

0 0
možnosti
JC

J. Cedivoda

12. 12. 2011 21:54
Nikdo z nás nemá dost informací

o tom co se skutečně na půdě EU projednávalo a jaké padly návrhy na řešení. Naše media nic z toho nezveřejnila, jen informaci, že bychom měli půjčit. Zveřejňují se komentáře převzaté z WSJ, vesměs pohledy bankovních managerů a akcionářů na příčiny současné dluhové krize, velmi jednostranný pohled. Zveřejní se pohled VK, odpůrce EU který ani jiný pohled mít nemůže, aby zůstal konzistentní. Nikdo nebere v úvahu, že půjčka, kterou po nás chce EU je jen necelá polovina z dluhu který ČR "vyrobí" v příštím roce pro krytí potřeb tohoto zmateného státu a jen asi 1/18ctina našeho státního dluhu.

Pokud nedojde na základě současných zkušeností "jak to dopadlo" k větší integraci v rámci EU, ke společné fiskální, zahraniční a obranné politice, k zavedení účinných opatření proti rozpočtové nekázni, stejně to nepomůže. Ale v zájmu udržení jednoty v EU by se měla žádost o spoluúčast na záchraně jednoty Evropy akceptovat. Pro ČR není jiná cesta. Separace na jednotlivé státy je cestou do bezvýznamnosti. A VK to velmi dobře ví.

0 0
možnosti