Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

DOLEŽAL: Morálka politiků, morálka občanů

CVVM přijde čas od času se zajímavým průzkumem veřejného mínění.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J. Cedivoda

16. 4. 2012 21:14
Pan Doležal se nám snaží vnutit názor,

že vlastně máme stejné politiky, jací jsme my. Že jsme si je "zasloužili". Můžeme být tedy spokojení a držet hubu, neboť vše se vlastně proti nám obrátí. Pan Doležal je "vládní" politolog a skoro by se dalo říct "prezidentský". Svými názory je znám, jen nevím proč studoval politologii a co mu tak příšerně devastovalo šedou kůru mozkovou. I když, politruk jí moc nepotřebuje.

0 0
možnosti

P. Fiala

14. 4. 2012 18:03
Výzkumy transormované ve "veřejného mínění"

Zkoumá se "množina obyvatel", o tom, jak hodnotí "politiky".

Neviděl jsem výsledky průzkumu "množiny politiků", o tom, jak hodnotí "obyvatele".

Už vůbec jsem neslyšel či četl o tom, že by uchazeč o post starosty obce, města, kraje, hlavního města, či o post poslance, senátora či prezidenta či jiného politika v některém ze tří pilířů moci, byl podroben vědeckému TESTU osobnocti, zda má schopnosti řídit ostatní občany.

Asi bychom byli velmi překvapeni, kolik uchazečů by TESTEM neprošlo. Při použití "demokratických zákonů" však není problém, aby prošli velmi nekvalitní uchazeči. Což nám, po zvolení občany, dokládá následné jejich působení či dokonce konání.

DEMOKRACII chybí VĚDECKÝ ZÁKLAD uplatněný na její politické představitele, což je patrně příčinou mnoha nekvalitních konání, jejihž výsledky se dotýkají většiny obyvatel.

0 0
možnosti

K. Kašpar

12. 4. 2012 14:28
Morálka a etika versus cynismus

O úpadku morálky a nepřítomnosti etiky v podnikání, státní správě a hlavně v nejvyšších patrech společnosti mluví a píše kdekdo. V běžném životě se však člověk setkává s názory hraničící s cynismem. Jakmile se člověk začne ohánět s pojmy morálka a etika, budí spíše údiv, když ne rovnou posměch. Pokud člověk nechce vypadat jako exot, raději se snaží být realista a v podstatě je se situací smířen. Proto má zdejší nehodná vláda i prezident docela pohodlné živobytí. Jen nová generace má energii a chuť poměry změnit, snad se jí to podaří.

0 0
možnosti

J. Frgalova

12. 4. 2012 13:16
obecně

je třeba připomenout jednu důležitou věc, a tou je, že politik se staví ostatním občanům před volbami, jako někdo, kdo je převyšuje ( já vymítím korupci, já nastavím pravidla, já dostanu do tepláků všechny gaunery, já budu ten, který ví, jak na to) aby později se ukázalo : 1. že buď lhal, a přidá se k ostatním a sliby dodržet nechtěl a nechce 2. nebo to vše bylo nad jeho síly  a slíby dodržet neumí ( a buď to před volbami věděl, nebo nevěděl ).

Takže je třeba tedy říct, že to nejsou občané, kteří si špatně vybírají byť politik se rekrutuje z jejich řad, ale jsou to občané, kteří jsou potenciálními politiky obelháváni ať už záměrně, nebo nevědomky z naivity. Nic víc a nic méně, to vše ostatní co popisuje pan Doležal je jen výkřik uvařený z průzkumů. 

0 0
možnosti

A. Novák

12. 4. 2012 13:29
z toho vyplývá,

že je lepší volit staré, jasně vyprofilované strany, o kterých už něco víme. Nikdy nikdo nesplní všechno, co před volbami slibuje (snad kromě Fica na Slovensku, s jeho většinou). Proto je sympatický americký systém dvou stran, které se podle nálad voličů střídají.

0 0
možnosti

V. Procházka

12. 4. 2012 13:01
Morálka - výchova

Občané jsou stejní jako politici, ale chtějí, aby byli jiní. Pokrytci - všichni mimo kojenců.

0 0
možnosti

P. Čech

12. 4. 2012 12:58
pane Doležale,

opět vycházíte z nesprávných základů. Samozřejmě, že i člen politické strany je občan, taktéž i člen hnutí či neziskové organizace. Pomíjíte však, stejně jako celý náš systém, jednotlivce. Svobodného, samostatného občana, který se také chce vyjadřovat ke věcem obecným. Ovšem vyjadřovat se přímo. To je však institut, který se u nás jaksi nenosí.  A tak vzniká dosti rozšířený názor. Občane, chceš-li se jakkoliv angažovat, musíš toto činit pouze v rámci nějaké skupiny, nejlépe politické strany. Zapomíná se zde nějak na základní věc. Každý člen jakékoliv skupiny je člověkem nesvobodným, poněvadž musí činit to, co chce ona skupina. Přímo se k věcem veřejným občan, svobodný jednotlivec, vyjadřovat sice může (pouze verbálně), ale není mu to nic platné. Brání mu v tom totiž zavedený systém Systém, který kromě moci zákonodárné, výkonné a soudní zavádí ještě těmto mocím nadřazenou moc a to moc politických stran. Tato moc obecně znásilňuje demokracii a nedovoluje jí se rozvíjet. Je to diktatura, příliš se nelišící od vlády a moci jedné strany.

0 0
možnosti

A. Novák

12. 4. 2012 13:32
jednotlivec své názory prosazovat nemůže

je nás deset milionů, nedovedu si představit deset milionů názorů. Politická strana slouží  k vyjádření názoru, který je společný pro víc lidí. To není nic špatného.

0 0
možnosti