Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

PETRÁČEK: A kdyby uspěli?

Je logické, že Morava se hlásí ke svým patronům Cyrilovi a Metodějovi. Morava je do střední Evropy pozvala, na Moravu došli a tam působili. Hlásili se tedy Morava k Cyrilovi a Metodějovi, je to pěkná ukázka zemského vlastenectví, které jinak spíše prohrává s etnickým. Ale máme-li je uctít jako slovanské věrozvěsty, je tu háček.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

V. Novák

9. 7. 2012 16:27
No a co by se stalo, kdyby Svatopluk nevyhnal žáky

Konstantina a Metoděje? Kristián a Kosmas by nepsali latinsky, ale církevně slovansky a na první českou kroniku bychom asi nemuseli čekat až na "Dalimila". Kdyby se cyrilice udržela, nemusel by Hus vymýšlet nabodeníčka, nepsali bychom latinkou, která se pro slovanské jazyky nehodí a kterou čistou používá jen angličtina (se známý tristním důsledkem), neměli bychom problémy s třístupňovým řazením češtiny, jež dělá počítačům problémy... atd. atd.

Pravoslaví nebo katolicismus - pro ateisty je to stejně fuk. Možná by se i uchytil příklad domorodého jazyka jako liturgického - a Němci by nemuseli čekat na Luthera, aby jim přeložil Bibli.

Od přílišného vlivu ruského Východu stejně Západ (a naopak) ochránili Bátúovi Mongolové...

0 0
možnosti

P. Polanský

7. 7. 2012 23:26
Mise C+M na Moravě.

Poněkud se pletete, mise C+M měla sice za úkol oslabit závislost Velkmoravské říše na Němcích, ale vyvinulo se to jinak, protože Cyril byl především filozof a vědec, rychle poznal, že je nutno především vytvořit písmo pro lid a pomocí písma a lidové řeči šířit  evangelium tak, aby i prostí lidé věděli, o co jde, liturgické obřady byly taky čteny lidovým jazykem a byla to novinka, Morava byla první zemí světa, kde se používal v obřadech lidový jazyk. nedivte se tomu, že zuřivost Němců se projevila nejen žalobami papeži, ale třeba i tím, že několik let byl vězněn Metoděj v otevřené jámě v německém klášteře. Po smrti Metoděje pak Wichig, patoligicky  závislý na moci, způsobil vyhnání žáků  C+M, kteří písmo i nauku rozšířili na Východ a Jih.

Takže mise a její účel nejen nezanikl, ale byla to velmi podařená inovace učení evangelia pro nejširší vrstvy lidu, tak, jak to Cyril zamýšlel.

Pokud se budete chtít oprostit od nadbíhání Západu, klikněte si prosím na Wikipedii.

0 0
možnosti

J. Šrámek

5. 7. 2012 9:41
Jenže ono to celé bylo trošku jinak.

Většina vědců a tím pádem i laiků je v zajetí omylu.Zcela ve svých úvahách přehlížejí jednání knížete Rostislava.On se obrátil na Byzanc,jako na protiváhu franské většině Evropy.Pochopil o 700 let dříve,než anglický král,že pro úspěšné a nezávislé vládnutí je potřeba mít duchovní podporu církve.Když ji nedávala jedna,bylo nutné oslovit druhou,nebo založit zcela novou.A zde se vědci nechovají korektně ke knížeti Rostislavovi.Soluňští bratři,Cyril a Metoděj nepřišli o své újmě.Byli pozváni se zcela zřejmým záměrem.Posílit Velkomoravské knížectví!A zdůraznit jeho nezávislost.Kdyby jejich mise plně uspěla,tak bychom třeba také měli Velehrad jako hlavní město státu od Alp po Ural.Namísto Putina by třeba vládnul Mojmír 26,nebo Svatopluk X-tý.O dalším se nefantazíruje.Ale velikost Moravy neupadla v zapomnění.Jinak to celé připomíná slavnou bitvu u Brna,která se díky vítězi jmenuje U Slavkova.Tam nebylo slyšet ani děla.Viz ,,Nápravník obecně uznávaných omylů''''.

0 0
možnosti

A. Reček

5. 7. 2012 7:27
Oni však uspěli

Přinesli nevzdělanému, pohansky žijícímu národu křesťanství, tedy "z Východu světlo".  Význam jejich je hlavně duchovní, který přetrval, ne světský - pomíjivý!

0 0
možnosti

B. Michal

4. 7. 2012 15:38
Měli velký význam...

třeba tím, že prosazovali kázání v jazyce srozumitelném lidu (a ta tradice trvala dlouho po nich, až do konce Sázavského kláštera). Nakonec v důsledku toho napsal Piccolomini, že každá česká vesnická žena zná bibli lépe, než italský kněz.

Aneb, jako obvykle, je to poněkud složitější.

0 0
možnosti

L. Mosler

4. 7. 2012 15:07
Milý Petráčku, s tím pravoslavím

jsi to psal pod vlivem alkoholu, viď? A dále, nevím, proč bych nemohl být dnes Němcem jakožto příslušník pátého kmene. Anebo chceš Petráčku rozněcovat národnostní nenávist ?

0 0
možnosti

V. Venc

4. 7. 2012 9:51
Kdyby uspěli

tak bychom patřili do Německa a asi už nebyli Češi!

Ovšem mohli bychom snadněji patřit do tvrdého jádra EU. Stala se, pane Petráčku, opravdu chyba?

0 0
možnosti

B. Michal

6. 7. 2012 8:38
Re: Kdyby uspěli

Ale oni uspěli, neuspěl (dostatečně) ten, kdo je pozval. Kdyby uspěl víc, možná bychom dnes psali cyrilicí - ale to by asi nevadilo, každý by znal 2 abecedy stejně, jako je známe my starší a jako je používají i jiní, třeba Izraelci.

Jak dalece uspěli je vidět třeba na vykopávkách v Mikulčicích, doporučuji návštěvu, ale ne v tropických vedrech, není tam klimatizace.

0 0
možnosti

P. Fiala

4. 7. 2012 9:08
Ideový zápas či věroučný zápas či vědecký zápas

Víry a Věda je omyslích lidských bytostí. Ani v jednom ze systému nedoržují však DESATERO, což je nad vírami i nad vědami.

Dle mne je SVOBODA lidské bytosti více o vědách nežli o vírách.

0 0
možnosti

V. Ondys

5. 7. 2012 8:05
:))))) A pro většinu, Vy lidská bytosti

jen o bědách, ke kterým se každej muskej musí umět postavit jako chlap, vo který je v Čechách nouze.

0 0
možnosti