Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Pracovat při studiu? Vyplatí se to, oponují Klausovi úspěšní obchodníci

Přijde vhod, když studenti už na vysoké škole proniknou do praxe, shodují se úspěšní manažeři, podnikatelé a odborníci, které oslovil server Lidovky.cz. Většina se tak rozchází s názorem bývalého prezidenta Václava Klause, kterého "deprimuje", že skoro každý student má vedle studia zaměstnání.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

22. 5. 2013 18:39
Klaus je mimo realitu!

Klaus byl vždy pouze teoretickým ekonomem, takže mu praxe studentů, kterou získají při studiu a umožní jim lepší zařazení po vystudování, nic neříká. Osobně jsem ve firmě viděl ty neskutečné teoretiky s titulem strojního inženýra, kteří nedělali nic jiného než studovali, když jim papínek dodával dostatek financí. Můžu zde sdělit, že těmto inženýrům bylo nutno vše vysvětlovat naprosto stejně jako středoškolákům a mnozí se tu praktickou strojařinu nikdy nenaučili a skončili v kancaláří coby běžní úředníci.

0 0
možnosti

D. Stirský

22. 5. 2013 12:17
Paní Frgalová, u mě to bylo s džíny stejné:

Mamka řekla: potřebuješ kalhoty, tady máš stovku  na ohavnou klasiku z tesilu. A chceš-li džíny, tak si je zaplať! Prodávaly se s velkými frontami v TUZEXu v Lazarské, zpočátku za 90,- pak za 110,- bonů. Což bylo x 5 min. 450,- Kč. A to byly ty nejtuctovější lewisky, které prodavačky vydávaly lidem bez zkoušení, jen člověk řekl číslo, dostal gatě a další. Pak si to lidé mezi sebou vyměňovali. Nosil jsem je až do roztrhání, kolik let. A protože jsem od 3. ročníku měl malý vlastní byt (velký jsme po emigraci sestry vyměnili za 2 menší, jinak bych neměl šnaci), tak jsem si musel vydělat na nájem, energie, jídlo. Byl jsem ficka v Lucerně (nádobí, tácy,  pak i točení piva): za 12 ho. jsem měl 110,- Kč a to byly královské peníze. K tomu stýpko (nejnižší) asi 100,- Kč/měsíc, něco málo od máti a honoráře za provádění Prahou. Takže já byl "majetný", ale především za cenu vlastní práce. Např. z Lucerny jsem chodil po 12 hodinách stání za pultem utahaný jako kocour, když se vrací z toulek.:-)

0 0
možnosti

22. 5. 2013 13:49
Re: Paní Frgalová, u mě to bylo s džíny stejné:

Zní to celé šíleně neuvěřitelně, kdybyste někoho z mladších hodil do téhle doby, vůbec by to nechápal (třeba to s tou prodavačkou a následným vyměňováním). I když musím přiznat, že to vyprávění samo o sobě má takové nostalgické kouzlo...což bude asi přesně ten důvod, proč méně soudní lidé říkají, jak "bylo líp"...

0 0
možnosti

22. 5. 2013 11:34
Když on pan Klaus nikdy nepracoval v soukromém sektoru

a celý život saje z eráru. To je potom pohled na realitu podstatně jiný.

0 0
možnosti

22. 5. 2013 11:16
k

k

0 0
možnosti

22. 5. 2013 11:09
můj skromný příběh

Od druhého ročníku jsem ve volném čase pracoval jako sanitář. Za odměnu mne nechali asistovat u operacích a svůj první porod jsem pod dohledem primáře odvedl ve třetím ročníku, první císařský řez jsem dělal v pátém ročníku. Proto mám nulovou toleranci k tupým medikům, co ani v pátém ročníku netuší co vlastně chtějí po škole dělat. Hlavně se děsím, že tito fešáci budou možná jednou léčit moje dítě.

0 0
možnosti

M. Komárek

22. 5. 2013 10:53
Milé Lidovky

Až zase budete prezentovat článek, kritizující nějaký IT projekt, vzpomeňte si na svůj neuvěřitelný amatérismus, kdy ladíte nové funkce webu přímo na ostrém systému a berete si stovky čtenářů jako pokusné králíky ...

0 0
možnosti

22. 5. 2013 11:03
Re: Milé Lidovky

Máte na mysli ty "aktivní skripty"? :) Je pravda, že na takhle velkém serveru by se to asi stávat nemělo.

0 0
možnosti

D. Stirský

22. 5. 2013 10:30
Pokud je mně známo,

tak studenti vždy při studiu pracovali. Když čtu monografie různých slavných lidí, tak velmi často se tam uvádí, jak neměli moc peněz, jak se museli živit kondicemi či prací o nocích a víkendech tu i onde. Pokud se to nepřehání, je to pro mnohé studenty nutné (ne všichni mají tak bohaté rodiče, aby jim mohli platit kolej, menzu, knížky a nějakou tu zábavu) a pak: kontatky a pracovní zkušenosti musí student získat co nejdříve - musí počítat s tím, že červený diplom, avšak bez jakýchkoli zkušeností pracovních, mu může být na dvě věci. A ještě maličkost: V.K., nepletu-li se, zase při VŠ dělal sport. Tedy ani on se nevěnoval studiu na 100 %. A že by nechodil na brigády? Nu, možné to je, ale pak byl výjimkou z výjimky. Já byl na brigádě každé prádzniny a chodil jsem i v sobotu během roku.  Máti mně řekla, že mně dává 100 na kalhoty a že pokud chci džíny, tak ať si na ně vydělám.

0 0
možnosti

22. 5. 2013 11:08
Re: Pokud je mně známo,

tak to já si na své džíny musela vydělat sama až když jsem začala skutečně pracovat, protože moje máti mi odmítla "takové" gatě koupit :-)). Bylo to někdy v roce 1978, pamatuji si to přesně :-).

Navíc tenkrát koupit džíny z tuzexu ( jak jinak, v běžných obchodech to nebyly džíny, ale modrý hadr) tak to bylo cca. za 1200kč tehdejších peněz. Při dnešních mzdách je to jakoby člověk utratil za jedny Levisky 12 tisíc! Je fakt, že tenkrát mi džíny musely vydržet až pět let a ještě pak jsem si z nich ušila vestičku :-)) dnes se tomu fakt směju, ale tenkrát to byl finanční problém..

Perlička : po několika letech od rozhovoru na téma nákup džínů ( mi odmítnuto) máti džíny pak koupila otci, protože jsou přece tak praktické na vycházky :-)), je fakt ale, že otci nebyly Levisky koupeny, ale koupil se ten hadr ( s názvem džínsy) co se za komunistů do normálních kšeftů dostával cca.1x za kvartál a stála se na to fronta.

0 0
možnosti

22. 5. 2013 10:28
Stejně jak cikáni kradou železo,tak Klaus by kradl péra

Tak by se zloděj Klaus živil.

0 0
možnosti

22. 5. 2013 10:19
Klaus to moc žere

Klaus příliš žere výukovou funkci vysoké školy. Já se na to dívám spíš tak, že dítě je v tom věku ještě dost tvárné, a pro jeho vývoj je lepší, když se pohybuje v akademickém prostředí, než aby nastoupilo mezi (při vší úctě) "lopaťáky", kde se místo teorie relativity řeší, o čem byla včera Ordinace. Přivýdělek je součástí toho procesu přechodu na samostatný život, minimálně stejně důležitý, jako to vyučování.

Taky nepovažuji za důležitý obor, ve kterém se škola vystuduje, protože nejde o ty konkrétní znalosti, ale člověk se musí naučit zvládnou jakoukoliv pitomost. A proto není plýtváním, když se inženýr nakonec živí kladením plovoucích podlah. Ale studovat za svoje!

Na druhou stranu, ty nářky, jak jsou maturity náročné, mě rozčilují, protože kdo si chce říkat maturant, některé věci typu "kolik je 1+1" prostě ovládat musí. A když ne, tak si to otevřeně přiznat, svět se nezboří, každý nemůže být Einstein.

0 0
možnosti

22. 5. 2013 10:16
poi

kkk

0 0
možnosti