Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

PETRÁČEK: Americký model

Když se řekne americký model, představíme si situace, v nichž se vytrácí role státu. Povinné zdravotní pojištění? Americký model říká ne a našinci se při té představě protáčejí panenky. Bude zajímavé sledovat, jak se tu projeví americký model při odškodňování za zdravotní újmy.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

15. 7. 2013 19:04
Oparene zevni genitalie

Ono to bylo s pani Stelou trochu slozitejsi, nez se traduje (http://www.caoc.org/index.cfm?pg=facts) Ona chtela 20k$ na uhradu nasledne lecby a porota to "trochu" zvedla.

0 0
možnosti

D. Stirský

15. 7. 2013 16:01
Nu, on americký model také znamená,

že srazí-li mne auto na přechodu, tak první, kdo se objeví u mého lůžka v nemocnici, nebude lékař, ale advokát. A žalovat restauraci za to, že mně prodala horkou polévku, kterou jsem si spálil jazyk - to je zhůvěřilost a souzen by měl být ten, kdo takovou žalobu podává. Soud by měl být vždy až tou poslední instancí (kromě Pána Boha). Jo, předminulý víkend jsem byl ve Žďáru nad S. a tam byla otevřena zvonice kostela. Přístup na ochoz byl, pravda, trochu krkolomný, leč zvládaly to i malé děti. A každý jsme museli podepsat (jméno, příjmení, podpis), že jsme se seznámili s bezpečnostními pokyny, které měly asi 12 bodů a byly vydá ny a podepsány starostkou. Tak přesně na tento styl myšlení a chování naše civilizace zajde!

0 0
možnosti

15. 7. 2013 13:21
americký model

nabízel svobodnou volbu: buď si budu platit pojištění a dostane se mi odpovídající léčby, nebo nebudu platit pojištění a lékař mě ošetří jen podle obsahu mé peněženky. Obamacare to zásadně změnilo. Jestli je to k lepšímu, to nevím :o)

0 0
možnosti

26. 8. 2013 10:00
Re: americký model

Vypadá to velice jednoduše, jen ale vypadá.

Svobodná volba - platit si zdravotní pojištění je podmíněna tím, mít "na to". Nezaměstnaní a nízkopříjmové skupiny "na to" prostě nemají. Středněpříjmové skupiny "na to" mají a zpravidla si pojištění platí. Problém je v tom, že pojištění nezahrnuje všechna rizika a všechny úkony (dokonce velice málo úkonů). Vysokopříjmové skupiny si pojištění platit nemusí, mají na to, aby si zaplatili keš.

O lékařské péči poskytované v rámci zdravotního pojištění v kontinentální Evropě se občanům USA ani nesní.

Snaha prezidenta Obamy zatím naráží na tvrdý odpor konzervativního Kongresu a ke změně je velice daleko.

0 0
možnosti

15. 7. 2013 9:26
Americký model?

Ono nelze dělat něco a vynechat věci okolo,které to umožňují.Klidně se může zrušit povinné zdravotní pojištění,ale musí platy odpovídat platům běžným v EU a USA!Nelze srovnávat ceny a procenta daní,ale i výše platů!Tj.70000kč nemůže být plat několika soudců a managerů,ale většiny kvalifikovaných zaměstnanců!Potom si každý bude moci zaplatit tisícikorunový zásah v ambulanci,nebo oběd v restauraci.Povinné a solidární pojištění není výdobytkem,ale projevem bídy.O kvalitě právníků a jejich morálním kreditu je nemožné diskutovat.Dvě-tři generace budou nutné na nápravu.Zatím znalost zákonů využívají především ve svůj prospěch.Nikoliv pro společnost.To vše dělá ten rozdíl mezi námi a ostatním světem,tím civilizovaným.

0 0
možnosti

26. 8. 2013 10:18
Re: Americký model?

Z Vašeho příspěvku: "Povinné a solidární pojištění není výdobytkem, ale projevem bídy".

Dovolil bych si oponovat. Povinné a solidární pojištění je projevem morální a kulturní vyspělosti demokratické společnosti, která nenechá člověka, který se dostal do problémů se svým zdravotním stavem, umírat na skládce odpadků a který (třeba momentálně) nemá na to, aby si zaplatil za zdravotnické služby.

Totéž je u pojištění sociálního.

Společnost, která tuto zásadu neuznává není společnost morálně a kulturně vyspělá, není ani demokratická a pokroková. Je to jen soubor zvrhlých jedinců snažících se o maximální osobní prospěch na úkor všech ostatních.

0 0
možnosti