Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Nejlepší čína v Praze? Přinášíme pět tipů, kam stojí za to jít

Čínských restaurací je takové množství a jsou si tak podobné, že má člověk pocit, že se v mnohém neliší. To samozřejmě není pravda. Zajímá vás, kde dělají opravdu kvalitní a pravou čínu? A kde si dát nejlepší Kung-pao? Server Lidovky.cz vybral pět nejlepších restaurací v Praze.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

P. Bárta 150

16. 1. 2014 11:36
Pravdou

je, že rozšířenost této receptury byl v Česku enormní, ale pozor, v Asii se tato kombinace  používá, třeba thajské  karí massaman se dělá s buráky, je sice muslimské a tedy s hovězím, ale bezvěrcům ho udělají s vepřovým,  ten čínský originál ", Pinyinem Gong Bao " byl sice během čínské kulturní revoluce zakázán, protože jídlo "vynalezl" jakýsi guvernér Sechuanské provincie v 18. století, ale Číňané si ho přejmenovali a jídlo se vrátilo s jiným jménem ...Hongbao Jiding. ten čínskej originál ovšem vypadá trochu jinak, shodné jsou oříšky, ale je tam hodně pálivých papriček k nazdobení a u nás ne moc známá pasta ze sojových bobů...Dou bau jiang. Rozhodně to jídlo tam najdete.

0 0
možnosti

P. Bárta 150

16. 1. 2014 11:36
Re: Pravdou

To je pro p. Kulhánkovou

0 0
možnosti

16. 1. 2014 8:31
Kung-pao je česká specialita,

mimo české země zcela neznámá. A ve všech čínských restauracích, které jsem v různých částech světa navštívila, se rýže podávala odděleně od ostatního jídla.

0 0
možnosti

16. 1. 2014 10:33
Re: Kung-pao je česká specialita,

Tak to jsem měl kliku, že jsem tuto "českou specialitu" dostal kupříkladu v Malajsii. A pokud jde o tu rýži, nepamatuji se, že bych jí někdy dostal jinak, než odděleně v misce. Kam v ČR na čínské jídlo chodíte? Do nějakého bufetu na meníčko za 60 Kč?

0 0
možnosti