Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Má Zeman čekat s vyznamenáním pro Nicholase Wintona?

Prohlášení prezidenta Miloše Zemana o tom, že udělí 28. října siru Nicholasi Wintonovi Řád Bílého lva, vyvolala rozporuplné reakce. Problém není v samotném vyznamenání, ale ve způsobu jeho předání.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

23. 5. 2014 20:47
Pokud chce Zeman vyznamenat Nicholase Wintona

měl by sednout na nejbližší spoj do Spojeného království a učinit tak bez okolků. Pokud sám na tom není zdravotně dobře, může pověřit velvyslance.

0 0
možnosti

22. 5. 2014 6:37
sir Winton měl dostat vyznamenání již dávno

a Miloš by měl hejbnout zadkem a doletět do města na Temži a poklonit se siru Wintonovi a řád mu předat osobně...

0 0
možnosti

22. 5. 2014 8:23
Re: sir Winton měl dostat vyznamenání již dávno

Sir Winton už vyznamenání dříve dostal. Když už, tak Popelníček neměl vloni vyznamenávat nejprve svoje kámoše a sponzory, ale právě lidi, jako je sir Winton!

0 0
možnosti

21. 5. 2014 19:48
modlářství

Musime to vydrzet. Jeste deset let a svet si oddechne od tohoto modlářství.

0 0
možnosti

21. 5. 2014 17:41
bylo by to hezké gesto pana prezidenta

kdyby si udělal čas, bafnul vyznamenání, a na cestu pozval všechny žijící Wintonovy děti. Vládní speciál by je měl všechny bez problémů pobrat. Jako dobré datum by mohl být mezinárodní den dětí a ještě by se to dalo stihnout. Sir Winton bude rád že je uvidí a pana prezidenta Zemana rozhodně nevyhodí. :-)

0 0
možnosti

21. 5. 2014 20:17
Re: bylo by to hezké gesto pana prezidenta

Urcite nevyhodi, nebude-li trpet virosou z letadla. Ale slusne by to bylo, za dedulou zajet, ci alespon pro nej poslat letadlo.

0 0
možnosti

21. 5. 2014 16:56
Ve 105i

ho tahat do Prahy je necitlivé.

0 0
možnosti

21. 5. 2014 16:54
To není jen o siru Wintonovi

Sir Winton určitě není z těch, co čekají na nějaký metál. Svým činem se ani nikde nechlubil. Určitě velkou radost mu dělají ony zachráněné děti a jejich děti, které ho mají v úctě a se kterými se rád setkává.

To není o siru Wintonovi, to je o nás, o tom jaké politiky si volíme. Pozvání 105-ti letého stařečka na kolečkovém křesle, aby si skoro za půl roku přiletěl do několik tisíc km vzdálené země pro metál, považuji za nezdvořilé, ba přímo bych řekl sprosté. Náš pan prezident zapomíná, že když "brknul" o koberec, tak řadu měsíců si léčil bolístky...

Pro pana Stírského: Aby se mohlo (konečně) začít mluvit o obětech stalinských pogromů, muselo by Rusko projevit vůli postavit se tváří v tvář své komunistické minulosti a hlavně otevřít archivy KGB. Jenže Rusko vůli nemá a asi ani dlouho mít nebude, když slyšíte jak Putin hořekuje nad rozpadem SSSR. Nebo jak myslíte, že badatelé objasnili celý holocoust jak?

Na zavřených archivech KGB skončili i naši badatelé (50tá leta, o r. 1968, 1989)

0 0
možnosti

21. 5. 2014 21:44
Jak Putin hořekuje nad rozpadem ?

Putin byl nesprávně uváděn v západních médiích, jak říká, že pád SSSR byl tragédií. To, co ve skutečnosti řekl, bylo, "že pokud jste neměli litovat pádu SSSR, nemáte srdce. Ale pokud chcete obnovit SSSR, nemáte mozek."

Nemám nejmenší zájem hájit Rusko či Putina, ale bohovsky nesnáším NEobjektivitu, pokroucená fakta..

0 0
možnosti

21. 5. 2014 16:50
nebude-li čekat

... na Godota, mohlo by to dopadnouti :)

0 0
možnosti

D. Stirský

21. 5. 2014 15:45
I na stalinských represích se museli

podílet konkrétní lidé, otcové a matky od rodin, kteří byli přes den schopni postřílet nebo odsoudit k smrti hladem tisíce venkovanů (kulaků) a pak si večer hrát se svými dětmi, stejně jako příslušníci SS z Osvětimi. A kde jsou údaje o nich, o těchto zrůdách? Kdo je soudil? Je nějaký Simon Wiesenthal pro oběti stalinských represí? Byl někdo souzen? Pořádají se tryzny? Vzpomíná se? Budují se výzkumná centra? Sepisují se jména obětí a jejich osudy?

0 0
možnosti

21. 5. 2014 16:07
Re: I na stalinských represích se museli

Jiná kapitola. Jiný příběh, ale možná stejní aktéři.

0 0
možnosti

D. Stirský

21. 5. 2014 15:41
Při vší a veliké úctě k panu W. si myslím,

že už je "přewintonováno". Vadí mně toto: Není týdne, aby se nepsalo o holokaustu. V knihkupectví je řada knížek, vzpomínek účastníků, točí se dokumenty, filmy... I může se stát, že lidé otupí - když je toho všude tolik. Také zde platí antické "Sunt certi denique fines...." (jsou jisté meze). Oproti tomu o hladomoru na Ukrajině počátkem 30. let a o Stalinově teroru zde - šlo možná ještě o horší genocidu než holokaust - se píše a mluví málo. Žádný dokument jsem neviděl, vzpomínky přeživších neslyšel, v knížkách jsou údaje kusé. Vzniká tak bohužel dojem, že zločiny stalinské byly méně závažné, méně hrůzné, omluvitelné, poplatné době, že šlo jen o přehmaty, výstřelky doby. Zato obětem holokaustu budujeme monumentální památníky, čteme jejich jména, pálíme svíčky, dáváme destičky do dlažby. Snad chápete, co tím myslím! A tak bych pana W. pozval na 28., vždyť už řadu ocenění za svůj hrdinský čin dostal a mně se zdá, možná neprávem, že se z toho pomalu leč jistě stává tak trochu kýč.

0 0
možnosti

21. 5. 2014 17:42
Re: Při vší a veliké úctě k panu W. si myslím,

Souhlasím, nicméně se domnívám, že chyba není ani tak v tom, že"Obětem holokaustu budujeme monumentální památníky, čteme jejich jména, pálíme svíčky, dáváme destičky do dlažby.,,", ale spíš v tom, že to stejné neděláme pro oběti jiných zrůdností, např. Vámi zmiňovanému ukrajinskému hladomoru. Co se ocenění týče - p. Winton se tímto svým skutkem nikdy nepochlubil a nebýt náhody v r. 1988, nikdo by se o jeho skutku patrně nikdy nedozvěděl, takže je nepravděpodobné, že by si tato ocenění vyžadoval. Nicméně, pokud jej chce p. Zeman ocenit - měl by opravdu přijet za ním a ne jej zvát na podzim do Prahy.

0 0
možnosti

21. 5. 2014 15:28
ne

nemá čekat, má jet za ním.

0 0
možnosti