Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

PEŠEK: Antinabucco

Někdo si už možná ani nevzpomene, tak jen pro připomenutí: Nabucco není jen název slavné Verdiho opery, ale i jméno projektu, který měl vymanit část Evropy ze závislosti na ruském plynu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

11. 6. 2014 8:04
Stačí pohled na mapu.

Stačí i školní globus.Vidíte,jak plynovody North a South stream obcházejí území bývalých vazalů SSSR.A může se šroubovat cena,jako Ukrajině.Pohledem na druhou stranu zase vidíte,že dodavatelé plynu do sítě ze Střední Asie jsou také takto v rukou Ruska.Bez potrubí jej nikam nedopraví.Když bude konkurenční plynovod mimo území Ruska a přímo od místa těžby mimo jeho území,prospěje to i státům,které jej těží.Těžba v USA a doprava do Evropy mohla fungovat v roce 1940-45,ale ne dnes s několika násobnou spotřebou!O tom,že by mezi Bostonem a Hamburgem jezdilo 200 tankerů s plynem v pravidelném intervalu je román z říše sci-fi a ještě špatně napsaný!

0 0
možnosti
JC

11. 6. 2014 16:47
Re: Stačí pohled na mapu.

No vidíte, právě ten "špatně napsaný román" (o přepravě břidličného plynu z USA do Evropy) byl na pořadu dne, při jednání představitelů EU a vrcholových státníků Evropských zemí s prezidentem Obamou, když jednali o tom, jak nahradí případný výpadek plynu z Ruska. Následující den se do toho vložil zástupce jedné těžařské společnosti, s tím, že to nepůjde hned, ale tak za těch deset roků.

Jedna z variant ale zřejmě bude, že břidličný plyn by se mohl těžit i v Evropě (ty pokusy tady už byly, že), za pomoci těžařů z USA (u nás už chtěli prozkoumávat ložiska). V každém případě tyto "pokusy" budou zřejmě obnoveny i za cenu zničení životního prostředí. Energie jsou totiž docela dobrá strategická zbraň a dá se na nich dobře vydělat.

0 0
možnosti
JC

10. 6. 2014 17:08
Situace by zřejmě byla jiná,

kdyby to byl plyn a ropa některé z Britských společností (nejlépe BP), nebo společnosti z USA. A také by majitelem plynovodu a ropovodu mohla být některá z těchto společností. Takto budou potíže. Je třeba ceny plynu "vyšroubovat" na Evropském trhu patřičně dost vysoko, aby se vyplatil export zkapalněného břidličného plynu z USA a aby se pro tuto dopravu stačila připravit infrastruktura (tankery a přístavní terminály), což se může podařit tak za deset let. Celá tato transakce je také jedním z důvodů současné Ukrajinské krize. Čím víc bude potíží, tím větší bude cena ropy a hlavně plynu na trhu v Evropě. Vzhledem k tomu, že Bulharsko je členem EU a také NATO a potřebuje dotace z MMF (USA), nebyl žádný velký problém, aby stavbu "nepřátelského" plynovodu a ropovodu zastavilo.

0 0
možnosti

12. 6. 2014 7:46
Re: Situace by zřejmě byla jiná,

Pokud nějaká komodita má konkurovat jiné,musí být její nákup výhodnější.To znamená levnější.Jen mne udivuje,že české kopečky jsou z naší strany chráněny různými NP,kdežto jejich poloviny u sousedních států jsou normálně obývány a obhospodařovány tak,jako byly i ty naše do roku 1945!

0 0
možnosti
KL

10. 6. 2014 13:52
Chválihodný??

Chtělo by to po sobě po napsání ještě jednou přečíst.

0 0
možnosti
VN

V. Novak

10. 6. 2014 10:13
Prozatím nikdy nebyl problém s ruskými dodávkami,

ale vždy s ukrajinským transitem.

Nord Stream vymanil ze závislosti na ukrajinském vydírání Německo, Dánsko, nás, potenciálně i západ Evropy, South Stream poskytne totéž Bulharsku, Srbsku, Maďarsku, Rakousku, Itálii, nově Řecku... A nám, jako křižovatce plynu z Nord i South Streamu.

Ale nadávat se musí na Streamy a Rusko!

Zajímavé, že Polsku nikdo "jeho" Jamal nevyčítá...

0 0
možnosti
JC

10. 6. 2014 17:14
Re: Prozatím nikdy nebyl problém s ruskými dodávkami,

Polsku se nevyčítá. Polsko je nejvýchodnější a nejdůležitější strategický prostor NATO v Evropě a nejdůležitější protiruský spojenec USA, se kterým mají USA naprosto nadstandardní vztahy, vzhledem k "zakotvení" některých důležitých expozitur CIA na Polském území.

0 0
možnosti
PP

9. 6. 2014 16:39
politika

Politika by se neměla plést do kšeftu. Jsme zrovna tak závislí na ruském plynu jako je Rusko závislé na penězích z jeho prodeje - vzájemně se potřebujeme. Zastavení odběru či zastavení dodávek je už předstupeň "horké" války.

0 0
možnosti