Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Dozvuk případu Klatovy: firmy chtějí znát nemoci zaměstnanců

Nedávný případ duševně nemocného lékaře z Klatov, který trápil malé pacienty, ukázal, že získat povinnou vstupní prohlídku před nástupem do nového zaměstnání bývá často formalita. Ne proto, že by Češi překypovali zdravím, ale proto, že dokážou lékařské vyšetření hravě obejít.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

V. Braierová

23. 9. 2014 9:59
legislativa tu je

Pracuji o oblasti poskytování pracovnělékařských služeb (PLS) a nestačím se divit, jaké nesmysly jsou uváděné v našich médiích.  V současnosti máme jasně legislativou dané povinnosti zaměstnavatele i zaměstnance ve vztahu k pracovnělékařským prohlídkám - mimo zákoníku práce, je to zákon o zdravotních službách 372/2011, vyhláška 79/2013 atd. Lékař poskytující PLS je povinnen provést vyšetření stanovená vyhláškou a vyžádat si výpis z dokumentace od praktického lékaře, bez výpisu by neměl posudek vydat. Pokud má zaměstnavatel podezření na změnu zdravotního stavu zaměstnance, má jej okamžitě odeslat na mimořádnou prohlídku. Co u nás chybí je kontrola kvality PLS a možnosti sankcí, těm lékařům, pro které jsou prohlídky výnosný byznys s razítky. Pokud jsou prohlídky prováděné řádně a dle zákona, je riziko, že zdravotně nezpůsobilý člověk nastoupí do zaměstnání minimální. A je na zaměstnavateli, aby si nasmlouval kvalitní PLS a mohl se na posudkové závěry svého lékaře spolehnout.

0 0
možnosti

L. Olšáková

23. 9. 2014 21:19
Re: legislativa tu je

Tato legislativa v praxi ovšem znamená, že lékař si potvzení o zdravotní způsobilosti vždy sežene, protože lékař lekaře neshodí, ale obyčejný člověk bude běhat od obvodního lékaře k závodnímu a musí se nechat lékařsky změřit a zvážit, protože jinak dle vyhlášky nebude uznán zdravotně způsobilý.

To není tak, že z toho někteří lékaři dělají byznys s razítky, to je bysnys s razítky z principu. Pro nerizikové profese je to opravdu jen fraška, která svědčí o tom, že lékaři  mezinárodní závazky v oblasti práv pacientů respektovat nehodlají..

0 0
možnosti

23. 9. 2014 9:24
Ceska specialita

Cesi jsou bohuzel velmi nesebevedomi a nechaji si libit kdeco. Zamestanavateli az na par vyjimecnych profesi neni nic do zdravotniho stavu zamestanancu. Pracoval jsem nekolik let v USA a v Nemecku a zadny zamestanavatel po me zdravotni prohlidku nepozadoval (jednalo se o velke instituce nebo stat Bayern - takze urcite vsechno bezelo podle predpisu) .

Az se bude zase nekdo podivovat nad tim, proc maji Cesi nizsi produktivitu prace nez treba Nemci, tak si muze vzpomenout na vsechny ruzne zdravotni prohlidky a skoleni.

To neco stoji a samozrejme i tyto naklady ve vysledku snizuji produktivitu prace.

0 0
možnosti

23. 9. 2014 9:10
Myslím

že na podivné praktiky lékaře neupozornili zaměstnanci nemocnice, ale rodiče poškozených dětí. A v tom je ten průšvih - že kolegové lékaře kryli. A zrovna tak může lékaře krýt kolega lékař, který na něj má psát posudek zdravotní způsobilosti.

Zrovna u zdravotníků je tohle všechno tak trochu začarovaný kruh.

0 0
možnosti

23. 9. 2014 8:23
Neinformovanost o léčbě u jiného lékaře

měl odstranit ISIP, kdyby byl pro lékaře povinný. Protože povinný nebyl, stal se z něho kriminální případ.  Kdo hlavně byl proti tomu, aby ISIP byl povinný ?

0 0
možnosti

23. 9. 2014 8:07
A co je na tom špatného ?

Když někoho zaměstnávám,  když se na něj MUSÍM spolehnout, tak chci vědět, zda se MOHU spolehnout !

0 0
možnosti

V. Getz

23. 9. 2014 8:47
Re: A co je na tom špatného ?

nechápu proč byste jaké šéf měl vědět,že podřízený měl kapavku..pro Vás je důležitá informace od lékaře zda jste schopen vykonávat práci.

0 0
možnosti