Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Ochromit jadernou elektrárnu nemusí být s dronem problém, tvrdí experti

Bezpečnostní odborníci ve Velké Británii nedávno prohlásili, že jaderné elektrárny se proti dronům nemohou účinně bránit. I čeští analytici se shodují v tom, že technologie dronů je stále rozšířenější, jejich detekce obtížná a vyřadit z provozu Temelín nebo Dukovany nemusí být takový problém, jak by se na první pohled mohlo zdát.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JL

J. Lepka

23. 12. 2014 20:29
Dovolil jsem si zkopírovat svůj vlastní příspěvek ze včera :

Podle veřejně dostupných informací musí kontejnment reaktoru vydržet pád dopravního letadla / V USA modelová situace s použitím Boeingu 767. Kontejnment popraskal, ale k úniku radioaktivity by nedošlo. /

Tady někdo straší s použitím leteckého modelu. Už jen nosnost 10 kg u leteckého dronu koupeného v hračkářství, je poněkud mimo. Nebylo to náhodou 10 liber nebo se vloudila chybička s desetinnou čárkou ? Připusťme tedy 10 kg, ale to by muselo být dost velké éro a jeho manipulace v okolí JE, by rozhodně vzbudila nežádoucí pozornost, ale i tak to s betonem nijak nehne, to by musela být použita směrová nálož, ne že by to nešlo, ale i ta musí být precizně / kolmo/ směrovaná proti materiálu, jinak energie výbuchu sklouzne stranou. Připusťme však, že to udělá díru do betonu. No a ? Pravděpodobnost, že jedna nálož udělá díru do bezpečnostní obálky a zároveň poškodí reaktor, je limitně blízká nule a pravděpodobně pochází z říše pohádek pro dospělé, jimiž straší bulvární novináři národ !

0 0
možnosti
S

Salient

23. 12. 2014 18:35
Pravda

pro všechny pochybující jedna zpráva. V článku je syrová pravda. Útok vůbec nemusí být veden na reaktor, který opravdu odolá pádu dopravního letadla. ostatní zařízení takovému útoku neodolají a je nesmysl, aby trosky letadla zasáhly výhradně reaktor. Trosky letadla mohu zasáhnout celou elektrárnu a budou rozesety v okolí několika km čtverečních. Trosky mohou zasáhnou obsluhu. Stačí používat selský rozum........ani Drábová vám nemůže říct všechno se všemi důsledky. nicméně dron je opravdu nejlevnější a nejefektivnější cesta a pokud to někdo bude chtít udělat tak to hned zítra udělá.

0 0
možnosti
JL

J. Lepka

23. 12. 2014 20:41
Re: Pravda

Podívejte, pane plašile, zkuste si ten dron koupit a navěstit na něj aspoň kilovou pixlu s barvou. Jestli to unese, máte první překážku zdolanou. Pak si na pole prostřete prostěradlo a zkuste ho tím krámem trefit. Nezapomeňte, že musíte uletět odhadem tak 5-6 kilometrů, abyste nebyl nápadný. Jo a ještě by to chtělo letět kolem aspoň jedné chladicí věže, ta poměrně spolehlivě odstíní řídící signál. / Jestli tomu nevěříte, zajeďte si na silnici kolem JETE a zkuste někam zavolat. Asi se vám to nepovede /

A hrozně rád bych viděl ten krám z hračkářství, jak takhle zatížený uletí 5 kilometrů a vy dokážete na tuhle vzdálenost trefit cokoliv menšího, než vrata od stodoly.

0 0
možnosti
PP

23. 12. 2014 18:14
nevěřím

Názorům uváděným v článku nevěřím. Pokud by byly pravdivé, tak by ochrana našeho státu zasluhovala dostat "za uši". Stát je přeci životně závislý na elektřině. Takže pro případ ozbrojeného konfliktu, alespoň v té mírnější fázi, musí být jaderné elektrárny každého státu chráněny proti sabotážím.

0 0
možnosti
JB

23. 12. 2014 19:21
Re: nevěřím

Nejsou na to peníze

0 0
možnosti
MF

23. 12. 2014 16:15
To je zase pitomost!

A opět Šándor, lampasák socialistické armády je prý expert. Posledně tvrdil, že Su25 může operovat v 10 000 metrech, to je opravdu expertní výkon! Proti dronům stačí síťka na ryby a kuliček z ložiska unese tak pět bez trhaviny. Vymýšlení kravin lidovkám opravdu jde.

0 0
možnosti
PS

23. 12. 2014 15:06
Mnohem zajímavější,

než útok dronu na elektrárnu - stačí jen na vedení nebo rozvodnu, aby byla odpojena, je jakékoliv masivní porušení primárního okruhu. Tedy zejména u tlakovodních elektráren, kde chladicí voda je ohřátá opravdu hodně nad bod varu při atmosférickém tlaku a při snížení tlaku se docela rychle změní v plyn. Pak se odhalené jádro rozžhaví ... . A to i když se ihned zasunou všechny tyče, protože se štěpí již rozštěpené izotopy. Prostě jakýkoli výpadek chlazení je opravdu velký problém ... . Ve Fukušimě bylo dobře vidět jak velký a tam se tyče zasunuly.

0 0
možnosti
PV

23. 12. 2014 15:02
zase nedokonalosti z parlamentu

Zvláštní?????

Drát(radioamatérskou vysílací anténu) ve výšce si přes ulici natáhnout nesmíte,ale lítat vrtulníkem nad hlavami lidí a v přísně hlídaných objektech to lze?!?!

0 0
možnosti
VK

23. 12. 2014 14:48
brokovnice

co takhle brokovnice a jeden myslivec? to by nestačilo?

0 0
možnosti
VD

V. Dlouhý

23. 12. 2014 14:37
nechápu

Jaderná elektrárna je stavěná a zabezpečená proti pádu dopravního letadla a ohrozí jí letadélko o váze max pár kg?

0 0
možnosti
VK

23. 12. 2014 14:50
Re: nechápu

tak dron by nezpůsobil jadernou havárii (to se myslí při zabezpečení proti pádu letadla) ale mohl by způsobit odstavení elektrárny kdyby se dobře trefil. Pád letadla by odstavení taky způsobil, ale neměl by způsobit únik radioaktivity.

0 0
možnosti