Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

VANĚK: Zdravé jídlo je mýtus. Stačí zapojit rozum, i když to bolí

Často se mě lidé dotazují na zdravé jídlo. Na zdravý recept. Chtějí po mě recept na jakékoli zdravé jídlo. Ideálně, aby byl recept rychlý, neboť doba je rychlá. Lidé nemají čas trávit zbytečné hodiny v kuchyni. A také, aby byl recept levný. Tedy ať to shrnu: dnešní dny si žádají zdravé rychlé a hlavně levné pokrmy.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

25. 2. 2015 15:07
Po šedesátce jsem ...

... nechal sportu a výsledek se dostavil: Počítejte se mnou - CCA 30 DEKA MĚSÍČNĚ vydalo za 15 let 15x12x0,3 bratru 55KILO špeku. Vzal jsem rozum do hrsti a došel jsem ke smutnému, ale kategorickému závěru: V půli osmdesátky, s oslabeným (pochopitelně veškerým - i srdečním) svalstvem - nosit 60 kilo navíc - TO NENÍ NADVÁHA, VÁŽENÍ, TO JE DEMENCE! TO PŘECE MYSLÍCÍ JEDINEC NEDĚLÁ!!! Dále jsem si uvědomil, že můj pan děd snídal chléb s Meltou a šel na šichtu. Flák cesty pěšky. V bandičce litr polévky, nebo i Melty a v kastrůlku pár brambor s kouskem králíka. A skývu chleba. Po práci jej čekalo co-to kolem domu a chlívků. K večeři měl brambor s kysaným mlékem. Umřel před stovkou,štíhlý, srandista, kuřák, ne-abstinent, otloukaje cihly...

Závěr si udělejte, jaký je libo. Já jsem zkusil snad všechno. Pak jsem vsadil na pokoru a návrat ke svým kořenům (viz pan děd). "Odkládám" kilo za asi tak 14 dní - tělo tedy hubne cca 7x rychleji, než tloustlo.Necvičím, chodím trochu se psem.

0 0
možnosti

28. 2. 2015 11:31
Re: Po šedesátce jsem ...

A teď z trochu jiného pohledu. Ano tehdy bylo víc pohybu a k tomu je třeba se vrátit. Ovšem co se týče potravin, i když zkusíte jíst stejně, budete jíst něco úplně jiného. Začneme chlebem. Tehdy se chleba před upečením nechal několik hodin vykynout a pak se opravdu pekl. Dnes kyne za pomoci chemie zamíchané do těsta v řádu několika minut. Navíc je spíš uvařený než upečený. Pšenice používaná v tehdejší době měla 9-10 % lepku, dnešní šlechtěná a geneticky modifikovaná ho má 50 %, navíc jiného než tehdy. Glykemický index dnešní pšenice je výrazně vyšší než u čistého cukru, tehdy byl mírně nižší než u cukru. 

Brambory jsou víceméně tytéž jako tehdy ale díky chemickému hnojení plné disičnanů a fosfátů. Maso tehdy určitě nebylo plné dusitanů, někdy i barviv a další chemie jako dnes. A nakonec ani ty cigarety nejsou stejné. Tehdy nebyl tabák tak silně zpracovaný chemicky, parfémovaný atd. a ani papírky nebyly samozhášecí (chemie).

0 0
možnosti

J. Dvořák 188

20. 2. 2015 18:11
Vaněk,

nejsou voni ten materialista z Kralup ? Asi jo !

0 0
možnosti

J. Urbánek 111

12. 2. 2015 12:14
Generalizace smrdí...a povýšenost ještě víc...

Jen nelze než dodat, že dnešní norma jídla je přesně to o čem pan

Pohlreich říká, že je nezdravé množství.To že jsme vyměnili pocit

zdravého nasycení za pocit prežranosti potvrzuje každý, kdo se rozhodl

vystoupit ze své trochu trapné komfortní zóny.

Také by to chtělo doplnit empirické zkušenosti pane Vaňku,  mluvíte-li o veganství  a dalších životních stylech. Takto to působí  poněkud nevěrohodně. A zároveň to uráží ty, kteří se někdy nuceně stran svého zdraví rozhodli změnit své stravovací zvyklosti.

0 0
možnosti

-. Zip

16. 2. 2015 0:48
Re: Generalizace smrdí...a povýšenost ještě víc...

Ať si změní kdo chce, co chce. Špatné je jen, když se to snaží vnucovat ostatním. Jako například sir. Paul McCartney, co se snažil prosadit jeden den jako zákaz masa. Nebo jiní, co mají pocit, že by se měly uvalovat na maso extra daně. "Žít a nechat žít" je problémem hlavně pro různé aktivisty čehokoliv.

0 0
možnosti

K. Jež

12. 2. 2015 10:24
Ať si každej jí jak chce. Jeho zdraví, jeho život.

0 0
možnosti

F. Lesniak

13. 2. 2015 7:55
Re: Ať si každej jí jak chce. Jeho zdraví, jeho život.

Ne tak docela, protože sedět v autobuse, vlaku či letadle vedle toho, který si jí jak chce a zabere proto dvě třetiny sedadla je utrpení. Rovněž tak pro záchranáře či doktory není žádná slast manipulovat s přežranými hovady. Nebo chceme dopadnout jako v USA, kde mají operační stoly jako u nás na veterině pro skot?

0 0
možnosti

J. Dvořák 188

12. 2. 2015 0:36
Rozdíl v jídlech !

Najít dobrémaso v supermarketu- ch,cha,cha,cha ! Kdo to zná ví jaký je rozdíl mezi domácím vepřovým ze zabíjačky a tím hnusem ze supermarketů ! Zrovna tak domácí vajíčka a kupovaná jsou nebe a dudy ! Kdo řekne já na bio nevěřím ten si koleduje o přesdržku !

0 0
možnosti

12. 2. 2015 10:41
Re: Rozdíl v jídlech !

Tak to ale bylo vždycky. Je logické, že kuře s drůbežárny asi nebude jako kuře ze dvorku...

0 0
možnosti

11. 2. 2015 16:09
Moje vnučka komentuje

stravování členů rodiny.... Oni na tu zdravou výživu jednou dojedou......

0 0
možnosti

J. Václav 261

11. 2. 2015 10:25
Zdravé jídlo podle mne je takové,

které mi chutná a není mi po něm špatně. Základem zdravé stravy je nepřejídání, střídmost a dostatek dobrých a zdravých nápojů, včetně piva. Varuji před konzervanty, které blokují trávení a před potravinami, které obsahují barviva, včetně uzenin. Omezujme živočišné tuky, ale neholdujme jen rostliným. I netučná strava může být chutná. Ovoce a zelenina je jen pochutinou a zdrojem vlákniny a vitaminů, neměla by být základem výživy. Nikde jsem to nevyčetl, jsou to jen moje zkušenosti.

0 0
možnosti

D. Stirský

11. 2. 2015 9:52
Lacina

Co bůh řídí, dobře řídí,“ prohodil páter nadšeně, slyše o

kuchyni, „i tam může řádný člověk udělat kariéru. Právě na kuchyni by měli

dávat inteligentní lidi, kvůli kombinacím, neboť nezáleží na tom, jak se vaří,

ale s jakou láskou se to dává dohromady, úprava a jiné.

0 0
možnosti

D. Stirský

11. 2. 2015 9:52
Pěkný článek. Tzv. zdravé jídlo je také

tak trochu móda. Pracuje-li člověk v nadnárodní společnosti plné frikulínských manažerů, kde se nemluví, ale komunikuje, kde každý dělá projekty a prezentace, kde vše je o něčem, pak se nehodí přiznat, že mým favoritem je svíčková se šesti, uzený bůček či tlačenka s cibulí. A tak tito lidé pojídají pokrmy, které jsou zrovna in, byť jim vůbec nechutnají. Z vlastní zkušenosti vím jedno: na přípravu dobrého jídla je třeba čas.

Toto říkal kurát Lacina ve Švejkovi:

0 0
možnosti

11. 2. 2015 9:31
Díky za článek

Jsem velice rád, že patříte k těm lidem se selským rozumem, a dovedete pojmenovat věci správným slovem. Já jsem nikdy, bohudík, nepodlehl módním trendům, celý život jsem na doma škvařeném sádle a škvarkách. V mém věku (78) nemám žádné zdravotní potíže (cholesterol, cukr ap.). Jedinou poučkou, kterou se řídím a kterou jsem dostal již od své babičky je střídmost, nepřežírat se.

0 0
možnosti

11. 2. 2015 16:11
Re: Díky za článek

Zdravím a Na zdraví !!!!

0 0
možnosti