Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

MACHÁČEK: Bát se, či nebát řecké nákazy?

Gillian Tett píše ve Financial Times o tom, proč Američany následky případného řeckého kolapsu či odchodu z eurozóny znepokojují daleko více než Evropany. Autorka se domnívá, že možná mají Evropané tendenci následky případného řeckého exitu podceňovat.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PP

25. 4. 2015 17:08

Citovaní Američané a pan Macháček mají pravdu. Euro je především politický projekt a kdyby se do toho domečku pořádně šťouchlo, tak se může sesypat.

Ovšem opakující se scénář - přijme se nějaká pomoc Řecku, ti něco slíbí a neplní (nynější levičáci už ani nechtějí slibovat) a přiblíží se další kolo. Jak dlouho to svým vládám budou trpět voliči, především ti němečtí ?

0 0
možnosti
RS

25. 4. 2015 15:51

Pokud nekdo nezna reckou naturu, nejlepsi je pro neho nediskutovat. Ono se to nejak vystribri. Nakonec to dopadne tak, ze vlk se nazere a koza zustane cela. Evropa si zadnou reckou tragedii nemuze dovolit. To jen pro media jsou spatne zpravy dobre zpravy. Tak budeme se bat.

0 0
možnosti
PS

P. Seník

24. 4. 2015 20:30

Evropa se samozřejmě nejvíc bojí o rozpad eurozóny a krach eura - rozhoupaná loď se prostě může převrhnout, i když si myslíte, že to máte vše pod kontrolou.

Jenže Američané mají k tomu svůj pohled a mohou zamíchat karty mnohem víc, Rakousko by mohlo vystoupit z EU, Řecko také, Itálie má svůj pohled na sankce proti Rusku.

Rozhoupání lodi (nesmyslným postupem při přidružování Ukrajiny) bylo "přitlačeno" s pomocí tajných operací USA, také destabilizace Středního východu má stejného původce.

Vše souvisí se vším, země BRICS mají 3mld obyvatel, vlastní banku, platební systém, vlastní podmořský kabel (doknčení v r.2015) spojující všechny země BRICS, EU prostě není v silném postavení (nemluvě o nadcházející krizi akcií).

Zajímavý názor je zde - http://malylibor.blog.idnes.cz/c/459353/pripravuji-nas-mainstreamova-media-na-kolaps-eura-ci-dolaru.html

Vcelku podepisuji, role Řecka může prostě odstartovat rychlé a vážné změny, jako malý kamínek, který spustí pád nestabilní pyramidy.

0 0
možnosti
MF

25. 4. 2015 16:22

EU se sedmi procenty světové populace produkuje 23% z celosvětové produkce. Celé to vaše slavné BRICS má 40% populace a produkuje 20% celosvětové produkce.  V tomto světle je váš závěr humorný.

0 0
možnosti
JC

24. 4. 2015 15:51

Tak dlouho se bude mluvit o Řecku, až z eurounie vystoupí Finové.

0 0
možnosti
ŠA

Š. Apolen

25. 4. 2015 1:22

Chaloupko ! Když chcete odněkud vystoupit, tak tam nejdřív musíte vstoupit. Logické ne ?

0 0
možnosti
VV

24. 4. 2015 14:45

Odkazy na FTimes nefunguji (nejen v tomto clanku a v jinych citovanych mediich), zrejme vyzaduji nejakou registraci, nebo predplatne.

0 0
možnosti
JK

Jako účastník diskuze, k níž se odkazuje první část článku, se mnohem víc ztotožňuji s německým postojem, tedy konkrétně s informovaností o situaci a z ní plynoucími argumenty.  Jenže! Velká část aktiv na finančních trzích pocází od amerických fondů a podobnáých institucí a pokud jejich manažeři vědí o problematice stejně málo a podléhají stejně povrchním, zkresleným a často úplně mylným argumentům a informacím, jaké část amerických ekonomických komentátorů šíří (a s dlouhou zkušeností si musím klást otázku, jestli je to důsledek nedostatečné pozornosti některým faktům, anebo prostě vlastních zájmů a vlastní agendy těchto komentátorů), samozřejmě se zaleknou a svá aktiva začnou z evropských nástrojů stahovat.  A to by krizi bohužel vyvolalo. Může se tedy zopakovat situace Asijské krize konce roku 1997 a roku 1998, kdy spousta portfóliového kapitálu utekla z části asijských trhů v panice - a jak se ex post ukázalo, v mnoha procentech toho kapitálu z čisté neinformovanosti a zbytečně.

0 0
možnosti
JK

Dodatek: ČR podobnou situaci zažila v zimě 2009, když západní instituce uveřejnily nesprávné zprávy o české ekonomice, hodily ji do jednoho pytle např. s Lotyšskem, a trhy na to začaly reagovat. tehdy pomohla masivní informační a obranná akce ČNB a tentokrát by M. Draghi také musel vynaložit ještě více úsilí než teď ve Washingtonu.

0 0
možnosti