Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

MACHÁČEK: Jak se Němcům odpouštěly dluhy

Německo projevuje vůči Řekům velkou tvrdost a neústupnost. Podle francouzského ekonoma Thomase Pikettyho, který se nedávno proslavil knihou o příjmové nerovnosti „Kapitál v 21. století“, nemá ale Německo žádné právo poučovat ostatní národy o tom, jak se mají splácet dluhy a jak se vzorně chovat k věřitelům.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

12. 7. 2015 11:04

Co se to tu porad omila za demagogii. Nemecko nepujcuje nikomu zadne penize. Penize pujcuji soukrome banky a tzv. "narodni" banky, ktere jsou take vsechny soukrome. Vse ovladajici banky nuti vlady s deficitem, (coz jsou vsechny vlady) aby jednaly v jejich zajmu a pozadovaly od ostatnich vraceni a uroky za zadarmo "natistenene" penize. To je vsechno. Zadny duvod k "nacionalistickym" vasnim. Komu ty banky patri, si muze zjistit kazdy sam.  :-) A ted mudruj. :-)))

0 0
možnosti

12. 7. 2015 7:28

STREJCOVÉ,vy omíláte stále svou jedinou naučenou mantru.Zkuste se zamyslet nad tím ,co nám zde p.Macháček presentuje.A to jsou názory nikoliv Macháčkovy,ale Thomase Piketty-ho.Jsem rád,že jsem jeho prostřednictvím poznal i jiný názor a pohled na záležitosti kolem Řecka. Pikettyho názory,resp.podobně uvažujících ekonomů jsou svým způsobem před námi skrývány.Ptám se proč a cui bono ???

*č*e*m*y*š*l*o*v*a*t*    !!!

0 0
možnosti

22. 7. 2015 15:53

Nejlepší je, že příspěvky ztotožňující Macháčkem citované názory s jeho osobou se pravidelně objevují od začátku jeho monitoru zahraničních médií.

Někteří lidi mají neuvěřitelně dlouhé vedení.

0 0
možnosti

J. Škodák

11. 7. 2015 10:27

Pan Macháček není žádný popleta,že by si pletl hrušky s jablkama,jak správně píše pan J.Zima. Je to záměrná mystifikace a je jen otázka,komu dělá tuto službu medvědí?

0 0
možnosti

10. 7. 2015 11:02

Pane Machacek, zase jste to vsechno popletl. Ono nejde v prvni rade o dluhy, ale o snahu Recko konsolidovat jako evropsky stat. Problem je ten nepredstavitelny chaos, ktery v Recku vladne. Tez jsou pro nas nepredstavitelne naroky Reku na jejich zivotni uroven. Recko je zaostala vyvojova zeme (treti svet) a chce met uroven jako vyspely industrializovany stat. A jestlize se Rekum neco nelibi tak stavkuji, manifestuji a rvou se s polici bez ohledu na realitu. Tato bida doufejme je postavi moralne na nohy.

0 0
možnosti

10. 7. 2015 9:38

Pan Macháček píše blbosti. Tady jde o to, že mladí Řekové si vozí zadky v autech, místo aby jezdili na oslech, což odpovídá jejich pracovním výkonům. Jde o to, aby jejich pracovním výkonům odpovídaly důchody, platy a počty státních zaměstnanců. Odpustit dluhy státu, kde průměrný důchod je podstatně vyšší, než je průměrný plat ve 14  z 28 zemí EU je drzost bez hranic!!!

0 0
možnosti

9. 7. 2015 22:52

Německo si zacina nebezpecne zahravat s Evropou potreti. Merkel se chova a jedna jako dalsi samozvoleny fuhrer.

0 0
možnosti

10. 7. 2015 7:46

Jak by jste postupoval vy vůči Řecku, pokud by jste byl šéfem státu, který je největším věřitelem Řecka?

0 0
možnosti

9. 7. 2015 20:50

To je absolútne nezmyselný článok. Stačí uviesť jednu jedinú vec: Grécku sa už pred pár rokmi znížil dlh z nejakých 180 na 120 % HDP (presné čísla si nepamätám).

Potom Gréci za pár rokov urobili ešte väčšie dlhy. Keď sa im dlh znovu odpustí, znovu sa to celé bude opakovať.

Situácia Grékov je podobná rodine, ktorá má príjem 30.000 korún, ale každý mesiac minie 40.000 korún. Za akých podmienok dokáže splatiť svoj dlh? A kedy?

0 0
možnosti

J. Zima 869

9. 7. 2015 18:13

Pan Macháček srovnává hrušky a jablka. Je třeba mít na zřeteli, že Německo rozbité po válce nemohlo splácet vůbec nic, de facto zbankrotovalo a zavedlo novou měnu. Později vyplatilo mnoho na nejrůznějších odškodněních za válečné škody. Stejný přístup (zbankrotovat a zavést drachmu už v roce 2009) měl být uplatněn i u Řecka.

Chyba je samozřejmě na obou stranách. Řecko si léta bezuzdně půjčovalo na všechno možné (včetně olympiády) a falšovalo účetnictví. "Investoři" (t.j. především německé a jiné banky) dluhopisy s velkým výnosem kupovali, neboť byli přesvědčeni, že kvůli euru to EU vždycky nějak zaplatí, což se nakonec i stalo a představuje to velký morální hazard.

Bankrot je normání řešení platební neschopnosti u osob nebo firem. Nevím proč by tomu nemělo být stejně i u státu. Byl by to poučení zejména pro investory, aby si rozmysleli komu půjčují.

0 0
možnosti

9. 7. 2015 14:48

Macháček píše uplné nesmysly...Němci pujčili řecku 57 miliard euro,Řekové jim řekli,že je nikdy nevrátí a ještě mají tu drzost požadovat 11 mld jako reparace?Autor si nevšiml,nebo si spíše nechtěl všimnout,že Německo reparace dodnes splácí tak,jak mu to ukladají smlouvy.

0 0
možnosti

9. 7. 2015 14:54

možná splácí, ale velikánskou část z nich mu odpustili. je pravda, že řekové se chovali nezodpovědně a jakákoliv případná další pomoc nesmí mít formu nějakého daru. ale taky je fakt, že důležitější než to, jestli věřitelé dostanou z řecka svoje dluhy (které by nikdy nevznikly, kdyby se ti věřitelé chovali zodpovědněji než řecká vláda), je to, že řecko je součástí nato a nebylo by vhodné dovolit, aby se stalo letadlovou lodí ruska ve středomoří. mimochodem - ty nedobytné půjčky řecku v mnoha případech připomínají ony neslavně proslulé subprimové hypotéky, které odstartovaly nedávnou krizi.

0 0
možnosti

9. 7. 2015 14:46

lapidárně shrnuto: jde o politiku a o to, kdo je v danou chvíli tím "hříšníkem. Řecko je fakticky i potenciálně slabé, tak si na něm všichni zgustnou. Německo, a Francie jsou silné, tak pro ně pravidla platí jen tehdy, když s tím samy souhlasí. Rusko je silné, tak se proti němu vymýšlejí sankce, které fungují jen napůl...

0 0
možnosti

9. 7. 2015 15:50

Nezdá se, že by fungovaly jen napůl. Fungují dobře a komplikují život zejména v Rusku. Nebo proč myslíte, že by se jinak tak v Rusku snažili tak předstírat, že se nic neděje, kdyby se fakt nic nedělo ? :-)

0 0
možnosti