Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Dodnes zůstali v zamořeném okolí Černobylu. Svá rodiště nikdy neopustíme, shodují se

Jadernou elektrárnu Černobyl obklopuje obří zamořená země nikoho - oblast, kterou ještě před 30 lety obývaly desítky tisíc lidí. Tamější opuštěné vesnice a města však nejsou zcela liduprázdné. Dodnes v nich přežívá asi 130 lidí, kteří navzdory prosbám, výzvám i nařízením své rodné domovy zkrátka odmítli opustit.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J. Novotný 061

3. 11. 2015 19:34

A co s tím fašistická ukrajinská vláda tedy provede?

0 0
možnosti

3. 11. 2015 13:25

Přesně tak ... žádná radioaktivita tam už nehrozí. Paní na fotce má hezkou úrodu vlašských ořechů ....

0 0
možnosti

P. Fajt

3. 11. 2015 11:25

taková japonská Fukušima stále hoří a přesto japonská vláda hořící elektrárnu považuje v podstatě za bezpečnou a dokonce povolila návrat místního obyvatelstva do perimetru několik kilometrů od od hořícího jádra - prostě když je jaderná nehoda v kapitalismu, tak hloupé ovce nemají mít proč strach, za to sovětský černobyl bude pro ně strašákem i když tady žádný kapitalismus nebude. ..)

0 0
možnosti

P. Hrušovský

3. 11. 2015 12:35

Zatím se tam vracejí první lidi, mají sebou dozimetry a nesmějí zůstat přes noc. Dekontaminační práce sice snížily radiaci na bezpečnou úroveň, tedy maximálně 20 milisievertů za rok, ale zpravodajský server ABC News citoval jednoho ze zaměstnanců elektrárenské společnosti TEPCO a dva bývalé japonské premiéry, podle nichž je plán poslat obyvatele evakuované oblasti zpátky "nezodpovědný", jelikož reaktory stále nejsou pod kontrolou a kromě toho nikdo nic neudělá s hořícím palivem, které hoří dodnes i v Černobylu. Hlavně aby se přímo k tomu hořícímu palivu v obou elektrárnách nedostala voda, páč pak by došlo k neřízené jaderné reakci o síle několika set megatun. V Černobylu ale narozdíl od Fukušimy žádném dekontaminační práce neprobíhají.

Např. zde: http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/prvni-lide-se-po-trech-letech-vrati-domu-k-fukusime/r~5e8489009e2411e3ab450025900fea04/

0 0
možnosti

3. 11. 2015 10:05

Rakovinou štítné lázy onemocníte z radioaktivního jódo - a ten se dávno rozpadl.

Hrozí hlavně zabudování stroncia do kostí (je ve stejném sloupci tabulky jako vápník, takže tělo ho zpracovává podobně) a zniční kostní dřeně. Ovšem čím je člověk starší, tím pomaleji metabolizuje a jeho buňky se pomaleji dělí - takže rakovina u něj probíhá pomaleji. Ergo, ty bábušky už asi stihnou umřít na něco jiného, než rakovinu ze záření.

0 0
možnosti

J. Křivan

3. 11. 2015 10:38

Ano, pamatuji si na ten francouzský dokument. Jenže on také říká, že místní fauna a flora po výbuchu většinou vymřela a uvolněné teritorium obsadili jedinci z blízkého a vzdáleného okolí. Tragedie ukazuje, jakou  má příroda obdivuhodnou schopnost regenerace. Radši ale nepokoušet. Zdegenerované lidstvo se rychle může stát neužitečný a pokrok brzdící element určený vlastní rozpínavostí k vymření. I to je vzkaz z Černobylu a Fukušimi.

0 0
možnosti

J. Křivan

3. 11. 2015 8:59

Proto, aby si člověk mohl udělal názor chybí údaj tom kolik lidí z těch 1200 v roce 1986 zemřelo na následky černobylské tragedie. Tím nechci snižovat následky té tragedie, spíš obdivuji houževnatost těch co zůstali.

0 0
možnosti

3. 11. 2015 10:12

Černobylská "zóna" je největší a nejdokonalejší rezervace v Evropě - skutečná bezzásahová zóna, jakou se nikdy nepodaří vytvořit třeba va Šumavě.

Během těch let od havárie se tam vrátila skladba rostlin i zvířat, která byla v Evropě před velkými zásahy člověka. Prosperují tam dokonce medvědi, kteří - jako vrcholoví predátoři - indikují přítomnost dostatku býložravců. Žijí tam vlčí smečky, stáda vysoké - jenom zubry si v Bialovieži příliš dobře hlídají.

Čili ty bábušky musí být opravdu houževnaté babky, ale spíš ve smyslu žití v přírodě bez vymožeností civilizace.

0 0
možnosti