Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

EU ustupuje od užší integrace členských států. Zda to bude stačit Británii, není jisté

Evropská unie v úterý oficiálně upustila od základního principu, že všichni její členové směřují k užší integraci, byť různou rychlostí. Pořád ale není jisté, zda to bude stačit na to, aby premiér David Cameron vyhrál referendum o setrvání Británie v EU, které se uskuteční možná už v červnu. Nejisté je to s ohledem na nepřátelství k unii v jeho Konzervativní straně a na hluboké znepokojení veřejnosti kolem imigrace.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

3. 2. 2016 8:02

Nevím, zda to zase není zavádějící a lživý člának. Zejména se mi jedná o tvrzení, že ČR se v Přístupové smlouvě zavázala k přijetí EURa " až splní kritéria". Nepodařilo se mi sehnat plné znění Přístupové smlouvy v češtině, nicméně pokud si pamatuji, bylo zde uvedeno, že termín přijetí Eura v ČR určí vláda. To tedy znamená, že přijetí Eura není vázáno j e n na splnění nějakých kritérií. Zásadní je, jaký termín určí vláda ČR. Tedy např. určí-li vláda ČR jako závazný termín přijetí Eura rok 3 120, pak bude toto závazně platit a ne cokoliv jiného. Zastánci přijetí Eura v ČR se tedy nemohou odvolávat na nějaký konkrétní závazek ČR z Přístupové smlouvy. Naopak. Znamená to, že EURO nemusí být v dohledné době u nás vůbec zavedeno. Vše závisí na vládě. K takovémuto zásadnímu kroku, snižujícímu suverenitu státu, by navíc mělo být vypsáno reeferendum občanů

0 0
možnosti

J. Zima 869

3. 2. 2016 8:34

Jestli si dobře vzpomínám, tak v přístupové smlouvě je závazek přijetí eura, ale není stanoveno kdy. Splnění kritérií je podmínkou nutnou, nikoli postačující. To znamená, že mohou (při nesplnění) přijetí eura oddálit, ale nemohou ho vynutit.

0 0
možnosti

J. Zima 869

3. 2. 2016 7:44

Celý problém je v tom, že od přijetí Maastrichtské a zejména Lisabonské smlouvy se EU odchýlila od svých základních idejí. Schuman s Adenauerem se musejí v hrobě obracet. Zatímco dříve byla prvotní ekonomika a odstraňování překážek v obchodu a pohybu, dnes vidíme v EU především špatně skrývanou snahu o prosazování zájmů hlavně Německa a Francie. Dalším fenoménem je šílený nárůst bruselské byrokracie s nesmyslnými platy a režií a trh deformující dotace, které jsou využívány k nátlaku na menší státy. Celá byrokracie je navíc prolezlá levičáky a zelenými pomatenci, kteří si myslí, že spasí svět.

Takže na jedné straně není EU schopno zajistit takové "prkotiny" jako např. zrušení roamingů na mobilní telefony (nemá to žádné technické opodstatnění) nebo jednotné složení potravin prodávaných pod stejným názvem. Na druhé straně nevybíravě diktuje státům energetickou nebo imigrační politiku a deformuje trh výrobními kvótami a cílenou likvidací určitých odvětví.....

0 0
možnosti

J. Zima 869

3. 2. 2016 7:50

...Velmi podstatný je též demokratický deficit a omezování kritiky "jediného správného" směřování EU. Rozhodnutí jsou přijímána neprůhledně nikým nevolenými úředníky. Cenzura veřejnoprávních a celkové potlačování svobody slova i pronásledování nositelů nepohodlných názorů je již běžnou praxí. Imigrační krize jen v plné nahotě odhalila prohnilost celého systému.

Nelze se tedy divit pragmatickým Britům, že v tomto spolku nechtějí být a my bychom je měli následovat.

0 0
možnosti

3. 2. 2016 4:02

Poněkud neúměrně ražené heslo "k hlubší politické a ekonomické integraci," by podle faktů mělo být pozměněno a poslední slovo nahraženo DEGRADACI.... je to smutné po tom, co jsme od EU očekávali a čeho se nám v míře větší, než malé dostalo s opačným znaménkem mínus ...

0 0
možnosti

2. 2. 2016 23:53

Tak zrovna kolem eura bychom zřejmě švejkovali donekonečna a bez ohledu na změny, v tomto zde víceméně panoval tichý konsensus, jen geroj Fico bude asi muset časem poupravit svou rétoriku, kdysi pyšný zavaděč ... co bude s dezintegrací teprve uvidíme, nakonec snad zvítězí společný zájem :)

0 0
možnosti

3. 2. 2016 8:29

Jde o to, aby zvítězil zdravý rozum. Co je to společný zájem je velmi sporné a je možno k tomuto předložit stovky názorů. Podle mne společným zájmem je jen to, co si přeje většina občanů ve všech státech. Nikoliv to, co nadiktují k podpisu politici a úředníci EU. Zásadně jde o to, aby v š e c h n y dokumenty a smlouvy, které jednotlivé státy k něčemu zavazují, byly schvalovány pouze a jen referendy občanů v těchto státech.

0 0
možnosti

2. 2. 2016 22:16

Že by první hřebíček do rakve tohohle odporného slepence? Kéž by.

0 0
možnosti

Š. Apolen

3. 2. 2016 0:50

Pavelko, nevíte o čem děláte ukvapené soudy. EU potřebuje reformy, ale bez ní byste se neměl tak jak se máte ! Jestli se máte špatně, naříkejte sám na sebe.

0 0
možnosti

J. Tobby

2. 2. 2016 21:31

Tak snad už ten neomarxistický experiment brzo skončí.

0 0
možnosti

Č. Ludvík

3. 2. 2016 2:29

Nevíte co mluvíte. Fakt nechápu, co je na jednotném trhu, a souvisejícím sladění zákonů, marxistického.

0 0
možnosti