Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Ministr životního prostředí reaguje na sucho v Česku: chce omezit plýtvání vodou

Kvůli dlouhodobému suchu chce ministr životního prostředí Brabec omezit plýtvání vodou. Starou plechovou vanu či rezavějící sud, kam stékala dešťová voda k zalévání, měl kdysi pod okapem téměř každý dům. S příchodem moderních zahrad bez zeleniny ale ztratily smysl.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

S. Vor

21. 3. 2016 19:06

MŽP ale ať nezapomíná na skutečnost,že voda se vlétě taky rychle kazí,obsahuje řasy,sinice (vlivem sl.záření a vysokých teplot),zapáchá pochytá spoustu prachových částí s bakteriemi (bakteriální infekce) i vyššími organismy a nikdo si to nechce zanést do půdy.Tenkrát není dnes a vzduch býval o poznání čistší.No a to hlavní tato voda má dost pochybnou hodnotu pH a pOH a pro rostliny je to šok.

0 0
možnosti

S. Vor

21. 3. 2016 18:55

pravdou je a leckdo tomu nebude věřit,ale když jsem pracoval na vodárně tak na dispečinku při sledování hodnot vodojemů a průtoků tak v létě o volnu ráno a hlavně večer,byl znatelný odběr formou výkyvu při doplňování bazénů a zalévání zahrádek a to přesně tam kde jsou větší chatové oblasti a zahr.kolonie v aglomeraci města a příslušného vod.řádu.:-)

0 0
možnosti

21. 3. 2016 14:11

Je vidět, co za opravdovoví vypatlanci na nejvyšších místech "řídí" tuto republiku;-(

Opravdu tupani!!!!!!

0 0
možnosti

J. Dresler

21. 3. 2016 12:34

Spotřeba vody na obyvatele neustálým drastickým zdražováním i používáním ekologicky šetrných technologií natolik klesla, že jsou kapacity vodáren nadbytečné (například Podolí).

0 0
možnosti

21. 3. 2016 12:05

Dobrý nápad.

Zemědělci by měli přestat orat louky kvůli pěstování energteických plodin, neorat a nesít po spádnici a zřídit občas meze a remízky kvůli zadržování vody.

Díky našim předkům není třeba příliš namáhat hlavu.

Vše je dávno osvědčeno.

Dotace k tomu samozřejmě netřeba.

0 0
možnosti

B. Graf

21. 3. 2016 11:38

Oni jsou ti soudruzi už tím marksdienstbierismem a dotačním burešismem natolik zpitomělí, že by nějaký soudný poslanec (pár jich tam je) mohl ze srandy zákon o přidělení státního několikakubíkového barelu na dešťovku do každé domácnosti prosadit. :-)

Až by pak majitelé garsonek v 8. patře paneláku dostali svůj barel zvíci menšího železničního vagónku, tak by se sněmovna mohla začít zabývat novelizací. Ale to už bychom si my, potřební, ty barely dávno rozebrali. :-)

0 0
možnosti

21. 3. 2016 11:02

Takový "sud" alespoň s pěti kubíky bych bral. Nejlépe dva. Na jižní a ne severní stranu. Využít by se dal i bazén. Nemusím plavat v pitné vodě.

0 0
možnosti

J. Lepka

21. 3. 2016 9:46

"Ideální představa je taková, že několikakubíkový plastový barel by výhledově mohla dostat každá domácnost."

Tam by mne zajímalo, jestli si ZŠ má zopakovat redaktor nebo ministr. Standardní plastivý IBC kontejner, používaný na dešťovku dost často, má rozměry 1x1x1 metr, tedy jeden kubík a jaké je to monstrum!

0 0
možnosti

21. 3. 2016 10:12

Ještě bych dodal, že jeden m3 (kubík) vody je 1000 litrů, což obnáší jednu tunu hmotnosti. Nedovedu si představit, kde bych v činžáku skladoval několikatunový kontejner.

0 0
možnosti

21. 3. 2016 9:29

Nějak mi to ekologicky neštymuje, čím více vodou šetřím, tím více "jednotkově" platím. Ekonomicky je to jasné, "režie" vodáren v nákladech zůstává stejná, len ten počet odebraných "jednic" klesá, čímž z kalkulačního vzorce vyplývá, že klesá zisk vodárny. Tak se tedy zvýčí cena "jednice", aby zůstala "míra zisku" zachována. Nepřímá úměra, čím méně ekologicky spotřebuji, tím budu více ekonomicky "cálovat". Ještě pak stočné, na dešťovou vodu, podle plochy střechy, je-li chaloupka napojena na kanalizaci. To samé s "elproudem", čím nižší spotřeba, tím vyšší sazba, rafinovaně dle kapacity jističů "na vstupu" ze sítě. Zase ti filištínští pracují, jak Samsonům "ostříhat palice", ehm., jak jim provětrat "šrajtofle". Docela zábavné, není-liž pravda? A k tomu ouřední kontrola "šporhéltů" a sklepů, pověřeným úředním moulou, zdali si v krbu pod "kebabem" nepálím staré gumofilcáky. Nebo drony s polarografem, vyslané do okolí vesnických komínů, takový návrh jsem také slyšel. Když blbnout, tak blbnout

0 0
možnosti

21. 3. 2016 8:38

Kdysi bylo dvojí vodovodní potrubí.Na pitnou a užitkovou vodu.A zalévat chlorovanou a jinak chemicky upravovanou vodou je opravdu luxus,škodící rostlinám.A ta moda krátce střižených trávníků je rovněž v našich podmínkách zpozdilost.Dělají větší škodu,jako delší sucho.

0 0
možnosti

21. 3. 2016 10:02

Nu, kdysi jako kluk, jsem musel nosit pitnou vodu z venkovního hydrantu v konvi. Doma tekla pouze užitková. Docela mne to i sra.o, ale patřilo to k povinnostem nezletilce. Pak jsem v neděli musel tatíkovi doběhnout ke "Štajnerovům" do džbánku pro pivko a krabičku Líp a veržinka, taková ta trabuka se slámkou. Lípy stály tehdá asi 2 Kčs, jedno veržínko okolo 1,40 (tatík chtěl dvě), pan Štajner mi dotočil do džbánku "šnyt" navíc, abych prý byl byl cestou osvěžen, a tatík spokojen. Vždy jsem z té zelené státovky dostal zbylý "šesták" (20 haléřů) na "mejdlíčko", nebo na šumáky. Když se na to retrospektivně podívám, tak mi jedou bulvy šejdrem, jaké zvrhlosti se můj tatík dopouštěl, nebožtík hospodský Štajner jakbysmet, když mi, jako nezletilci, uložili úkol jít pro pivo a cigára, a pivo a cigára zpět donést, když dle dnešních hledisek "pablbů" by to znamenalo totální morální zkázu nezletilců a trestní stíhání rodičů a putykáře. Víte, práva jsme měli, ale měli i nějaké povinnosti. Quiu modo.

0 0
možnosti